Sobieraj w rozmowie z "Pulsem Biznesu" zapewnia, że polska filia Aionu nie będzie prowadziła żadnej działalności bankowej nad Wisłą. Zamiast tego skupi się wyłącznie na działalności pomocniczej i technicznej dla belgijskiego oddziału.
O samym banku wiadomo niewiele – więcej na razie jest spekulacji niż potwierdzonych informacji. Sobieraj stwierdził, że Aion stanie się pełnowymiarowym bankiem, który koncentruje się na działalności w Belgii. Z czasem natomiast spróbuje podbić rynki Europy Zachodniej. Spekuluje się, że ambicją nowej instytucji finansowej jest stanie się bankiem paneuropejskim.
Inwestorem nowego przedsięwzięcia jest Warburg Pincus – amerykański fundusz. W składzie dyrektorskim Aionu zasiadają jego przedstawiciele, m.in. Sina Oefinger, wiceprezes Warburg Pincus, Daniel Zilberman, dyrektor zarządzający, head of Europe w Warburg Pincus, czy Peter Deming, dyrektor zarządzający, odpowiedzialny za sektor usług w Warburg Pincus.
Oprócz nich, na liście dyrektorów Aionu znaleźć można Erica Droka, prezesa portugalskiego Bison Banku, Richarda Laxera, byłego prezesa GE Capital i Guido Ravoceta, sekretarza generalnego European Money Markets Institute.
Jeżeli chodzi o polski wątek, to pewnym jest, że spółka Vodeno – założona i kierowana przez współpracowników Wojciecha Sobieraja – zarejestrowała w Polsce dwie nazwy: Aion oraz Vodeno właśnie. Sam Sobieraj zapewnia, że obie firmy są niezależne od siebie.
"PB" podaje, że Vodeno obecnie prowadzi nabór na stanowiska, które sugerują, że nie będzie pełnić roli wyłącznie zaplecza dla Aion Banku. Spółka poszukuje pracowników na posadę m.in. financial wellbeing ownera (wymagana płynna znajomość angielskiego, proficiency z francuskiego lub holenderskiego), anti-fraud analist (biegły angielski, plusem dodaktowa znajomość francuskiego) oraz senior fintech recruitera (płynny angielski, dodatkowym plusem francuski).
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl