W maju br. żołnierze Wielonarodowego Korpusu Północny Wschód wezmą udział w ćwiczeniu Crystal Eagle 2012 w duńskiej bazie Nymindegab. W manewrach uczestniczyć będzie ok. 1200 żołnierzy z 15 krajów - poinformował rzecznik Korpusu ppłk Wojciech Wiśniewski.
Ćwiczenia mają trwać od 2 do 12 maja i będą największymi ćwiczeniami Korpusu od 2008 r. W tym czasie Kwatera Główna Korpusu będzie stacjonować w Danii.
Celem ćwiczenia jest trening planowania, przeprowadzania i oceniania operacji reagowania kryzysowego z wybranymi aspektami zintensyfikowanych działań wojennych - powiedział Wiśniewski.
Podczas tego ćwiczenia sztabowego, wspartego zaawansowanymi systemami komputerowymi, Korpus podzieli się z wyznaczonymi jednostkami doświadczeniami zdobytymi podczas dwóch misji w Afganistanie. W tym celu wykorzystany będzie również polski system wsparcia dowodzenia Szafran - dodał rzecznik.
Do Danii przyjadą żołnierze m.in. z Austrii, Chorwacji, Czech, Estonii, Hiszpanii, Francji, Niemiec, Litwy, Polski, Włoch i USA. Wśród formacji ćwiczących znajdzie się polska 2. Brygada Zmechanizowana i 9. Pułk Rozpoznawczy, jak również 2. Duńska Brygada, 12. Niemiecka Brygada, 2. Pułk Kawalerii ze Stanów Zjednoczonych, słoweński Batalion Ochrony Przed Bronią Masowego Rażenia oraz Wielonarodowy Batalion Żandarmerii Wojskowej - również z udziałem Polaków.
Ćwiczenie będzie zabezpieczać Brygada Wsparcia Dowodzenia ze Stargardu Szczecińskiego wraz z podległymi jej batalionami z Polski i Niemiec.
Według scenariusza manewrów do fikcyjnego kraju Auriga, z operacją reagowania kryzysowego ruszają siły AUFOR. Dowództwo misji, odgrywane przez personel Korpusu, zapewni ćwiczącym tradycyjne działania wojenne, jak i aspekty odbudowy kraju czy współpracy z władzami lokalnymi i siłami bezpieczeństwa Aurigi.
Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni powołano w 1999 r., w jego skład wchodziły wówczas trzy kraje założycielskie: Dania, Niemcy i Polska. W późniejszych latach kolejne kraje deklarowały chęć członkostwa i przystępowały do Korpusu: w 2004 roku - Litwa, Łotwa i Estonia, w 2005 - Słowacja i Czechy, USA w 2006 r., Rumunia w 2008 roku i Słowenia w 2009 r.
Dowództwo Korpusu ma siedzibę w Szczecinie. Jednostka jest częścią sił NATO. W czasie pokoju działa tylko sztab Korpusu; finansują go solidarnie armie Polski, Niemiec i Danii. (PAP)
epr/ bno/