Od wtorku kredyty, z których będzie można sfinansować termomodernizację domu oraz wymianę źródła ciepła, uruchamiają Alior Bank oraz Bank Ochrony Środowiska.
Łączny budżet programu na lata 2021-2022 to 1,5 mld złotych.
- Wkraczamy w nową fazę programu, która ułatwi Polakom dostęp do dotacji na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła i termomodernizację domów jednorodzinnych. Ścieżka bankowa to spełnienie obietnic o poszerzeniu kanałów dotarcia "Czystego powietrza". To nasza wspólna praca: ministerstwa, narodowego i wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, Banku Gospodarstwa Krajowego, a także Związku Banków Polskich i banków, które przystąpiły do programu - podkreślił minister klimatu Michał Kurtyka.
Jak tłumaczy wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski, kredyt Czyste Powietrze z dotacją na częściową spłatę kapitału będzie można zaciągnąć – z zabezpieczającą gwarancją BGK z Ekologicznego Funduszu Poręczeń i Gwarancji – na maksymalnie 12 lat, a jego wartość może wynieść nawet 100 tys. zł.
- Opłaca się inwestować w swój dom, bo to nie tylko realne oszczędności dla budżetu gospodarstwa domowego, ale przede wszystkim dla środowiska, w którym żyjemy i zostawimy je kolejnym pokoleniom - podkreślił.
Zapewnił także, że kolejne banki, z którymi NFOŚiGW podpisał umowy, przygotowują swoją ofertę kredytową.
W stosunku do już istniejącego programu, w nowej edycji wprowadzono kilka zmian do obecnie funkcjonującego programu. Po pierwsze, data rozpoczęcia inwestycji nie może być wcześniejsza niż dzień złożenia wniosku w banku.
Po drugie, takiego kredytu nie będzie można otrzymać na inwestycje już zrealizowane. Po trzecie, okres realizacji inwestycji będzie mógł wynieść maksymalnie 18 miesięcy.
Dodatkowo kwota kredytu udzielanego na inwestycje nie będzie mogła być niższa, niż kwota wnioskowanej dotacji do wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej.