Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KFM
|
aktualizacja

Związek Banków Polskich o rządowych pomysłach. "Mrożenie WIBOR czy rat kredytowych jest złe"

159
Podziel się:

Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz krytycznie wypowiedział się o pomysłach zamrożenia WIBORU lub rat kredytowych, które rozważa rząd. Jego zdaniem to tylko podsyci inflację, a walka z nią powinna być teraz priorytetem.

Związek Banków Polskich o rządowych pomysłach. "Mrożenie WIBOR czy rat kredytowych jest złe"
Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich mówi, że mrożenie WIBORU jest złym pomysłem, bo działa proinflacyjnie (East News, Zbyszek Kaczmarek/REPORTER)

"Najistotniejszym wyzwaniem dla Polski, podobnie jak dla innych państw, będzie zapewnienie wzrostu gospodarczego i ograniczenie inflacji. Warunki, w jakich Polska musi zmierzyć się z inflacją, są bardzo trudne – inflacja stała się zjawiskiem globalnym, wysokie poziomy inflacji utrzymują się w wielu krajach, destabilizacji uległy międzynarodowe rynki surowców energetycznych, żywności, łańcuchy dostaw" - powiedział PAP prezes Związku Banku Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

Zaznaczył, że walka z inflacją wymaga uporządkowanych działań i konsekwencji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rekordowa inflacja w Polsce. "Prezes Glapiński stracił wiarę w swoje słowa"

Mrożenie WIBORU czy rat kredytowych proinflacyjne

"Nie można doprowadzić do sytuacji, w której mówimy, że walczymy z inflacją, a jednocześnie proponujemy rozwiązania, które albo przeczą naszej woli walki z inflacją, albo pokazują, że nie rozumiemy, czym jest inflacja lub nie jesteśmy zdeterminowani, aby ją zwalczać. Efektem będzie bardzo niezrozumiały przekaz do społeczeństwa, do firm i do inwestorów, który utrudni walkę z inflacją, albo nawet wzmocni inflację, co wydłuży horyzont czasowy, w którym wysoka inflacja będzie się utrzymywać" – powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz.

W jego opinii, działania mające na celu obniżenie inflacji muszą być podejmowane przez NBP, którego rola w walce z inflacją jest kluczowa. Niemniej do walki z inflacją powinny być zaangażowane: rząd i samorządy, instytucje finansowe i przedsiębiorstwa.

"Inflacji nie tworzy wzrost pojedynczych cen, tworzy ją natomiast wzrost podaży pieniądza. Ekonomiści oczekują, że NBP podniesie w szybkim tempie stopy. Ma to na celu ograniczenie ilości pieniądza na rynku i zatrzymanie cen. Tymczasem propozycje takie jak zamrożenie WIBOR czy też zamrożenie rat kredytowych niwelują działania NBP. Dadzą one odwrotny do oczekiwanego i negatywny skutek. Są to działania proinflacyjne. To osłabia instrumentarium banku centralnego. Nie można wymagać od NBP, by zwalczał inflację i jednocześnie redukować siłę narzędzi, jakie NBP posiada" – stwierdził Krzysztof Pietraszkiewicz.

Dodał, że dla wsparcia tych grup klientów, które wskutek wzrostu stóp procentowych mogą się znaleźć w trudnej sytuacji, można wykorzystać inne narzędzia, takie jak choćby Fundusz Wsparcia Kredytobiorców.

"Tymczasem mrożenie WIBOR czy rat kredytowych jest złe, bo działa proinflacyjnie a ponadto deformować będzie przebieg procesów gospodarczych i prowadzić może do destabilizacji sektora finansowego" – ocenił prezes ZBP.

"Systemy wsparcia muszą być sprawiedliwe społecznie. Zamrożenie WIBOR nie pozwoli na zwiększenie oprocentowania depozytów w warunkach wysokiej inflacji. Zapłacą za to wszyscy deponenci banków, w tym drobni ciułacze" – dodał Pietraszkiewicz.

Jak zwalczyć inflację?

Przyznał, że do walki z inflacją, a dokładnie dla ograniczenia popytu, konieczne jest stworzenie warunków pozwalających na podnoszenie oprocentowanie depozytów. Dodał, że banki już zaczęły to czynić, choć przyznał, że są ostrożne w tych decyzjach.

