Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Wakacje kredytowe w banku. Już ponad 850 tys. wniosków

1
Podziel się:

Około 855 tys. Polaków złożyło do swojego banku wniosek o odroczenie płatności rat kredytu - poinformował prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz. Zdecydowana większość została rozpatrzona pozytywnie.

Ponad 850 tys. klientów banków złożyło wnioski o wakacje kredytowe
Ponad 850 tys. klientów banków złożyło wnioski o wakacje kredytowe (money.pl)

- Do 19 maja mieliśmy przyjętych ponad 855 tys. wniosków z czego 86 proc. pozytywnie rozpatrzonych. Mieliśmy także 109 tys. wniosków przedsiębiorców, z tego też ponad 86 proc. jest pozytywnie rozpatrzonych. Część wniosków jest nadal rozpatrywana - poinformował Pietraszkiewicz, cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Choć wniosków składanych przez przedsiębiorców jest znacznie mniej, to i tak opiewają one na gigantyczną kwotę ponad 18 mld zł. To dawałoby średnio po 160 tys. zł na jednego przedsiębiorcę.

Zdaniem prezesa ZBP wiele wniosków jest korygowanych. Okazuje się bowiem, że część kredytobiorców złożyła je, spodziewając się fatalnej sytuacji finansowej. Teraz jednak okazało się, że wielkiego dramatu nie było.

Zobacz także: Obejrzyj: Wakacje kredytowe nie pomagają Polakom. Minister komentuje ruchy banków

- Niektórzy wycofują swoje wnioski o udzielenie przesunięcia harmonogramu spłat kredytów, a to dlatego, że spodziewali się gorszej sytuacji, a ona się nie ziściła - informuje Krzysztof Pietraszkiewicz.

Przypomnijmy, że obecnie każdy bank ma własne zasady wakacji kredytowych. Niektóre pozwalają na odroczenie całości raty, inne tylko części kapitałowej. W niektórych wersjach wakacje kredytowe kończyły się wyższymi opłatami za kilka miesięcy. A nie o to chodziło.

Wakacje kredytowe po nowemu

Jak pisaliśmy w money.pl, rząd w najnowszej tarczy chce ujednolicić te zasady. Według nowych przepisów wakacje kredytowe będą trwały 3 miesiące. W tym czasie bank nie będzie pobierał ani raty odsetkowej, ani raty kapitałowej. Będzie za to mógł dalej pobierać opłaty np. z tytułu ubezpieczenia kredytu.

Okres zawieszenia wykonywania umowy nie jest traktowany jako okres kredytowania. I to sprawia, że plan spłaty wydłuży się np. o wspomniane 3 miesiące, ale koszt kredytu pozostanie ten sam.

Brzmi pięknie? Nie każdy będzie mógł skorzystać. Zawieszenie przysługuje kredytobiorcy, który po dniu 13 marca 2020 roku utracił pracę lub inne główne źródło dochodu.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
WYRÓŻNIONE
ass11111
5 lata temu
kazdy bank to złodziej, pamietajcie moje słowa
NAJNOWSZE KOMENTARZE (1)
ass11111
5 lata temu
kazdy bank to złodziej, pamietajcie moje słowa