Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Dostałeś smsa lub telefon z banku? Bądź czujny. Oszuści są coraz bardziej bezczelni

8
Podziel się:

Przestępcy coraz częściej wykorzystują internet i telefon, podszywając się m.in. pod Komisję Nadzoru Finansowego, Biuro Informacji Kredytowej czy banki, np. PKO BP, podaje PAP. W Wielkopolsce próbowali wyłudzić kredyt na 20 mln zł.

Dostałeś smsa lub telefon z banku? Bądź czujny. Oszuści są coraz bardziej bezczelni
Dostałeś smsa lub telefon z banku? Bądź czujny. Oszuści są coraz bardziej bezczelni. (Adobe Stock)

Oszuści dzwonią do potencjalnych ofiar podszywając się pod powszechnie rozpoznawalne instytucje finansowe i próbują pozyskiwać wrażliwe dane służące np. do logowania w bankowości elektronicznej, zwraca uwagę Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa Związku Banków Polskich (ZBP).

Oszuści mogą również nakłaniać osoby, do których telefonują, do instalacji na komputerze lub telefonie oprogramowania, które umożliwi im przejęcie kontroli nad urządzeniem ofiary i pozyskanie dalszych danych - takich jak np. loginy i hasła do usług bankowych, a także kody SMS-ów autoryzujących transakcje finansowe.

W efekcie można stracić pieniądze z rachunku bankowego, ale też paść ofiarą wyłudzenia przez oszustów kredytu na dane pokrzywdzonej osoby. W pierwszym kwartale 2021 roku dokonano 1790 prób wyłudzeń kredytów. Największą kwotę - 20 mln zł - próbowano wyłudzić w Wielkopolsce, wynika z danych ZBP.

Zobacz także: Zaskakująca propozycja "Solidarności". Ma zmobilizować pracowników handlu

Rośnie liczby oszustw, których ofiarami padają konsumenci, niejednokrotnie tracący oszczędności całego życia. – Dotyczy to zarówno osób aktywnie korzystających z nowoczesnych technologii, jak i starszych, które z usług bankowości elektronicznej korzystają sporadycznie – powiedział w rozmowie z PAP Jacek Barszczewski, dyrektor departamentu komunikacji społecznej Komisji Nadzoru Finansowego.

Ataki dokonywane są przede wszystkim przez telefon, wiadomości SMS, e-mail oraz media społecznościowe. Oszuści wykorzystują słabości systemów telekomunikacyjnych, które pozwalają im na podszywanie się pod dowolny numer telefonu, np. infolinię banku, infolinię instytucji państwowych lub podmiotów gospodarczych.

– Oszuści mogą podawać się za pracownika banku, pracownika KNF, Związku Banków Polskich, ale też policjanta, funkcjonariusza np. CBA, jak i Biura Informacji Kredytowej – powiedziała w rozmowie z PAP Małgorzata Bielińska, dyrektor ds. edukacji Biura Informacji Kredytowej.

Przed przestępstwami tego rodzaju ostrzega również PKO BP. Warto pamiętać, że konsultant banku nigdy nie poprosi przez telefon o dane do logowania, dane karty czy zainstalowanie na komputerze lub telefonie jakiegokolwiek oprogramowania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
WYRÓŻNIONE
logiczny
3 lata temu
Telefon z banku kojarzony z telefonem oszusta ? Ciekawa samokrytyka ;)
kil
3 lata temu
to wina idiotycznego (prymitywnego)systemu a nie naiwności ludzkiej !!!!! wystarczyłaby konieczność osobistego przyjścia do banku po pożyczkę (której nie ma) jak i dokonania wszelkich zmian (nr tel. adresu itp)także osobiście w banku (i z dowodem osob.). a takie problemy by sie skończyły.
Wprost
3 lata temu
Najlepsze jest to że skala osób pokrzywdzonych i próby wyłudzeń nie skłaniają rządzących żeby zmienić przepisy. Albo żeby zlikwidować parabanki, lichwy i inne pseudo banki. Cyfryzacja w Polsce jest słabo zabezpieczona, bedzie tych prób więcej kiedy wejdzie przepis mówiący ze emerytury i renty tylko na konta bankowe. Starsze osoby bedą oszukiwane na dużą skale. Żadna sieć komórkowa nie powinna dostawać żadnej zgody marketingowej, żadne sprawy nie powinny być załatwiane przez tel.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (8)
idos
3 lata temu
Nie posiadam konta w banku, w telef wyciszone polączenia spoza listy, moga mnie pocałować :)
Igor
3 lata temu
Niemcy w 1939 podpisali pakt z Rosją zwany paktem Ribbentrop Mołotow, A dziś podpisują z Amerykanami. No cóż, to ta sama nacja i ryt masonski. Zawsze mówiono o tych co mówią o żydach i masonach ,że sieją teorie spiskowe. Ale tyle ostatnio teorii spiskowych się sprawdziło, że trudno nie odnieść wrażenia, że twórcami teorii spiskowych są Ci sami co je potem realizują. Wypuszczony tzw przeciek jest traktowany jako teoria spiskowa przez pewien czas ,A społeczność uznaje takie informacje za nieprawdziwe więc nie reaguje na zło, które po cichu za ich plecami się rodzi. Tymczasem masoni robią swoje mając czas na wprowadzenie swoich założeń. A ponieważ media mają w swoich rękach to cały czas dementują informacje ,które pojawia się i mówi o planach złej strony. Wykpiewanie i poniżanie ludzi, którzy mówią o zagrożeniu ze strony zła powoduje ,ze społeczeństwo nie ma odwagi na powtarzanie tzw teorii spiskowych by nie zostać wysmianym. I tak to działa. A masoni mają czas i robią swoje.
Czerwona Małp...
3 lata temu
No, mnie też chcieli zmusić do instalacji trojana. Kwarantanna Domowa, czy jakoś podobnie się nazywał...
logiczny
3 lata temu
Telefon z banku kojarzony z telefonem oszusta ? Ciekawa samokrytyka ;)
victor
3 lata temu
...nie zrozumieliscie? ...a to jest bardzo proste, jezli w obronie zycia badz ciezkiego kalectwa uzyles broni instynktownie a nie smiadomie, to stales sie potencjalnym zagrozeniem, ze i uzyjesz broni bez zagrozenia zycia badz ciezkiego uszkodzenia ciala.