PKO BP poinformował, że ze względu na obsługę wniosków o wakacje kredytowe w piątek wydłużony zostanie czas pracy wszystkich oddziałów do godz. 19.00. W związku z tym przez dwie ostatnie godziny, czyli od 17 do 19, oddziały nie będą prowadziły obsługi gotówkowej.
W sobotę też będą przyjmować
Już kilka godzin temu bank zdecydował, że z powodu bardzo dużego zainteresowania otworzy swoje drzwi także w sobotę 30 lipca. Placówki będą obsługiwały tylko wnioski o wakacje kredytowe i będą czynne od godziny 9 do 12.
W piątek od rana bank wystartował też z opcją składania wniosków przez swój serwis internetowy iPKO. Nie obyło się jednak bez problemów, a niektórzy klienci z funkcji skorzystać nie mogli. Bank przyznawał, że z "powodów technicznych możliwość złożenia wniosku o rządowe wakacje kredytowe może być ograniczona". I zapewniał, że trwają prace nad przywróceniem dostępu do usług. Problemy były też ze złożeniem wniosku przez internet w banku ING.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
PKO BP przypomina, że wniosek złożony w iPKO bądź w oddziale od razu skutkuje zawieszeniem raty. Oznacza to, że osoby, które płacą ratę np. 1 sierpnia i chcą, żeby została ona zawieszona, mają jeszcze 3 dni na złożenie wniosku.
Od piątku klienci banków mogą składać wnioski o wakacje kredytowe, czyli możliwość zawieszenia spłaty raty kredytu hipotecznego przez maksymalnie 8 miesięcy w tym i przyszłym roku. Wniosek można złożyć osobiście, pocztą lub przez internet. Spłatę kredytu można zawiesić na dwa miesiące w trzecim i na dwa miesiące w czwartym kwartale 2022 roku oraz po jednym miesiącu w każdym kwartale 2023 roku. Dotyczy to osób, które zaciągnęły kredyt w złotych na własny cel mieszkaniowy.
Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe
- Kredytobiorca, który napotka problemy z realizacją wniosku o wakacje kredytowe lub uważa, że bank narusza jego prawa, w pierwszej kolejności powinien złożyć reklamację - radzi Rzecznik Finansowy w poradniku poświęconym mechanizmowi wakacji kredytowych. Jeśli bank nie udostępni formularza wniosku, kredytobiorca może samodzielnie przygotować pismo.
Wniosek o wakacje kredytowe powinien zawierać co najmniej: oznaczenie kredytobiorcy (dane osobowe takie jak imię i nazwisko, adres zamieszkania czy numer PESEL), oznaczenie kredytodawcy (dane identyfikujące kredytodawcę takie jak nazwa banku), oznaczenie umowy (np. nazwa/numer umowy i/lub data jej zawarcia), wskazanie okresu lub okresów zawieszenia spłaty kredytu (można wskazać we wniosku jeden lub kilka okresów, w których kredytobiorca zamierza korzystać z wakacji kredytowych) oraz oświadczenie, że wniosek dotyczy umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.
Kredytobiorca powinien złożyć oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. W treści oświadczenia należy zamieścić sformułowanie: "Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia".
- Bank ma obowiązek uszanować wniosek o wakacje kredytowe dostarczony także w dniu, kiedy przypada termin spłaty raty. Jeśli mimo to bank pobierze ratę, ma obowiązek ją zwrócić - poinformował z kolei prezes UOKiK Tomasz Chróstny.