W dokumencie założono, że od grudnia 2022 roku uczestnicy rynku będą mogli stosować WIRON w nowych instrumentach finansowych.
Jak podają autorzy, wybrany przez Komitet Sterujący indeks WIRON (Warsaw Interest Rate Overnight) ma się stać docelowo kluczowym wskaźnikiem referencyjnym stopy procentowej w rozumieniu rozporządzenia BMR. Będzie on stosowany w umowach finansowych (np. umowach kredytu), instrumentach finansowych (np. papierach dłużnych lub instrumentach pochodnych) oraz przez fundusze inwestycyjne (np. w ustalaniu opłat za zarządzanie).
WIRD. Ten wskaźnik ma zastąpić WIBOR
Metodyka kalkulacji indeksu WIRON jest tożsama z wcześniej opracowanym i publikowanym przez GPW Benchmark indeksem WIRD. Zmianie uległa jedynie nazwa indeksu, aby lepiej odzwierciedlić jego charakterystykę (oparcie na danych reprezentujących transakcje overnight).
Reforma wskaźników potrwa do końca 2024 roku
Według założeń przedstawionych w "Mapie Drogowej" gotowość do zaprzestania opracowywania i publikowania wskaźników referencyjnych WIBOR i WIBID nastąpi od początku 2025 roku.
Od grudnia 2022 będzie można stosować indeks WIRON, a na 2023 rok zaplanowano stopniowe wdrażanie wskaźnika do umów i instrumentów finansowych. Banki będą mogły już wprowadzać do oferty kredyty stosujące ten indeks równolegle z dotychczas oferowanymi kredytami na WIBOR.
W 2024, jak podano, zakłada się powolne wycofywanie produktów i instrumentów finansowych opartych na wskaźniku WIBOR na rzecz tych, które są oparte na wskaźniku WIRON, a od 2025 jego powszechne stosowanie.