Zatwierdzona dziś przez Parlament Europejski umowa między UE a Monako utrudni obywatelom Unii ukrywanie dochodów i unikania podatków dzięki monakijskim bankom.
Zgodnie z porozumieniem Unia i Monako będą automatycznie wymieniać informacje na temat rachunków bankowych wraz z początkiem 2018 roku.
Podobne umowy zostały już zatwierdzone ze Szwajcarią, Liechtensteinem, San Marino i Andorą. Porozumienie to jest zgodne ze światowymi standardami ustanowionymi przez OECD.
Umowa podpisana została 22 lutego 2016, ale dopiero 23 czerwca została przyjęta przez Parlament Europejski. Ma ona na celu ukrócić oszustwa podatkowe oraz próby uchylania się od płacenia podatków.
Informacje, które będą podlegać wymieniane obejmą nie tylko dochody obywateli Unii, ale też takie kwestie jak: odsetki i dywidendy oraz salda i wpływy ze sprzedaży aktywów finansowych. Dotyczyć będą okresu od stycznia 2017 roku.
Mimo że Monako to drugie Watykanie najmniejsze pod względem powierzchni niezależne państwo świata, z uwagi na korzystne przepisy podatkowe, jest siedzibą wielu firm zagranicznych i banków. Działalność bankowo-ubezpieczeniowej stanowi 16,9 proc. PKB.
Sektor finansowy zatrudniał na koniec 2015 r. ponad 3,7 tys. osób czyli około 7,5 proc pracujących ogółem. Jego roczny obrót to 1,7 mln euro. Jak wynika z badań firmy WealthInsight dla magazynu "Spear's", co trzeci mieszkaniec liczącego 38 tysięcy mieszkańców księstwa to milioner.
W Monako są aż 33 banki, 3 towarzystwa finansowe, 60 funduszy i 55 spółek zajmujących się zarządzaniem funduszami inwestycyjnymi.
Jeśli chodzi o aktywa i depozyty zarządzane przez te instytucje, ich łączna wartość na koniec 2015 r. wyniosła 112 mln euro przy 103 mln euro w 2014 r, 96,2 mld euro w 2013 r. i 98,5 w 2012 r.