Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Frankowicze muszą poczekać. 25 marca nie będzie "uchwały frankowej"

16
Podziel się:

25 marca nie odbędzie się rozprawa Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, która ma rozstrzygnąć zagadnienia prawne dotyczące kredytów frankowych i rozliczeń między bankami a kredytobiorcami. Została ona przeniesiona na kwiecień.

Frankowicze muszą poczekać. 25 marca nie będzie "uchwały frankowej"
(Pixabay)

Banki, kredytobiorcy frankowi i reprezentujący ich prawnicy od dawna mieli w kalendarzu datę 25 marca zaznaczoną na czerwono. Tego dnia Izba Cywilna Sądu Najwyższego miała pochylić się nad sześcioma kluczowymi pytaniami dotyczącymi spraw frankowych. Powodem tej decyzji jest stwierdzenie koronawirusa u pierwszej prezes SN Małgorzaty Manowskiej – informuje "Rzeczpospolita".

Pytania zadane przez Pierwszą Prezes SN dotyczą:

1) możliwości przyjęcia, że po eliminacji jako niedozwolonej tzw. klauzuli kursowej jej miejsce zajmuje jakiś inny sposób ustalenia kursu waluty, wynikający z przepisów prawa lub ustalonych zwyczajów;

Zobacz także: Kredyty frankowe ciążą bankom. Mogą je kosztować gigantyczne pieniądze

2) wpływu abuzywności klauzuli kursowej w umowie kredytu denominowanego lub indeksowanego na obowiązywanie umowy w pozostałym zakresie;

3) sposobu rozliczenia (według tzw. teorii dwóch kondykcji lub teorii salda) wzajemnych roszczeń stron sporu;

4) początku biegu terminu przedawnienia roszczeń banku oraz

5) istnienia roszczenia o zwrot wartości wynagrodzenia za korzystanie ze środków pieniężnych drugiej strony (tzw. wynagrodzenia za korzystanie z kapitału).

"Można założyć, że stanowisko wyrażone przez SN ukształtuje dość trwale kierunki orzecznictwa sądów polskich. Uchwały składu całej izby SN mają moc zasady prawnej i chociaż formalnie wiążą tylko inne składy SN (odstąpienie od wyrażonych w nich poglądów wymaga ponownego rozstrzygnięcia składu całej izby), to siłą autorytetu i perswazji oddziałują również na sądy powszechne. Sąd cywilny ignorując uchwałę narażać się będzie bowiem na uchylenie swojego wyroku" – napisali w opinii dla money.pl Przemysław Maciak oraz prof. UAM, dr hab. Rafał Sikorski, adwokaci z kancelarii SMM Legal.

Izba Cywilna SN zbierze się w sprawie tych pytań 13 kwietnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
WYRÓŻNIONE
Jarkki
4 lata temu
Dyskusja sprawcy , o karze i ile trzeba zwrócić trwa dalej . Kredyt CHF są spłacone z naddatkiem , po drugie ich nie było . Koniec spekulacji powinien nastać . Walka za Galy Wasze i Nasze . Potem faktycznie będziecie mieć wytrzeszone Gały . Hejt bankowy niebawem zniknie , a prezesi i zarządy banków w spokoju dalej w milionach opływają i cisza Wszystkie gały na pokład . Jeszcze trochę
RyszardM
4 lata temu
.....i dalej gonimy króliczka. Rozwiązanie długo jeszcze nie będzie.
Bhf
4 lata temu
Dwa miesiące czerkam na odpowiedz mBanku w sprawie wniosku o propozycje ugody w sprawie kredytu frankowego. Pomimo upomnień i reklamacji, nie otrzymałem żadnej odpowiedzi. Traktuje to jako akt złej woli i kieruje sprawę na drogę sądowa. Po orzeczeniu SN będzie to formalność, a koszta dla banku - pełnomocnictw, zastępstw procesowych, kosztów sądowych oraz odsetek za zwłokę - przynajmniej dwa razy wyższe niż te, które wynikałyby z ugody. Stypulkowski ostrzał, ze bezie grał na zwłokę i cwaniakowałeś. Może się baaaardzo przeliczyć, długo jest na stołku, a w dzisiejszych zadach łatwo podpaść...
NAJNOWSZE KOMENTARZE (16)
yyyyyyyyy
4 lata temu
ci ludzie zostali oszukani. polecam filmy dokumentalne "Upolowani" i "Naprzeciw bankom", to zobaczycie, że sytuacja jest bardziej złożona.
CELA+
4 lata temu
Ciekaw jestem ilu banksterów z ZBP już chodzi w pampersach przed wyrokiem SN ...?
Zenek
4 lata temu
zaczęło się ostre kombinowanie. Jak nie pałą klienta, to dzidą. Prawo silniejszego.
Marian
4 lata temu
Mafia trzyma się mocno, jak w żadnym inny kraju Unii Europejskiej. Coś przeszkadza by załatwić sprawę tak jak w pozostałych krajach unii, może nie jesteśmy jeszcze w Unii, a może zbyt duże kwoty popłynęły do decydentów wszystkich opcji, bo pieniądz nie należy do partii, a bezradność i brak pomysłów nie jest karalny.
Milena
4 lata temu
I dalej banki razem z wymiarem /nie/sprawiedliwości rolują i przeciągają w czasie frankowiczów robiąc z nich de....