Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Dagmara Sudoł
|
aktualizacja

Jest decyzja ws. stóp procentowych. Tak teraz wyglądają raty kredytów

56
Podziel się:

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych. Choć brak podwyżki to dobra informacja dla kredytobiorców, to większość z nich chciałaby wiedzieć, co stanie się ze stopami procentowymi w kolejnych miesiącach. Mimo spadającej inflacji ekonomiści są zgodni, że to jeszcze nie jest odpowiedni moment na obniżki.

Jest decyzja ws. stóp procentowych. Tak teraz wyglądają raty kredytów
Stopy procentowe. Jest decyzja RPP ws. kredytów (FORUM, Jacek Szydlowski)

RPP w tym miesiącu, podobnie jak w poprzednich, uznała obowiązujący poziom stóp procentowych za właściwy. Aktualnie stopy procentowe wynoszą:

  • stopa referencyjna: 6,75 proc.
  • stopa lombardowa: 7,25 proc.
  • stopa depozytowa: 6,25 proc.
  • stopa redyskontowa weksli: 6,80 proc.
  • stopa dyskontowa weksli: 6,85 proc.

Jest to decyzja, na którą co miesiąc czekają wszyscy, którzy spłacają kredyty, zwłaszcza kredyty hipoteczne ze zmiennym oprocentowaniem. Kłopoty mogą mieć kredytobiorcy, którzy zaciągnęli swój kredyt hipoteczny w pandemii, gdy stopa referencyjna wynosiła 0,1 proc., a obecnie wzrosła do 6,75 proc. To oni najmocniej odczuli cykl podwyżek stóp procentowych i wzrost rat swojego zobowiązania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Greenpact - rozmowa z Mateuszem Żydkiem

Kiedy mogą spodziewać się obniżki stóp? Na takie deklaracje zdaniem ekspertów jeszcze za wcześnie.

Stopy procentowe. Jest decyzja RPP

Oficjalne dane dotyczące inflacji nie są jeszcze znane, ale GUS wykonał szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług w maju 2023 r. Wynika z niego, że w ujęciu rocznym ceny okazały się wyższe o około 13 proc. W kwietniu inflacja wyniosła 14,7 proc. Widać zatem spadek, choć nie oznacza to wcale, że ceny przestaną rosnąć i spadek z miesiąca na miesiąc się utrzyma.

Próby zbicia wysokiej inflacji to jeden z powodów cyklicznej podwyżki stóp procentowych w ubiegłym roku. Choć w ostatnim miesiącach utrzymywane są na stabilnym poziomie, to poziom ten jest relatywnie wysoki.

Eksperci niemalże jednogłośnie oceniają, że skala spadu inflacji w najbliższych miesiącach może nie być na tyle wystarczająca, aby można było myśleć o pierwszych obniżkach stóp jeszcze w tym roku.

Posiedzenie RPP. Czego można się po nim spodziewać?

Czerwcowa decyzji RPP jest dziewiątą z rzędu, która nie zmienia stóp procentowych. Choć prezes NBP Adam Glapiński w swoich wypowiedziach dawał nadzieję na pierwsze obniżki nawet w tym roku. Nie ma to jednak odzwierciedlenia w krokach, jakie podejmuje RPP. Od kilku miesięcy trzyma się strategii, według której nie zmienia stóp, czeka i obserwuje, jak reaguje rynek.

Kredytobiorcy od kilku miesięcy nie muszą się natomiast martwić, że ich raty wzrosną. Tak szacunkowo wyglądają raty kredytów, przy aktualnym WIBOR 3M, który wynosi 6,90 proc.

Trzeba zaznaczyć, że oficjalnie cykl podwyżek nie został jeszcze zakończony, więc taki scenariusz również trzeba ciągle brać pod uwagę. Wiele zależy od tego, jak będzie zachowywać się inflacja. Członkowie RPP, na czele z prezesem Glapińskim, oczekują, że ta nadal będzie spadać, trend ten będzie się utrzymywać i jeszcze w czwartym kwartale tego roku realne będą delikatnie obniżki stóp.

Trudno w tym momencie przewidywać, czy decyzja o utrzymaniu stóp w czerwcu okaże się słuszna i inflacja zareaguje na nią kolejnym spadkiem.

Polacy potrzebują kredytów, a te są drogie

Wysokość stóp procentowych ma ogromne znaczenie dla oszczędzających, którzy dzięki temu mogą korzystać z wyższego oprocentowania depozytów w bankach. Z drugiej strony wysokie stopy przekładają się na droższe kredyty. Przez cykl podwyżek widocznie zmalała zdolność kredytowa wielu Polaków.

Choć KNF podjęła kroki, aby tę zdolność kredytową poprawić i umożliwiła łagodniejsze podejście do jej oceny przez banki. Szacuje się, że dzięki temu zdolność wzrosła nawet o blisko 30 proc.

Warto też przypomnieć, że osoby, które myślą o własnych czterech kątach czekają na zapowiedziany od lipca rządowy program Bezpieczny Kredyt 2%. Jeśli będą mogły i zdecydują się z niego skorzystać, nie będą musiały przez kolejne 10 lat martwić się podwyżkami stóp procentowych, ponieważ kredyty te mają być udzielane ze stałym oprocentowaniem.

Dagmara Sudoł, ekspert porównywarki produktów finansowych Totalomoney.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
totalmoney.pl
KOMENTARZE
(56)
WYRÓŻNIONE
Free
rok temu
Stopy wzrosną po wyborach wszyscy to wiedzą
Sztywniutko
rok temu
Banki straszą a zarabiają na tych stopach jak nigdy.
jprsf
rok temu
EKonomiści czyli bankowcy czyli beneficjenci wysokich stóp, nie wiedzą juz co robić z zyskami, a normalni ludzie ktorzy kupili dom płacą wysokie odsetki tym oszustom.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (56)
brawo wy
rok temu
Glapiński, Obajtek, Misiewicz, Szumowski .... I tysiące, tysiące innych ...... kwint esencja PIS...
mred
rok temu
Czy NIK i UOKiK mógłyby zająć się zbadaniem metodologii i rzetelności ustalania wskaźników WIBOR?
Zla
rok temu
Dlaczego kredytobiorcy muszą dla wszystkich dawać
Dj dram
rok temu
Do momentu kiedy ludzie w Polsce nie zrozumieją że nie ma znaczenia kto rządzi,a rządzą Panowie z Brodami i lokami,jak wszędzie na całym świecie i będą rządzić.A My zwykli zjadacze chleba będziemy się wiecznie kłócić(tak jak oni zakładają zgodnie ze scenariuszem)to Europa będzie regionem dla bogaczy z autami V8 bez znaczenia emisji spalin,a typowy europejczyk będzie jeździł elektrykiem,będąc na każdym kroku inwigilowanym
Piotr
rok temu
Kredyt na 30 lat na starość będziesz właścicielem nieruchomości super cieszę się 4 lata się pociesze własnością i tyle bo średnia umieralność 65 lat
...
Następna strona