We wtorek do Sejmu wpłynął rządowy projekt pomocy dla kredytobiorców. Znalazły się w nim wcześniej zapowiadane rozwiązania, m.in. większy budżet Funduszu Wsparcia Kredytobiorców i wakacje kredytowe.
Zmiana w projekcie pomocy dla kredytobiorców. Ograniczenie wakacji kredytowych
Jak jednak wskazał w swoim wpisie na Twitterze ekonomista Rafał Mundry, w zapisach dotyczących wakacji kredytowych zaszła istotna zmiana w porównaniu do pierwotnego projektu. W poprzedniej wersji bowiem widniał przepis, iż w przypadku bycia stroną więcej niż jednej umowy kredytowej, konsument może złożyć wniosek o wakacje kredytowe tylko wobec jednej z tych umów.
W wersji, która wpłynęła do Sejmu, brzmienie tego punktu rozszerzono do poniższej formy:
Wniosek o zawieszenie wykonania umowy, zwany dalej "wnioskiem", może dotyczyć tylko jednej umowy zawartej w celu nabycia nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.
Prawdopodobnie oznacza to, iż osoby, które posiadają wiele kredytów, ale wszystkie służą one finansowaniu nieruchomości pod inwestycje - np. pod wynajem - nie będą mogły skorzystać z wakacji kredytowych w ogóle. Z kolei w przypadku, gdy ktoś posiada kilka kredytów, w tym jeden na mieszkanie, które "zaspokaja własne potrzeby mieszkaniowe", będzie mógł skorzystać z wakacji tylko na tę jedną nieruchomość - i żadną inną, nawet gdyby w pozostałych umowach byłoby to bardziej korzystne finansowo.
Co istotne, konsument, wnioskując o wakacje kredytowe, będzie musiał złożyć odpowiednie oświadczenie, iż nieruchomość, której dotyczy wniosek, zaspokaja jego własne potrzeby mieszkaniowe. Jeśli takie oświadczenie okaże się fałszywe, kredytobiorca poniesie zaś odpowiedzialność karną za składanie fałszywego oświadczenia, o czym informuje inny punkt projektu:
Konsument składa oświadczenie, o którym mowa w ust. 5 pkt 5, pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: ,,Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.". Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.