Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Zmiany w zarządzie Banku Pekao. Nowy zaciąg z PZU

0
Podziel się:

Dwa lata po przejęciu kontroli nad Bankiem Pekao, PZU wprowadza do jego zarządu dopiero trzecią osobę, która przedtem pracowała dla ubezpieczyciela. Chodzi o Grzegorza Olszewskiego. Dodatkowo powołano Piotra Wetmańskiego.

Grupa PZU wprowadziła do zarządu swojego człowieka
Grupa PZU wprowadziła do zarządu swojego człowieka (East News, Wlodzimierz Wasyluk)

Grzegorz Olszewski, do niedawna kierownik projektu platformy inwestycyjnej inPZU.pl i dyrektor biura sprzedaży produktów inwestycyjnych, został mianowany na stanowisko członka zarządu Banku Pekao. Poza prezesem Michałem Krupińskim i nadzorującym pion operacji i usług Michałem Lehmannem będzie to dopiero trzecia osoba, która ma za sobą karierę w grupie PZU.

Razem z Olszewskim do zarządu wejdzie Piotr Wetmański. To kolejne osoby, które uzupełnią miejsca w zarządzie opuszczone w listopadzie ubiegłego roku przez Andrzeja Kopyrskiego i Roksanę Ciurysek-Gedir.

Zobacz też: Prezes Pekao: w 2019 roku będziemy mieli silny wzrost

Karuzela stanowisk spowalnia

Odkąd w czerwcu 2017 roku PZU przejął wspólnie z PFR kontrolę nad Bankiem Pekao SA w banku zaczęła się karuzela stanowisk. Zaczęło się od wymiany członków rady nadzorczej, potem na wiceprezesa mianowano przyszłego prezesa, czyli Michała Krupińskiego, który zastąpił na stanowisku wówczas najlepiej zarabiającego szefa banku, czyli Luigiego Lovaglio. Krupiński był wcześniej przez ponad rok prezesem PZU, a potem szefem rady nadzorczej Alior Banku.

Posypały się rezygnacje włoskich nominatów Unicredit. W lipcu wymówienie złożyli polscy wiceprezesi. Wkrótce powołano zupełnie nowy skład zarządu. Dwie osoby długie lata przepracowały w Banku Pekao (Tomasz Kubiak, Marek Lusztyn), więc nie można było mówić o rewolucji kadrowej. Tylko jedna była z grupy PZU - Michał Lehmann.

W przypadku tak dużego banku trzeba być ostrożnym. Mechanizm kadrowy jest bardzo ważny i nowi właściciele nie śpieszyli się z wprowadzaniem zupełnie nowych osób. Dlatego później, od września 2017 aż do listopada 2018 r. obyło się bez zmian.

Od Millennium, poprzez Alior i PZU do Pekao

Grzegorz Olszewski pracę w Pekao zacznie 1 kwietnia. Z bankowością związany jest od ponad 10 lat - podano w nocie z życiorysem nowego wiceprezesa Pekao. Karierę w branży finansowej rozpoczął w 2008 roku w Contact Center Banku Millennium. następnie pracował w oddziałach bankowych na stanowiskach związanych z obsługą klienta kredytowego oraz oszczędnościowo-inwestycyjnego.

W 2010 roku przyszedł do Alior Banku gdzie zajmował się podobnymi obszarami. Od czerwca 2012 roku na stanowisku Dyrektora ds. Sprzedaży Produktów Inwestycyjnych w Biurze Maklerskim Alior Banku. Uczestniczył m.in. w projekcie IPO Alior Banku, wdrożeniu platformy Alior Trader czy wprowadzenie usługi Doradztwa Inwestycyjnego w oddziałach detalicznych oraz private banking.

W grudniu 2016 roku objął stanowisko Dyrektora Departamentu Sprzedaży i Marketingu w AgioFunds TFI S.A. Od października 2017 roku w Grupie PZU, gdzie objął stanowisko Dyrektora Biura Sprzedaży Produktów Inwestycyjnych. Odpowiadał za współpracę z bankami w obszarze produktów inwestycyjnych.

W tym czasie jako Kierownik Projektu odpowiadał za stworzenie i wprowadzenie pierwszej na polskim rynku platformy do sprzedaży funduszy pasywnych InPZU.pl. W 2018 roku platforma została uznana przez agencję ISBnews za najbardziej rewolucyjny produkt 2018 roku.

Jest Absolwentem Wyższej Szkoły Zarządzania/ Polish Open University(aktualnie Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie) na kierunku Zarządzania Finansami.

Po Goldman Sachs i Merrill Lynch w Pekao

O ile w przypadku Olszewskiego można mówić o awansie instytucyjnym, tj. z mniejszych banków przeszedł do większego i to od razu do zarządu, to trochę inaczej to wygląda w przypadku Piotra Wetmańskiego.

Swoje obowiązki w Pekao będzie pełnił od 7 marca. Od 2014 roku był odpowiedzialny za wsparcie najwyższej kadry managerskiej Bank of America Merrill Lynch w planowaniu strategii obszaru globalnej bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej oraz strategii globalnej bankowości i rynków regionu Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA). Wcześniej w tej samej organizacji był odpowiedzialny za doradztwo finansowe i strategiczne w obszarze fuzji i przejęć dla sektora instytucji finansowych na rynku Europy Środkowo-Wschodniej oraz Wielkiej Brytanii. Swoją karierę zawodową rozpoczynał w Goldman Sachs oraz Bloomberg.

Wetmański uzyskał tytuł magistra z wyróżnieniem w obszarze Nauk Politycznych i Ekonomii Politycznej na London School of Economics and Political Science w Wielkiej Brytanii. Ukończył również Filozofię i Ekonomię na University College of London. W 2017 roku został uhonorowany tytułem Future Leader in Global Finance przez Institute of International Finance.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

banki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.