Jak przypomina ZUS, do rent i emerytur można dorabiać, ale obowiązują określone limity, które zmieniają się co trzy miesiące.
Ich wysokość zależy od przeciętnego wynagrodzenia w kraju za poprzedni kwartał. W drugim kwartale płace spadły, dlatego od 1 września limity dla pracujących emerytów i rencistów również są niższe
- Pierwszy próg przychodu wynosi 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Od września to 3853,20 zł brutto. Jeśli przychód emeryta lub rencisty w danym miesiącu będzie wyższy, to wypłata świadczenia za ten miesiąc jest odpowiednio zmniejszana. Drugi próg wynosi 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, od września to 7155,90 zł. Jego przekroczenie powoduje zawieszenie wypłaty świadczenia za dany miesiąc – podkreśla rzecznik.
Na nowe kwoty limitów muszą uważać szczególnie osoby pobierające renty socjalne, bo ich dotyczą nieco inne zasady dorabiania. Jeśli ich dodatkowy przychód będzie wyższy niż pierwszy próg (3853,20 zł), to cała kwota za miesiąc, w którym doszło do przekroczenia, przepada.
Nowe kwoty limitów obowiązują we wrześniu, październiku i listopadzie. Zmienią się znowu od 1 grudnia.
Ich aktualną wysokość można znaleźć na www.zus.pl. Co ważne, powyższe zasady dotyczą tylko osób, które pobierają emeryturę przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn).
Ograniczenia nie dotyczą również niektórych rencistów. Chodzi o osoby, które pobierają z ZUS renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy pozostaje w związku ze służbą wojskową oraz osoby pobierające renty rodzinne po uprawnionych do tych świadczeń.
Jeżeli osoba pobiera rentę rodzinną, która jest kwotowo korzystniejsza od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego – również może zarobkować bez ograniczeń.