Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Wkrótce ważna decyzja dla kredytobiorców. Co zrobi RPP?

41
Podziel się:

Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy procentowe na rozpoczynającym się jutro posiedzeniu, a najpóźniej na kolejnym "decyzyjnym" spotkaniu, czyli w październiku - pisze "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na opinie ekonomistów.

Wkrótce ważna decyzja dla kredytobiorców. Co zrobi RPP?
Prof. Adam Glapiński zapowiadał obniżkę stóp procentowych, gdy inflacja będzie jednocyfrowa (GETTY, NurPhoto)

Dziennik przypomina, że prof. Adam Glapiński, prezes NBP, zapowiadał zmniejszenie kosztu pieniądza, gdy inflacja będzie jednocyfrowa. Wstępny odczyt za sierpień wyniósł 10,1 proc., ale finalny wynik może być niższy.

"Mamy świadomość, że ryzyko rozpoczęcia obniżek stóp już we wrześniu jest relatywnie wysokie, chociaż nadal obstawiamy jako nieco bardziej prawdopodobny wariant, że nastąpi to w październiku" - napisali przed weekendem analitycy Santander Bank Polska.

Podobnie oceniają analitycy mBanku. I to ich zdaniem finalny odczyt inflacji za sierpień może być niższy od wstępnego szacunku. Powód? "Wszystko przez ustawę dotyczącą dodatkowej obniżki (o 5 proc.) cen energii dla gospodarstw domowych, która zmienia ceny... wstecz" - stwierdzili. Przepisy przyjął już Sejm.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Gala 35-lecia Wolności Gospodarczej Money.pl: Dawid Jakubowicz, Prezes Zarządu, Kulczyk Investments

Co z ratami kredytów? Możliwa obniżka stóp procentowych NBP

Według analityków w ciągu pół roku WIBOR 3M może się znaleźć w okolicach 5 proc., a w perspektywie roku o 0,5 pkt. proc. niżej. Obecnie wynosi 6,65 proc.

"Oczekiwana przez rynek skala obniżki stóp w najbliższym półroczu z perspektywy osoby spłacającej hipotekę oznaczałaby zmniejszenie raty o ok. 120 zł na każde 100 tys. zł kredytu" - szacuje "DGP" dla kredytu na 25 lat z marżą 3 pkt. proc. powyżej wskaźnika.

"Cięcie stóp procentowych pomogłoby słabemu ostatnio popytowi w gospodarce" - czytamy. Wzrost PKB w II kwartale okazał się niższy, niż wskazywały pierwsze oficjalne wyliczenia. W piątek z kolei indeks koniunktury w polskim przemyśle spadł, choć analitycy spodziewali się, że pójdzie w górę. "W efekcie ekonomiści coraz częściej mówią o obniżaniu prognoz wzrostu PKB w całym 2023 r." - napisano.

W samej RPP pojawiają się głosy za obniżką stóp we wrześniu, ale i przeciw takiemu krokowi. "DGP" przypomina, że w ubiegłotygodniowym wywiadzie Ludwik Kotecki powiedział, iż argumentem przeciw łagodzeniu polityki pieniężnej jest projekt budżetu państwa na 2024 r. Zakłada on bowiem wyższy deficyt niż we wcześniejszych zapowiedziach

