W wykazie prac legislacyjnych rządu na początku listopada została opublikowana informacja o projekcie ustawy o ustaleniu wysokości emerytur i rent rodzinnych z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przyznanych w czerwcu w latach 2009-2019.
Ci emeryci czekają na ruch rządu
Osoby, które składały wnioski o emeryturę w czerwcu, otrzymywały niższe świadczenia niż te, które składały je w innych miesiącach. Wynikało to z braku uwzględnienia dodatkowych waloryzacji kwartalnych, co skutkowało niższymi emeryturami. Problem ten został zauważony przez Trybunał Konstytucyjny.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W 2021 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która częściowo rozwiązała problem tzw. emerytur czerwcowych. Nowe przepisy zmieniły zasady wyliczania emerytur, ale nie przewidywały ponownego przeliczenia dla osób, które przeszły na emeryturę w czerwcu w latach 2009-2019.
Jak czytamy w wykazie prac rządu, obecnie resort rodziny pracuje nad regulacją, która wprowadzi taką możliwość.
W rządowej informacji czytamy, że nowo ustalona wysokość świadczenia "podlegałaby następnie waloryzacji na zasadach, jakie obowiązywały po dniu przyznania emerytury lub renty rodzinnej".
Kiedy pieniądze dla emerytów? Nie tak szybko
Wniosek o ponowne przeliczenie świadczenia będzie można złożyć w ciągu 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy. Emerytura lub renta rodzinna w nowej wysokości przysługiwałaby od miesiąca złożenia wniosku.
Według danych ZUS z nowych przepisów może skorzystać prawie 100 tys. osób. Projekt ustawy przewiduje również nową metodę obliczania kwartalnych wskaźników waloryzacji składek i kapitału początkowego.
Resort rodziny proponuje, by ustawa weszła w życie 1 czerwca 2025 r.
Osobą odpowiedzialną za opracowanie projektu jest wiceminister rodziny Sebastian Gajewski. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to pierwszy kwartał 2025 r.