"Sołtys wybierany jest przez mieszkańców sołectwa na podstawie ustawy o samorządzie gminnym, wykonuje swoje obowiązki społecznie, często udostępnia swoje mieszkanie podczas pełnienia funkcji. Praca sołtysa jest także niebezpieczna, łączy się z odpowiedzialnością za zebrane cudze pieniądze" - głosi treść petycji złożonej do Senatu przez Stowarzyszenie Sołtysów Województwa Podkarpackiego, którą cytuje "Fakt".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dodatek emerytalny dla sołtysów. Oto ile miałby wynieść
Autorzy wniosku podkreślają, że dodatek do emerytury lub renty dla sołtysów byłby dowartościowaniem ich "ciężkiej i często niewdzięcznej pracy" oraz "rekompensatą za utracony czas i poniesione wydatki związane z pełnieniem funkcji sołtysa.
Dodatek miałby być wypłacany po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego. Jego kwota wynosiłaby 2,5 proc. minimalnego wynagrodzenia za każdą kadencję, maksymalnie - 10 proc. najniższej krajowej. Obecnie minimalna płaca w Polsce wynosi 3490 zł, a od 1 lipca ma wzrosnąć do 3600 zł brutto. Nie wiadomo, kto miałby wypłacać dodatek. Co ważne, projekt zakłada także, że sołtysi byliby traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Byliby oni objęci ubezpieczeniem zdrowotnym i otrzymywaliby dietę.
"Fakt" wskazuje, że w Polsce jest ponad 40 tys. sołtysów, większość z nich to kobiety. Na razie nie wiadomo, kiedy Senat miałby zająć się projektem.
Waloryzacja emerytur 2023
Przypomnijmy, że emerytury i renty corocznie od 1 marca podlegają waloryzacji. O jej wysokości decyduje inflacja w gospodarstwach emeryckich z poprzedniego roku (czyli podwyżki cen towarów, które kupują emeryci) oraz realny wzrost płac.
W budżecie na 2023 r. rząd przyjął, że waloryzacja emerytur wyniesie 13,8 proc., jednak w obliczu ostatnich danych o inflacji ekonomiści przewidują, że poziom ten będzie wyższy.