"Otoczenie makroekonomiczne i polityczne banków nie jest stabilne – jest wiele niewiadomych, w tym: jak rozwinie się sytuacja makroekonomiczna, czy i kiedy zatrzymamy wzrost inflacji, czy będzie zgoda między rządem a NBP, czy będzie porozumienie między koalicją a opozycją, czy wojna na Ukrainie skończy się w ciągu kilku tygodni, czy jednak będzie trwać latami. Te wszystkie czynniki banki muszą brać pod uwagę przy kształtowaniu polityki kredytowej i depozytowej. Niemniej nie ma wątpliwości, że dla ograniczenia popytu konsumpcyjnego, oprocentowanie depozytów musi zacząć rosnąć i będzie rosło" – powiedział Pietraszkiewicz.

Przyznał, że przed szybszymi i znaczącymi podwyżkami oprocentowania depozytów, banki powstrzymywane są przez wysoką nadpłynność.

"Jeśli porównać zasób depozytów, jakimi dysponują banki, z przyrostem kredytów, widać, że depozyty wzrastały szybciej od kredytów. Było to efektem ograniczonych inwestycji oraz wzrostem finansowania dostarczanego przez państwo w okresie pandemii. Trzeba przyznać, zainteresowanie kredytami wzrosło, w ubiegłym roku o kredyty zaczęły występować duże firmy, a wraz z nimi w tym roku ruszyły małe firmy. Nadal jednak widać niewielkie wzrosty kredytów dla rolników i stan ten trwa już trzeci rok z rzędu. Sytuacja wygląda tak, że duże firmy już przekroczyły poziom kredytowania z 2019 roku, małe i średnie przedsiębiorstwa wróciły do poziomu z 2019 r., ale jeszcze go nie przekroczyły, natomiast rolnicy są nadal poniżej roku 2019" – ocenił prezes ZBP.

Na stwierdzenie, że efektem sytuacji, w której banki szybciej podnoszą oprocentowanie kredytów a wolniej i w mniejszym stopniu podnoszą oprocentowanie depozytów, jest wzrost zysku banków, zwrócił uwagę, że jednocześnie banki poza bardzo wysokimi obciążeniami fiskalnymi i parafiskalnymi borykają się ze spadkiem kapitałów własnych, co jest wynikiem spadku wyceny obligacji skarbowych.

"Rentowności polskich obligacji poszły gwałtownie w górę, co oznacza konieczność aktualizacji ich wyceny. Tego efektu nie widać w wynikach, bo on przechodzi przez kapitały. W rezultacie mamy sytuację, że zysk banków rośnie, choć nie jest on jeszcze tak wysoki, jak w latach 2017-2018, ale spadają fundusze własne banków, czyli obniża się zdolność banków do finansowania rozwoju gospodarki, bo od kapitałów banków zależy to, ile mogą wygenerować kredytów. Ten spadek kapitałów było widać w danych KNF, gdzie pokazany był spadek funduszy własnych o kilka procent" – powiedział Pietraszkiewicz.

Do tego dodał jeszcze sprawę rezerw, jakie banki zawiązują na kredyty nieregularne i na ryzyko prawne. W jego ocenie, o ile nie widać jeszcze wpływu podwyżek stóp na wzrost rezerw na kredyty niespłacane, to banki w ostatnim czasie zawiązywały dużo rezerw na ryzyko prawne, związane z procesami dotyczącymi walutowych kredytów hipotecznych.

Prezes ZBP przyznał, że problem związany ze wzrostem obciążeń ratami kredytów hipotecznych byłby mniejszy, gdyby banki udzielały więcej kredytów o stałym oprocentowaniu.

"Nam przez 20 lat nie udało się stworzyć dobrego środowiska do wdrożenia produktów ze stałą stopą czy też emisji listów zastawnych. Poziom emisji tych instrumentów w Czechach, czyli kraju znacznie mniejszym, jest o wiele wyższy niż w Polsce. Nie udało się zbudować także innego systemu, który stabilizowałby oprocentowanie wieloletnich kredytów mieszkaniowych, choć była już ustawa – mam na myśli ustawę o kasach oszczędnościowo-mieszkaniowych" – ocenił.

Dodał jednak, że do wzrostu sprzedaży kredytów o stałej stopie konieczne jest także zainteresowanie takim rodzajem finansowania ze strony kredytobiorców. Tymczasem, jak stwierdził, "całe pokolenie, które ostatnio sięgało po kredyty, żyło w warunkach obniżającej się i bardzo niskiej inflacji".

