Przepisy regulujące kwestię podstawowego rachunku płatniczego zostały wprowadzone 5 lat temu, a od 8 sierpnia 2018 r. każdy bank i SKOK ma obowiązek prowadzenia takiego rachunku.
"Niewiele osób wie, że konto bankowe może mieć zupełnie za darmo – wraz z pakietem darmowych przelewów, bezpłatną kartą i limitem wypłat gotówki z bankomatów" – podano we wtorkowym komunikacie Biura Rzecznika Finansowego.
Jak wskazano, podstawowy rachunek bankowy przeznaczony jest dla osób fizycznych, które nie mają w żadnym banku innego rachunku. Taki rachunek przeznaczony jest dla osób uboższych, starszych lub wkraczających dopiero na rynek pracy, które rezygnowały z rachunku w banku ze względów finansowych, bądź jeszcze nigdy w życiu go nie miały.
Ma umożliwić bezgotówkowe otrzymywanie wynagrodzeń i świadczeń oraz swobodnie dysponować zgromadzonymi środkami, bez obawy o obniżenie dochodów o opłaty zwykle pobierane przez bank.
W informacji prasowej Rzecznika Finansowego wyjaśniono, że aby skorzystać z rachunku podstawowego rachunku, nie można mieć innego rachunku w żadnym banku.
Trzeba zamknąć inne konta
Aby skorzystać z darmowego konta, trzeba wcześniej zamknąć wszystkie inne konta. Przy czym – jak zwrócono uwagi informacji RF – nie został ustalony czas karencji, zatem wniosek o darmowe konto można złożyć tuż po zamknięciu dotychczasowego konta.
"Konto w ramach rachunku podstawowego jest bezpłatne pod warunkiem nieprzekroczenia limitu bezpłatnych usług. Jego przekroczenie może skutkować naliczeniem przez bank opłat za każdą dodatkową usługę, zgodnie z cennikiem danego banku. W ramach bezpłatnego pakietu otrzymamy miesięcznie 5 przelewów (w tym przelewy w oddziałach banku, internetowe lub zlecenia stałe) oraz 5 wypłat lub wpłat gotówki w bankomatach lub wpłatomatach nie należących do banku, w którym mamy konto. Operacje w urządzeniach należących do naszego banku są darmowe bez określonego limitu. Bank wyda nam również bezpłatnie kartę, która umożliwi transakcje bezgotówkowe" – podano w informacji Rzecznika Finansowego.
Dodano w niej, że banki mogą również wprowadzić dodatkowe bezpłatne usługi, np. ekspresowe przelewy lub korzystanie z systemu płatności BLIK. Jednak zaznaczono, że leży to w gestii banku i nie podlega pod wymogi przepisów.