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(41)
WYRÓŻNIONE
Przekręty?
rok temu
Gdzie są kontrole, czy bank wliczając w umowę wskaźnik WIBOR, brał kredyt na pożyczanie dla klienta, skoro z premedytacją dolicza ten wskaźnik w co miesięcznej racie? Gdzie są kontrole, czy bank powinien podnosić ratę powyżej rekomendacji KNF z dnia podpisania umowy kredytowej? Obecnie raty są powyżej tych rekomendacji, A Klient nie dostał by takiego kredytu jaki ma, bo rata nie może być wyższa od rekomendacji, czyli zdolności kredytowej. Ale nie przeszkadza to na wyliczanie raty powyżej tej granicy. Kiedy, to błędne koło doliczane, jako dodatkowe wyimaginowane oprocentowanie na hipotetycznych pożyczkach międzybankowych WIBOR, wplątane w umowy kredytowe hipoteczne zostanie zlikwidowane, a ci co ten proceder uprawiają poniosą tego konsekwencje? Walka z inflacją za pomocą osób mających kredyty, to nic innego jak grabież średniej klasy przez bogatych - bo mają władze. Gdzie te dodatkowe z WIBOR zabrane pieniądze trafiają? Ubieranie "walki z inflacją" w zabieranie klasie średniej, która boryka się z wysokimi ratami przy ogromnym wzroście cen produktów i usług, poniża tą klasę. Kto to wymyślił, aby inflację zwalczać za pomocą starych kredytów? Banki mają marże, ale żyją z WIBOR-u, który lawinowo zuboża społeczeństwo, powodując gwałtowny spadek w gospodarce. Wymyślona logika antyinflacyjna w efekcie powoduje przepaść między klasową.
haloo
rok temu
Jak podwyżka stóp wpłynęła na gospodarkę a jak wpłynie ich obniżka? Wszelkie dywagacje (w większości) odnoszą się do wysokości rat kredytów. Można więc wysnuć wniosek, że stan gospodarki uzależniony jest tylko od kredytobiorców? Tylko kredytobiorcy walczą o lepszy byt narodu ponosząc koszt tej walki, największy w Europie?
Roziu
rok temu
1. Czy wysokie stopy % mają zatrzymać wpływ pieniędzy z kredytów hipotecznych (czyli nowych kredytów!!!) na rynek - TAK. 2. Czy w PL kredyty hipoteczne były zatrzymane przez wysokie stopy %? - TAK, praktycznie do ZERA! Aż gospodarka zaczęła powoli tonąć. 3. Co zrobił rząd? Dał kredyt 2%! Co oczywiście jest sprzeczne z wysokimi stopami % i co podwyższyło inflacje (ceny) mieszkań i domów. 4. Czy wysokie stopy % podwyższają inflację? - TAK, 90% przedsiębiorców ma kredyty hipoteczne i wszystkie koszta kredytowe przerzucają na klientów poprzez zwiększenie cen towarów. 5. Czy stopy % powinny dotykać tylko nowych kredytów, czyli zablokować wpływ gotówki na rynek? - TAK! i tylko to. 6. Czy wysokie stopy % niszczą rodziny, które wzięły kredyty przed wzrostem inflacji (5, 10, 15 , 20 lat temu?)? - TAK! 7. Czy te rodziny z kredytami hip., starymi mają wpływ na inflację? - NIE! 8. Czy osoby bez kredytów, które wydają kasę na lewo i prawo, zwiększają inflację? - TAK! wrzucają w rynek pieniądze, które podtrzymują ceny wysokie i je zwiększają. 9. Czy KPO - czyli pieniądze dodrukowane z UE - zwiększy inflację? - TAK! jak każdy pieniądz dodrukowany wrzucony w rynek. 10. Czy trzeba wycofać "kredyt 2%"? - TAK, jak najszybciej.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (41)
CEBULOSTAN
rok temu
ma cebuliony.
Olek
rok temu
Santander ma swojego w rządzie to rozkradają naród na miliardy zapowiada sie ze za 2033 banki wydrenują Polaków na 50 miliardów , brawo dla premiera
Piś Miś
rok temu
Biorąc pod uwagę osiągnięcia tego Pana należy zmienić przepisy aby prezesem NBP i przewodniczącym RPP mogła być każda osoba bez względu na wykształcenie, zawód, doświadczenie zawodowe. Nawet stróż z budowy potrafi nieraz mieć swój stand-up i brać za to pieniądze !!!
dARK
rok temu
Jak to co zrobi ? Glapa opowie bajeczkę a potem powie że inflacja spada i ma coraz mniej miejsc po przecinku a przed to to takie tam nie istotne rzeczy
Prof
rok temu
Adamie jak to czytasz miej choć kszte rozumu i podnieś stopy. Nie po to wprowadzali kredyt 2% i wakacje zeby teraz obniżać stopy.
...
Następna strona