Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Studio ARD w Warszawie działa od 50 lat

0
Podziel się:

Warszawskie studio ARD, największej w Niemczech publicznej sieci
radiowo-telewizyjnej, obchodzi w tym roku podwójny jubileusz - dziennikarze radia ARD przekazują
relacje z Polski od 50 lat, telewizyjni - od czterech dekad.

Warszawskie studio ARD, największej w Niemczech publicznej sieci radiowo-telewizyjnej, obchodzi w tym roku podwójny jubileusz - dziennikarze radia ARD przekazują relacje z Polski od 50 lat, telewizyjni - od czterech dekad.

Pierwszym korespondentem radiowym ARD w Warszawie był Ludwig Zimmerer (1924-1987), który rozpoczął pracę w tej rozgłośni 1961 roku. Przyjechał do Polski w 1956 r. i mieszkał tu aż do śmierci; był pierwszym korespondentem z zachodnich Niemiec akredytowanym w powojennej Polsce. Pracował też dla gazety "Die Welt" i rozgłośni radiowej Nordeutscher Rundfunk. Działał na rzecz zbliżenia i ocieplenia stosunków między narodami polskim i niemieckim oraz uznania granicy na Odrze i Nysie.

Dom Zimmerera stał się miejscem spotkań polityków, filozofów, naukowców i artystów z obu krajów. Przez kilkadziesiąt lat zgromadził on liczne dzieła polskiej sztuki ludowej. W 2009 r. blisko tysiąc przedmiotów wykonanych przez nieprofesjonalnych twórców trafiło do Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

W 1971 r. swój oddział nad Wisłą - pod kierownictwem Klausa Bednarza - otworzyła również Telewizja ARD.

Dziś korespondentami ARD w Polsce są Ludger Kazmierczak (radio) i Ulrich Adrian (telewizja). Ich reportaże, komentarze oraz filmy dokumentalne emitowane są w ponad 60 programach radiowych i wszystkich kanałach telewizyjnych należących do ARD.

ARD, będący dobrowolnym zrzeszeniem dziewięciu działających w Niemczech publicznych nadawców regionalnych, to jeden z największych publicznych nadawców radiowo-telewizyjnych w Europie. Istnieje od 1950 roku. Od 1963 r. nadaje program pierwszy niemieckiej telewizji (Das Erste). (PAP)

mca/ itm/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)