Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|

Czy opłaca się być w OFE? Podliczyli 10 ostatnich lat

31
Podziel się:

Średnia stopa zwrotu Otwartych Funduszy Emerytalnych w ciągu 10 lat wyniosła 8,28 proc. Tym samym była wyższa niż wyniki wypracowane przez inne fundusze oraz indeksy akcji czy obligacji - wynika opublikowanego raportu Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.

Czy opłaca się być w OFE? Podliczyli 10 ostatnich lat
pieniądze, banknoty, gotówka, złoty, sto złotych, 100 złotych (WP, Tomasz Sąsiada)

Raport pt. "Efektywność OFE na tle innych form oszczędzania" dowodzi, że fundusze te pomnażały kapitał w tempie wynoszącym 8,28 proc. (wewnętrzna stopa zwrotu, IRR). Tym samym ustanowiły najlepszy wynik ze wszystkich innych badanych grup funduszy, wybranych indeksów rynkowych oraz pozostałych wskaźników wykorzystanych w badaniu.

Zaznaczono przy tym, że ostatnie 10 lat obfitowało w przełomowe dla świata wydarzenia, które zdominowały także rynki finansowe, takie jak pandemia Covid-19 czy wojna w Ukrainie. Przypomniano, że agresja Rosji przełożyła się na odpływ kapitału z rynku akcji, w efekcie WIG spadł o ponad 17 proc. Dodatkowo wywołana m.in. wzrostem cen surowców wysoka inflacja zmusiła wiele banków centralnych do podwyżek stóp procentowych, co zaszkodziło funduszom i indeksom obligacji.

OFE i stopa zwrotu

Opisana dynamika wydarzeń - jak wskazano w raporcie - dotyczyła też OFE. W 2020 r. średnia wyniosła -2,3 proc. Natomiast w 2021 r. OFE średnio zarobiły niemal +30 proc., ale w 2022 stopa zwrotu Otwartych Funduszy Emerytalnych wyniosła -15 proc. Jednak - jak zaznaczyli autorzy publikacji - była ona wyższa niż osiągnięta przez fundusze akcji polskich uniwersalnych (-16,3 proc.). Z kolei w roku 2023 OFE zyskały ponad 36 proc.

"Biorąc pod uwagę badany okres od końca stycznia 2014 r. do końca 2023 r., żadna z porównywanych form oszczędzania nie zapewniła wyższej stopy zwrotu" - zaznaczono w raporcie.

Dodano, że OFE osiągnęły w trakcie badanego okresu wyższą stopę zwrotu w porównaniu do subkonta w ZUS, na którym lokowana jest część składki emerytalnej.

Z kolei w porównaniu do funduszy akcji polskich uniwersalnych, "wartość kapitału zgromadzonego na hipotetycznym rachunku w otwartym funduszu emerytalnym była co roku systematycznie wyższa niż ta w funduszach akcji polskich, a na koniec 2023 r. przewaga sięgała ok. 10 proc." - wyliczono.

Zaznaczono, że przewaga OFE wobec innych źródeł oszczędzania uwidacznia się zwłaszcza w okresach, kiedy na rynkach dominują negatywne nastroje. Dodano, że OFE są obecnie najtańszą formą zbiorowego lokowania kapitału na rynku akcji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(31)
iga
4 tyg. temu
Na pewno lepiej opłaca się ppk bo w ich przypadku opłata za obsługę jest minimalna, ja mam już uzbierane ponad 10 tys i jestem już trochę czasu w tym programie, dobrze że się nie wypisałam od razu bo okazuje się że jednak warto
Andy
miesiąc temu
OFE zawsze było fajne, wbrew ciemnemu ludowi, któremu nie w smak było, że przedsiębiorstwa (banki, tow. ubezp., fundusze inw.) zarabiają na ty. Powinny działać charytatywnie !!! Śmieszył mnie fakt, że mam 100 tys. na OFE, gdzie opłata wynosi 2,25% rocznie a ciemny ludek (późniejsi wyznawcy PiS, jak się domyślam) mają pretensje, że opłata od składki wynosiła 7,5% (!!! składka u mnie to 150 zł, czyli czepiali się ok. 10 zł jednorazowo od składki). Im nie przetłumaczysz, krecią robotę zrobiono i ludzie nie chcieli zostać w OFE (trzeba było pójść do ZUSu i złożyć deklarację, że się chce zostać). Dlaczegoś biedny?
Www
miesiąc temu
Ofe czy zus mój kapital poczatkowy w zus w 1999 r to 109 000 w lipcu 2023 r 606 000 w lipcu tego roku po waloryzacji za 23 r będzie to blisko 700 000
4t36
miesiąc temu
a potem ktoś przyjdzie i zlikwiduje OFE a ty dostaniesz marne grosze, już raz tak było a reklamowali, że emeryci będą jeździć na wycieczki dookoła świata a nie stać ich nawet na wycieczkę dookoła osiedla
poiu
miesiąc temu
te 8,28 % to za całe 10 lat czy średnio każdego roku ? To by dało 82,8 % coś nie wierzę, giełda prawie nie poszła w górę.
...
Następna strona