Wielu kredytobiorców w Polsce chciałoby skorzystać z wakacji kredytowych, ale mają przy tym jedną obawę: czy wpłynie to na ich późniejszą zdolność i ocenę kredytową.
Czy wakacje kredytowe wpływają na scoring kredytowy? Odpowiedź prezesa BIK
Prezes BIK dr Mariusz Cholewa 27 lipca mówił, że wakacje kredytowe nie powinny wpływać na scoring kredytowy (to metoda oceny wiarygodności kredytobiorcy – czy będzie w stanie w terminie spłacić zaciągnięty kredyt – przyp. red.). – Jeśli ktoś zawnioskuje o wakacje, to nie będą raportowane dalsze opóźnienia spłat – zadeklarował.
Jak wyjaśnił, w takim przypadku następuje "zamrożenie obecnego scoringu", ale sam fakt skorzystania z wakacji kredytowych powinien być dla oceny kredytowej neutralny.
Podkreślił jednak, że wszystko tu zależy od sytuacji, a na koniec – w przyszłości – to banki dokonują oceny, czy dana osoba otrzyma kredyt.
Czy będzie to wpływać na przyszłe zobowiązania, to banki będą oceniać indywidualnie. Wyobrażam sobie scenariusz, że gdy ktoś wnioskuje o brak spłaty rat, a będzie chciał zaciągnąć nowe zobowiązanie, to nie wiadomo jak bank zareaguje. Przy poprzednich wakacjach kredytowych nie było to jednoznaczne – tłumaczył.
Przypomnijmy, że już w czerwcu BIK, odpowiadając na pytania Money.pl, wskazywał, iż informacja o zawieszeniu spłaty rat hipoteki w ramach wakacji kredytowych znajdzie się w raporcie danego klienta w BIK-u. Ekspertka biura Aleksandra Stankiewicz-Billewicz wyjaśniała wówczas, że "tak jak przy wakacjach kredytowych umownych i ustawowych wprowadzanych w związku z COVID-19, tak i teraz fakt skorzystania przez klienta z wakacji kredytowych nie niesie negatywnego wpływu na scoring BIK". Podkreślała jednak, iż naturalne powinno być, że w czasie wakacji kredytowych nie zaciąga się nowych zobowiązań.
Na koniec jednak ekspertka podkreślała – podobnie jak prezes BIK – że ostateczna decyzja o udzieleniu kredytu należy do banku, który bierze pod uwagę liczne czynniki, nie tylko scoring w BIK.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Według wyliczeń BIK, gdyby 100 proc. osób, którym przysługują wakacje kredytowe, skorzystało z rozwiązania, to w ich kieszeniach zostałoby ok. 3,3 mld zł. Według Cholewy, wakacje kredytowe mogą sprawić, że osoby mające problem z płynnością i finansujące się pożyczkami czy kredytami gotówkowymi być może mniej aktywnie będą teraz korzystać z takich form finansowania. Jak bowiem opisywaliśmy, w I półroczu 2022 r. widać niepokojący trend, w którym Polacy jako "styl życia" przyjmują finansowanie się kolejnymi pożyczkami, co może być zgubne dla ich przyszłości finansowej.