. Najchętniej zajmują się udzielaniem kredytów samochodowych lub na zakup sprzętu gospodarstwa domowego (np. mebli, sprzętu RTV i AGD), a więc takich, których zabezpieczeniem jest kupiony artykuł.
Na przykład Polskie Towarzystwo Finansowe udziela przede wszystkim kredytów samochodowych. W udzielaniu kredytów mieszkaniowych i budowlanych wyspecjalizowało się Towarzystwo Finansowe PKO BP.
Wyniki pośredników na koniec I kwartału pokazały, że w większości przypadków specjalizacja wpływa korzystnie na rozwój firmy. Pośrednicy, jak sami podkreślają, znają bowiem obszar rynku, w którym działają, co pozwala im dobrze ocenić ryzyko kredytowe.
Kiedy BEST zdecydował się na udzielanie przede wszystkim najbardziej ryzykownych pożyczek gotówkowych, doprowadziło to spółkę do kłopotów finansowych. Pośrednicy specjalizujący się w danym rodzaju kredytów bardzo ostrożnie rozszerzają swoją ofertę. Zdaniem prezesa firmy Żagiel Michała Oziębło, wynika to stąd, iż każdy nowy produkt jest obarczony większym ryzykiem kredytowym. W dodatku pośrednicy kredytowi mają bardzo małe możliwości weryfikacji klientów, co powoduje, że prawie 2 proc. kredytów zaciąganych przy pomocy pośrednika jest bezpowrotnie straconych, a 12-15 proc. nie jest spłacanych przejściowo. Firmy pośrednictwa stosują jednak, w porównaniu z bankami, bardzo uproszczoną procedurę przyznawania kredytu, pozwalającą klientowi znacznie szybciej niż w banku uzyskać kredyt.
Tylko w ubiegłym roku trzynaście największych firm pośrednictwa kredytowego udzieliło kredytów łącznej wartości ponad 7 mld zł.