"W rezultacie oferta kredytów o stałym oprocentowaniu, przygotowana przez banki, była atrakcyjna i cieszyła się zainteresowaniem klientów przez krótki czas. Przed wybuchem pandemii sprzedaż kredytów o stałym oprocentowaniu w niektórych bankach osiągnęła pułap 30 proc. rocznej produkcji kredytów. Jednak w momencie, gdy podjęto działania antycovidowe i gdy doszło do szybkiej obniżki stóp procentowych, to się zmieniło. Na całym świecie 95 proc. klientów kieruje się ceną, czyli wysokością raty, więc klienci w Polsce decydowali się na kredyt o zmiennej stopie procentowej, bo byli przekonani - w czym także ich utwierdzano - że inflacja będzie niska. Uznawali więc, że nie muszą płacić więcej" – powiedział prezes ZBP.

Stałe czy zmienne oprocentowanie kredytu?

Pietraszkiewicz zauważył, że obecnie znowu coraz więcej klientów decyduje się na kredyt o stałej stopie. Jego zdaniem jednak, do rozpowszechnienia tego rodzaju kredytów konieczna jest edukacja, by klienci rozumieli, czym jest kredyt o stałej stopie, i że w kredytach, jakie są obecnie oferowane w Polsce co 5 do 7 lat, będzie następować aktualizacja oprocentowania.

"Chodzi o to, by klient nie kwestionował tej aktualizacji, bo w Polsce sądy zaczęły kwestionować sprawy uznawane wcześniej za oczywiste. Tymczasem, kiedy kwestionowane są umowy kredytów mieszkaniowych, bo jakieś sformułowania w umowie są ponoć abuzywne, że klient np. nie miał świadomości ryzyka, mimo że podpisywał dwa oświadczenia, iż z ryzykiem został zapoznany, to trzeba być dobrze przygotowanym i móc liczyć na wsparcie instytucji państwowych w sytuacjach szokowych, a takie mogą się zdarzyć" – stwierdził prezes ZBP.

Jak wyjaśnił, banki do zabezpieczenia kredytów o stałej stopie w Polsce stosują instrumenty o nazwie IRS (czyli Interest Rate Swap). Krzysztof Pietraszkiewicz zaprzeczył, że kredyty o stałej stopie zabezpieczane IRS cieszą się niewielką popularnością, bo są drogie i w ich przypadku nadal większość ryzyka jest po stronie klienta.

"Kredyt o stałej stopie procentowej w normalnych warunkach jest tak skonstruowany, żeby klient na kilka lat miał spokój, a także, żeby miał w miarę przewidywalną sytuację po 5, 7 czy nawet 10 latach, gdy dojdzie do aktualizacji oprocentowania. Bank stosuje takie instrumenty, by osiągnąć ten cel. Bierze więc na siebie - przy nieco zwiększonej opłacie ze strony klienta - ryzyko związane z kolejnym okresem, aby zmiana dla klienta była akceptowalna. Nie jest tak, że bank przerzuca wszystko na klienta" - stwierdził.

W jego opinii ułatwieniem przy oferowaniu kredytów o stałej stopie procentowej byłby rozwój listów zastawnych, czyli obligacji, które są przeznaczone do finansowania projektów długoterminowych, w tym kredytów mieszkaniowych. Przyznał jednak, że rozwój listów zastawnych wzbogacałyby instrumentarium kształtowania struktury pasywów i zwiększałby ofertę dla klientów i wpływał na oprocentowanie depozytów.

"Jeśli emituje się list zastawny na rynku kapitałowym i zdobywa się bardziej stabilne finansowanie, to łatwiej oferować długoterminowe produkty kredytowe" – stwierdził.

