Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
PAM
|

Ważą się losy frankowiczów. To będzie ważny wyrok. Mogą do nich trafić miliony

10
Podziel się:

Frankowicze czekają na kluczowy wyrok TSUE w sprawie restrukturyzacji upadłego Getin Noble Banku. Stawką są miliony złotych odszkodowań. Wyrok może umożliwić tysiącom poszkodowanych kredytobiorców dochodzenie roszczeń od Skarbu Państwa.

Ważą się losy frankowiczów. To będzie ważny wyrok. Mogą do nich trafić miliony
Jest szansa na odszkodowania od państwa (Getty Images, MarekUsz)

Przypomnijmy, że w lipcu 2023 roku Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy ogłosił upadłość Getin Noble Banku. To skutek przymusowej restrukturyzacji banku Leszka Czarneckiego, który na przełomie września i października ubiegłego roku przejął Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

BFG podzielił aktywa banku na dwie części. Działalność GNB obejmująca przede wszystkim kredyty złotówkowe została przeniesiona do Velobanku, natomiast kredyty frankowe pozostały w Getin Noble Banku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Greenpact - rozmowa z Filipem Bittnerem

Frankowicze sądzą się z Getinem

Szacuje się, że przed decyzją BFG co najmniej 10 tys. klientów weszło w spory z Getin Noble Bankiem. Jednak liczba klientów, którzy mają niespłacone kredyty frankowe, jest znacznie większa. Obecnie syndyk wystąpił do sądów o zawieszenie tych spraw do czasu prawomocnego zakończenia postępowania upadłościowego, co może potrwać kilka lat.

Część kredytobiorców, która postanowiła walczyć o swoje prawa, skierowała skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na decyzję BFG. Kredytobiorcy zakwestionowali jej legalność oraz potencjalny konflikt interesów po stronie BFG. Wojewódzki Sąd Administracyjny skierował do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej cztery pytania prejudycjalne dotyczące tej sprawy.

Jest szansa na odszkodowania

13 czerwca 2024 r. frankowicze z Getin Noble Banku dostrzegli nadzieję na korzystne rozwiązanie, gdy TSUE przedstawił opinię wskazującą na konflikt interesów w działaniach BFG. Choć jest to jedynie opinia rzecznika TSUE, wyrok, który prawdopodobnie zostanie wydany we wrześniu, może otworzyć drogę do dochodzenia odszkodowań od Skarbu Państwa przed krajowymi sądami.

Marcin Szołajski, radca prawny z Szołajski Legal Group, w komentarzu dla portalu Prawo.pl zaznaczył, że frankowicze z Getin Noble Banku uzyskali narzędzia do skutecznego dochodzenia swoich praw. Szołajski podkreślił, że szczególnie zasadne jest składanie wniosków o wstrzymanie płatności rat kredytu, zwłaszcza dla tych, którzy nominalnie spłacili już kredyt.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
WYRÓŻNIONE
Pytający
3 miesiące temu
A dlaczego odszkodowania nie płacą managerowie, prezesi i prawnicy, którzy nadzorowali, napisali i akceptowali te wadliwe umowy? Za swoją pracę wzięli przecież ogromne pieniądze a że popełnili błąd, to dlaczego mają za niego płacić poszkodowani klienci albo podatnicy? Nie słyszałem żeby jakikolwiek pracownik banku poniósł z tego tytułu konsekwencje a większość z nich pewnie do dziś pracuje ale w innych bankach na podobnych lub wyższych stanowiskach zarabiając krocie i wymyślając kolejne "wspaniałe" i "uczciwe" "produkty". Czyli zyski należą do prywatnych banków ale za straty ma płacić Skarb Państwa albo klienci? Coś tu chyba stoi na głowie...
Przestroga
3 miesiące temu
Afera frankowa, afera z WIBOR a teraz Mennica która bierze pieniądze od klientów a nie wysyła obiecanych złotych monet. Uważajcie to jest drugi Amber Gold
Baca
3 miesiące temu
Nie od skarbu państwa tylko bezpośrednio od syndyka. A jak mu zabraknie to od skarbu państwa
NAJNOWSZE KOMENTARZE (10)
mojsze
3 miesiące temu
Banki ponoszą aktualnie koszty nierzetelnie formułowanych umów, naruszających prawa konsumenta. Pisał o tym wielokrotnie mecenas Truszkowski z Kancelarii Frankowicza. Nie ma co wymyślać koła na nowo.
DNA
3 miesiące temu
Sąd w Legnicy oddalił mój wniosek o wstrzymanie spłat raty kredytu bez uzasadnienia
Ullca
3 miesiące temu
KNF znaczy każdy z tych osobiście ze swojego majątku każdy. Nie dbają o interesy zwykłych ludzi tylko szemrany biznes
Baca
3 miesiące temu
Nie od skarbu państwa tylko bezpośrednio od syndyka. A jak mu zabraknie to od skarbu państwa
Emeryt
3 miesiące temu
Gdzie to podłe czasy że kupowało się za pieniądze które się miało? Kredyty brało się na zakup czegokolwiek o wartości 3-4 wypłat i nie było problemu ze spłatą. Dziś byle golas mając niespełna 30 lat chce już mieć wypasioną furę ( to priorytet), mieszkanie/dom, wakacje na jakichś Mamajach, i oczywiście wypasiony smartsron + sto innych dodatków a w portfelu (i głowie) pusto i wiatr hula. Banki zwietrzyły okazję by takich co to chcą sobie "zafundować odrobinę luksusu" wyrolować w białych rękawiczkach i to zrobiły. Od lat "frankowicze" mają obiecywane że ktoś im pomoże. ZAPOMNIJCIE!!!!! Wydoją was do ostatniego grosza i za jakieś 10 lat powiedzą wam: No dobra - zamykamy sprawę - spłacicie jeszcze tylko kapitał po kursie z dnia umowy i po sprawie. ZAPAMIĘTAJCIE to sobie dobrze: Kupuj cokolwiek za pieniądze które masz, a nie za te które być może zarobisz w ciągu 20-30 lat. Nie dotyczy ta zasada kredytów na dobrze pomyślany biznes.