Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

mBank na sprzedaż. Jest stanowisko KNF

21
Podziel się:

Zbliża się bardzo istotny wyrok TSUE ws. frankowiczów, do tego dochodzi chęć sprzedaży mBanku przez Commerzbank. KNF zajęła stanowisko: "naturalne jest oczekiwanie, że podmiot zamierzający opuścić polski rynek we właściwy sposób zabezpieczy finansowanie portfela udzielonych kredytów walutowych".

mBank. Stanowisko KNF dotyczące kredytów frankowych w kontekście potencjalnej sprzedaży.
mBank. Stanowisko KNF dotyczące kredytów frankowych w kontekście potencjalnej sprzedaży. (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)

Co prawda w komunikacie Komisji Nadzoru Finansowego nazwa mBank nie pada wprost, to z kontekstu łatwo wysnuć wniosek, że chodzi właśnie o potencjalną sprzedaż mBanku przez Commerzbank. UKNF ma nadzieję, że bank odpowiednio zabezpieczy kredyty we frankach, w szczególności ze względu na zbliżający się wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), który to nastąpi już 3 październka.

Commerzbank oficjalnie potwierdził chęć sprzedaży mBanku, więc mowa o "potencjalnej" sprzedaży dotyczy tego, że musi znaleźć się jeszcze kupiec, choć spekuluje się, że chrapkę na mBank ma PKO BP, ma też odpowiedni środki na taki zakup (ok. 9 mld zł), problemem jest tylko portfel kredytów we frankach szwajcarskich i oczywiście ich odpowiednie zabezpieczenie.

"Urząd KNF niezmiennie stoi na stanowisku, że na wiodącym inwestorze w banku krajowym spoczywa odpowiedzialność za strategię realizowaną przez tego inwestora oraz przez grupę kapitałową, w skład której wchodzi inwestor i kontrolowany przez niego bank krajowy. W obecnej sytuacji, w szczególności wobec spodziewanego wyroku TSUE, naturalne jest oczekiwanie nadzorcy, że podmiot zamierzający opuścić polski rynek we właściwy sposób zabezpieczy zarówno finansowanie portfela udzielonych kredytów walutowych, jak i pozycję prawną kredytobiorców. Może to oznaczać w szczególności dalszą partycypację wychodzącego inwestora w finansowaniu lub w czynnikach ryzyka wygenerowanych w wyniku wdrożonej przez niego strategii biznesowej, ewentualnie zatrzymanie przez dotychczasowego akcjonariusza określonej części działalności banku, z którą wiążą się takie koszty lub ryzyka" - czytamy w stanowisku UKNF dotyczącym portfela kredytów CHF w kontekście potencjalnej sprzedaży banku krajowego.

"Struktura transakcji oraz szczegółowe rozwiązania prawne i finansowe mające zapewniać realizację powyższych celów są przede wszystkim przedmiotem uzgodnień komercyjnych między stronami ewentualnej transakcji, a same rozwiązania mogą przybrać różną postać, czego ilustracją są różne struktury i mechanizmy stosowane w zrealizowanych już transakcjach o podobnym charakterze. Oczekiwaniem UKNF pozostaje, że ich planowany lub negocjowany kształt będzie na bieżąco konsultowany z nadzorem. Ostatecznie uzgodniona przez strony struktura transakcji i wynegocjowane przez nie mechanizmy prawne związane z zabezpieczeniem poszczególnych czynników ryzyka podlegają także ocenie KNF w ramach postępowań związanych np. ze zmianą istotnego akcjonariusza banku krajowego lub z połączeniem banków" - podkreślono w komunikacie.

Zobacz także: Obejrzyj: Banki już czekają na europejski wyrok. Prezes ZBP ostrzega

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

banki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(21)
Lidka
5 lata temu
Już rozglądam się za bankiem do którego się przeniosę. Nie chcę mieć nic wspólnego z PKO BP.
Filmy
5 lata temu
Pko to złodziej najgorszy
VaBank
5 lata temu
Nie lubię banków. Commerzbank to chociaż bank nie żydowski, miałem tam konto. Niestety banki w Niemczech to zdziercy. Zmieniłem na ABN AMRO i ten jest od trzech lat Ok. Polskie banki? Nigdy. Podatek Belki, podatek od podatku, kontrole skarbówki, zajęcie przez komornika bo sąsiad nie spłacił traktora? A po co mi to.
PREZES KNF
5 lata temu
PKO kupi za złotówkę i wiadomo o co chodzi ...
MG
5 lata temu
Nie każdego stać na bankowość PKO. mBank jest tani i posiada najlepsze konta internetowe. Praktycznie zawsze można liczyć na tzw. pomoc ze strony mBanku, szczególnie w przypadku W RAZIE "W". Natomiast PKO to największy polski bank, który nie zawsze prowadził politykę PROKONSUMENCKĄ. To że Commerzbank bank potrzebuje pieniędzy na swój projekt oznacza w tym przypadku, że mBank idzie pod nóż PKO. Ale czy dla Polaków to korzyść. Dla PKO na pewno tak. Dochodowy, młody, zdigitalizowany mBank to stek na ruszt dla polskiego giganta. Nie każdy chce przegrać życie tak jak PKO jak Ja i nie powinien. Jednakże to błędne koło jest jak RUSSIAN VODKA podczas owej ruletki również ruskiej. Życie nie będzie jako zamiennik Whisky rosyjską wódką do pornusa.
...
Następna strona