"Obecną trudną sytuację warto wykorzystać dla stworzenia prawnych i ekonomicznych warunków w celu rozwinięcia w przyszłości rynku listów zastawnych. Kiedy był wprowadzany w życie podatek bankowy, popełniono błąd, polegający na tym, że nie zostały zwolnione z niego listy zastawne. To było kierunkowo ustalone, jednak w Sejmie wyłączono spod podatku papiery skarbowe, ale nie zrobiono tego dla listów zastawnych" – wyjaśnił Krzysztof Pietraszkiewicz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka polska
banki
kredyty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(159)
WYRÓŻNIONE
Nick
3 lata temu
PiS poprzez dodruk, marnotrawstwo, rozdawnictwo i koszmarne zadłużanie, w lwiej części pozabudżetowe, doprowadził do potężnej inflacji i zniszczenia złotówki. Ci dyletanci tak rozpędzili drożyznę, którą bezczelnie nazywają putinflacją, że nie wystarczy teraz tylko podnosić stóp procentowych. Trzeba również zrównoważyć budżet, skończyć z przepalaniem pieniędzy i rozdawnictwem.
anty bank
3 lata temu
Szczerze mówiąc śmieszy mnie to co mówi prezes związku banków polskich. Ale co się dziwić ma swoją grupę interesów i o nią dba. Szkoda że rząd nie dba o ludzi. Skoro banki tak chcą pomóc zwalczyć inflację to dlaczego nie podnoszą oprocentowania depozytów. Dlaczego niby pożyczają sobie kasę po ponad 4,5%, to dlaczego nie podniosą oprocentowania depozytów i nie zgarną tej kasy od ludzi skoro teraz to oprocentowanie wynosi w najlepszym przypadku 1 -2 %. Czy nie taniej pożyczyć tę kasę od ludzi. Ludzi mają kasę w skarpetach i przy opoprcentowaniu 3-4% chętnie zaniosą ją do banków. Ale po co robić sobie problemy z nadwyżką gotówki jak można zczesać to samo z kredytów i nic nie robić. I kasa z rynku by zeszła, inflacja może się ograniczyła. ale nie po co się trudzić ustalają sztucznie stopę WIBOR i kasa za darmo leci do banków. A inflacja rośnie w najlepsze. Podnoszenie WIOBORU nie jest żadnym działaniem antyinflacyjnym. Jest działaniem w celu nabicia kasy bankom. Dziwne że rząd nic z tym nie robi, bo przecież nic z tego nie ma. Zyskują tylko banki za nicnierobienie.
???
3 lata temu
Czy tarcze antyinflacyjne nie są proinflacyjne? Czy rozdawanie 13, 14 emerytur i rent nie jest proinflacyjne? Czy rozdawanie 12tys. na dzieci i 500+ nie jest proinflacyjne(ukraincom też)? Czy dodatki covidowe nie są proinflacyjne? Czy podwyżki wynagrodzeń nie są proinflacyjne?
NAJNOWSZE KOMENTARZE (159)
Gregory Grześ
3 lata temu
przedsiębiorcy w tym kraju to zawsze piach w oczy, a zeby tego mało było to jeszzce cowid i putin. Kasowo zaczyna być u ludzi slabo, slysze od kolegow po fachu, ze te ceny to jest juz dramat. Roznie się ratuja, ja poszedłem w finea, kilka jest takich film od faktoringu, ale jakos trafiłem tutaj i fajne maja oferty. Pomoglo mi to bardzo, ale bieda straszna nastala dla nas. Trzymajcei się tam,
prawda
3 lata temu
patowynajem daje o sobie znać... ludzie brali kredyt a najemca finansował mu raty... patologia i tyle... ci ludzie chcieli zarobić i musieli liczyć sie z ryzykiem brania kredytu. Pewnie że są ludzie którzy spłacają swoje 1 mieszkanie, ale to jest mniejszość. Większość tego rynku to lokata kapitału z przerzuceniem rat na najemcę i tyle. Czasem w biznesie jest tak że się bankrutuje i to jest dobre i zdrowe
UsunąćWIBOR
3 lata temu
WIBOR powinien być wyłączony od kredytów, a kredyty powinny być oprocentowane tylko stałymi ratami.
kurp
3 lata temu
To tłumaczenie BANKIOCÓW to czysta propaganda - bo jeżeli zamrożenie progów i WIBORU spowoduje zmniejszenie zysków banków a tym samym gotówki w posiadaniu banków tym mniej gotówki będzie na rynku co w sposób oczywisty ma wielki wpływ na inflacje i obroty gotówkowe . Spłaszczenie lokat i kredytów do 3punkty % wyrówna traktowanie podmiotów ( bank - kredytobiorca osoby mające lokaty ) . Zasłona jaką posługują się banki wymuszając na klientach ubezpieczanie kredytów zaciągniętych i jednocześnie tłumacząc wysokie odsetki ryzykiem jest Wielką hipokryzją bo ryzyko ponosi tylko kredytobiorca i ewentualnie ubezpieczyciel .
Mat
3 lata temu
Kazde komusze machlojki sa ZŁE.
...
Następna strona