"W imieniu L. Czarneckiego pozwałem o prawie półtora miliarda złotych oraz przeprosiny VeloBank S.A. i Skarb Państwa za realizację tzw. Planu Zdzisława (przejęcia banku za 1zł) którym szantażował mego Mocodawcę Marek Ch. szef KNF-u żądając łapówki w wysokości 10 mln euro" - czytamy w poście opublikowanym na Twitterze przez Giertycha.
Leszek Czarnecki pozwał Skarb Państwa ws. Getin Noble Banku
Według zapisów dokumentu, którego zdjęcie zostało dołączone do postu, pozew został złożony 11 kwietnia 2023 r. w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Leszek Czarnecki, reprezentowany m.in. przez Romana Giertycha, pozwał VeloBank S.A. oraz Skarb Państwa. Wartość przedmiotu sporu została oszacowana na 1 mld 456 mln 702 tys. złotych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Ten pozew to tak naprawdę próba wyciagnięcia cywilistycznych konsekwencji z przestępstwa Marka Ch. i grupy która za nim stała. Pokażemy wkrótce ścieżkę przyłączania się do tego roszczenia przez akcjonariuszy i obligatariuszy GNB, których Państwo i VeloBank pozbawiło własności" - zaznacza Giertych (pisownia oryginalna).
Dziennik "Rzeczpospolita" wyjaśnia, że żeby zrozumieć motywy działania Czarneckiego, trzeba się cofnąć do 2018 r. Wówczas Getin Noble Bank ujawnił nagraną przez siebie rozmowę w ówczesnym szefem Komisji Nadzoru Finansowego Markiem Ch., podczas której pojawił się tzw. plan Zdzisława. Nazwa pochodzi od imienia prezesa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego Zdzisława Sokala, który według szefa KNF miał rzeczony plan realizować.
Plan zakładał ogłoszenie upadłości Getin Noble Banku, przejęcie jego aktywów przez duży państwowy bank za symboliczną kwotę, a cała transakcja miała zostać przeprowadzona pod pretekstem złej kondycji banku Czarneckiego. W nagraniu szef KNF miał sugerować również możliwość odstąpienia od planu Zdzisława w zamian za łapówkę od Czarneckiego.
Przejęcie Getin Noble Banku
Czarnecki podkreślał, że takie pomysły są sprzeczne z prawem. - Jeżeli celem jest przejęcie tego banku za złotówkę i przekazanie go czy też znacjonalizowanie, to nazywam rzecz po imieniu, to jest po prostu kradzież i to kradzież powiedzmy systemowa - cytuje słowa przedsiębiorcy "Rzeczpospolita".
We wrześniu ubiegłego roku Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) rozpoczął przymusową restrukturyzację należącego do Leszka Czarneckiego Getin Noble Banku. Działalność banku (bez portfela kredytów frankowych) została przeniesiona do VeloBanku, czyli wspólnego banku BFG i Systemu Ochrony Banków Komercyjnych. Getin Noble Bank został przejęty przede wszystkim z uwagi na fatalną sytuację finansową. Nie pomogły mu m.in. malejące stopy procentowe, umocnienie kursu franka szwajcarskiego i przegrane przed sądem sprawy dotyczące kredytów udzielanych we frankach.
W 2008 r. Leszek Czarnecki znalazł się na liście najbogatszych ludzi świata miesięcznika "Forbes" - z majątkiem szacowanym na 2,6 mld dolarów zajął 446. miejsce. Wśród Polaków był na pierwszym miejscu. Obecnie nie ma go na liście "100 Najbogatszych Polaków".