Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Robert Kędzierski
|
aktualizacja

Chiny podnoszą wiek emerytalny. Po raz pierwszy od 70 lat

46
Podziel się:

Chiny zatwierdził plan stopniowego podnoszenia wieku emerytalnego, co stanowi pierwszą tego typu zmianę od lat 50. ubiegłego stulecia. Decyzja jest odpowiedzią na rosnące wyzwania demograficzne w tym starzejące się społeczeństwo i kurczące się fundusze emerytalne. W ciągu dekady w Chinach ma przybyć 300 mln emerytów.

Chiny podnoszą wiek emerytalny. Po raz pierwszy od 70 lat
Chiny podnoszą wiek emerytalny (GETTY, CFOTO)

Chiny zdecydowały się na rewolucję, która może stanowczo zmienić sytuację na rynku pracy. Zgodnie z planem, który wejdzie w życie 1 stycznia 2025 roku, emerytury będą przyznawane w późniejszym wieku niż dotychczas. Kobiety pracujące fizycznie będą mogły przejść na emeryturę w wieku 55 lat, zamiast obecnych 50. Dla kobiet na stanowiskach biurowych wiek emerytalny wzrośnie z 55 do 58 lat. W przypadku mężczyzn granica zostanie podniesiona z 60 do 63 lat.

Zmiany będą wprowadzane stopniowo przez najbliższe 15 lat, a wcześniejsze przechodzenie na emeryturę nie będzie dozwolone. Jednocześnie pracownicy będą mieli możliwość przedłużenia swojej aktywności zawodowej o maksymalnie trzy lata powyżej ustawowego wieku emerytalnego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Weźcie oddech". Andruszkiewicz zwrócił się do Konfederacji

Chiny podnoszą wiek emerytalny. Nowe zasady

Reforma chińskiego systemu emerytalnego nie ogranicza się tylko do podniesienia wieku emerytalnego. Od 2030 roku pracownicy będą zobowiązani do zwiększenia swoich składek na ubezpieczenie społeczne, aby móc korzystać z emerytur. Do 2039 roku wymagany okres składkowy wyniesie 20 lat, co ma zapewnić stabilność finansową systemu emerytalnego w długim okresie.

Jak zauważają analitycy mBanku "Chiny mają jeden z najniższych wieków emerytalnych na świecie".

Decyzja o wprowadzeniu tych zmian została podjęta na podstawie kompleksowej analizy wielu czynników, w tym średniej długości życia, stanu zdrowia populacji, struktury demograficznej, poziomu wykształcenia oraz podaży siły roboczej w Chinach. Władze kraju liczą, że te działania pomogą złagodzić skutki kryzysu demograficznego, który coraz bardziej daje się we znaki chińskiej gospodarce - relacjonuje BBC.

Chińczycy boją się, że to dopiero początek

Ogłoszenie planowanych zmian spotkało się z mieszanymi reakcjami w chińskim internecie. Niektórzy użytkownicy wyrażają sceptycyzm i niezadowolenie, obawiając się, że w przyszłości wiek emerytalny może być jeszcze bardziej podnoszony. Inni z kolei wskazują, że taka zmiana była nieunikniona, biorąc pod uwagę trendy demograficzne i rozwiązania stosowane w innych krajach.

Chiny stoją w obliczu poważnych wyzwań demograficznych. W 2023 roku po raz drugi z rzędu odnotowano spadek liczby ludności, przy jednoczesnym wzroście średniej długości życia do 78,2 lat.

Setki milionów Chińczyków wkrótce w wieku emerytalnym

Spowolnienie gospodarcze, ograniczenia świadczeń społecznych oraz długoletnia polityka jednego dziecka przyczyniły się do powstania kryzysu demograficznego, który może mieć daleko idące konsekwencje dla chińskiej gospodarki i systemu emerytalnego.

Nowe decyzje chińskich władz mają też inną, bardziej oczywistą przyczynę. W ciągu najbliższej dekady około 300 milionów osób w wieku od 50 do 60 lat opuści chiński rynek pracy. Ta grupa wiekowa stanowi największy segment populacji kraju, prawie dorównujący liczebności całej populacji Stanów Zjednoczonych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(46)
TOP WYRÓŻNIONE (tylko zalogowani)
Teodor R.
3 miesiące temu
Szkoda że nie napisali w jakim wieku w Chinach na emerytury odchodzi mundurówka i ...górnicy ?!!.👮🏌️
POZOSTAŁE WYRÓŻNIONE
\\\\\\
3 miesiące temu
A tyle się pisze o wykorzystaniu pracowników w Chinach.W Polsce pracownicy fizyczni tez powinni mieć wiek emerytalny niższy niż biurowi.
Polo
3 miesiące temu
Te wszystkie artykuly maja przygotowac nas na podwyzszenie po wyborach prezydenckich
40+
3 miesiące temu
Nie ma potrzeby podnoszenia wieku emerytalnego, po prostu żadnych benefitów, nie pracujesz nie jesz, żadnej litości nad leniami. To wystarczy, każdy 30 lat składkowych zaczynasz w wieku 20 mozesz być na emeryturze w wieku 50 zaczynasz w wieku 40 odchodzisz w wieku 70 lat. Wszyscy bez wyjątku. Aktualnie pracujacy to frajer, bez benefitów, dofinansowań, w stresie po co, pracować do śmierci.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (46)
Stara babcia
3 miesiące temu
No właśnie tak krzyczy świat jakie to Chiny niedobre. A tu proszę. Dbają o swoich ludzi. Potrafią rozgraniczyć że ktoś kto pracuje fizycznie może przejść na emeryturę wcześniej. A zza iurka później. I co? Amerykanie mają w nosie ludzi. Dlatego uważam że wprowadzanie pseudo demokracji amerykańskiej jest zle.
Gloria
3 miesiące temu
Jeśli lubisz pracę z dziećmi, to profil Opiekunka dziecięca w Studium Pracowników Medycznych i Społecznych jest dla Ciebie – zapewnia pewny zawód, dobrą pensję i możliwość pomagania najmłodszym.
Janusz26-65
3 miesiące temu
To co obniżamy??
Gość
3 miesiące temu
50 lat minimum pracy dla wszystkich żeby przejść na wcześniejszą emeryturę można można ha ha
bezrobotny
3 miesiące temu
Nawet Chińczycy mają szacunek dla pracownika fizycznego.W Polsce pracuj robolu na wysokie pensje,emerytury urzędników rządowych o milicjantów.Mam 64 lata,od 2 lat nie pracuje ze względu na zdrowie,nieam siły pracować,całe życie byłem robiłem .W Chinach by mnie docenili,w Polsce ZUS się wypiął,radź sobie sam
...
Następna strona