Na czym polega kolekcjonowanie monet?
Kolekcjonerstwo to hobby, które może przyjmować różne kształty. Najczęściej wiąże się z pasją dedykowaną konkretnej dziedzinie. Są jednak i tacy, którzy kolekcjonowaniem zajmują się głównie dla zysku. Dobrym przykładem są monety, w przypadku których długa tradycja łączy się z inwestowaniem. Profesjonalni kolekcjonerzy zbierający monety przed długie lata tworzą kolekcje warte nierzadko kilkadziesiąt tysięcy złotych. Kolekcjonerzy mogą skupiać się na monetach obiegowych, kolekcjonerskich wybitych w limitowanym nakładzie, okolicznościowych. Polski rynek kolekcjonerski skupia się głównie na emisjach Narodowego Banku Polskiego.
Numizmatyka – ceny monet na rynku. Czy inwestowanie jest opłacalne?
Numizmatyka to szlachetna pasja, jednak istnieje pytanie, czy kolekcjonowanie monet może stać się dla kolekcjonera opłacalne? Tak, monety mogą się okazać intratną inwestycją. Szczególnie monety wykonane są z metali szlachetnych, których wartość nie podlega inflacji. Dlatego też wiele osób, nie tylko zainteresowanych numizmatyką, lokuje swoje oszczędności w monetach.
Złote czy srebrne należy jednak kupować wyłącznie w specjalistycznych sklepach numizmatycznych, w których dba się o ich autentyczność. Warto, aby chęć zysku łączyła się z zainteresowaniem kolekcją i rozwijaniem swojego hobby. Jak w przypadku każdej kolekcji bywa, duża znajomość monet, numizmatów oraz wiedza w tym zakresie mogą tylko pomóc w rozbudowywaniu pokaźnej i zyskownej kolekcji.
Jakie ceny potrafią osiągać dawne monety kolekcjonerskie? Polskie zabytkowe monety obiegowe z poprzednich wieków osiągają ceny od tysiąca po kilkanaście tysięcy złotych. Jednak sporą wartość osiągają także nowe monety kolekcjonerskie w stanie menniczym, dostępne w specjalistycznych sklepach numizmatycznych. Wydawane są najczęściej z okazji rocznicy lub w celu upamiętnienia ważnej daty, wydarzenia lub postaci. Ich ceny to zazwyczaj kilkaset złotych. Przykładem takich monet są te z wizerunkiem Roberta Lewandowskiego.
Na jakie monety warto zwracać uwagę? Wyjątkowe numizmaty pochodzące z dalekich krajów lub o wartości historycznej potrafią mocno zwiększyć potencjał kolekcji. Czynniki, które w decydujący sposób wpływają na wartość monet to m.in.: kruszec, nakład, masa czy stan, w jakim się znajduje. Największą popularnością będą cieszyć się monety ze złota i srebra – im czystsze, tym bardziej pożądane. Im rzadsze eksponaty, czyli wybite w nakładzie limitowanym, tym cenniejsze.
Na wartość wpływa także duża masa monety oraz jej stan nienoszący śladów zniszczenia. Równie cenne jest kolekcjonowanie zabytkowych monet o znaczeniu historycznej, o dużym znaczeniu lub wysokiej unikatowości. Większość monet zwiększa swoją wartość z roku na rok. Inwestowanie w nie z czasem przyniesie więc zauważalne zyski.
Gdzie kupować i sprzedawać, by zyskać?
Początkujący kolekcjonerzy, którzy dopiero tworzą swoje kolekcje, często nie wiedzą, gdzie kupować. Jeśli posiadasz interesujące stare monety, które przykładowo pozostały po kimś w spadku, aby dowiedzieć się, jaką ma wartość, udaj się do sklepu numizmatycznego lub filatelistyczno-numizmatycznego. W takich miejscach prowadzony jest skup oraz sprzedać numizmatów. Można tam również wejść w posiadanie ciekawych eksponatów.
Bardzo rzadkie okazy znajduje się często na specjalnych targach numizmatycznych. Korzyść mogą przynieść również poszukiwania na pchlich targach, sklepach ze starociami lub w wybranych antykwariatach. Warto również przeglądać aukcje na platformach aukcyjnych, takich jak Allegro czy OLX. Kolekcjonowanie należy jednak poprzedzić poszerzaniem wiedzy teoretycznej na temat numizmatów. W przeciwnym wypadku łatwo o zakup falsyfikatu, który w rzeczywistości ma zerową wartość.
Najlepszą formą transakcji są wymiany między kolekcjonerami i znawcami. Inwestując w monety, warto więc zapoznać się z funkcjonowaniem stowarzyszeń skupiających miłośników numizmatów, takich jak Polskie Towarzystwo Numizmatyczne.
Numizmatyka, choć posiada długą i szlachetną tradycję, wciąż nie traci na popularności. Obok pasji i sentymentu ważną rolę odgrywają także zyski płynące z inwestycji. Wymiany i sprzedaże skrupulatnie gromadzonych zbiorów potrafią się opłacić, szczególnie że im starsze monety, tym bardziej pożądane na rynku. Ważne jednak, by przechowywać je w odpowiednich warunkach.