Prof. Joanna Tyrowicz, członkini z Rady Polityki Pieniężnej na antenie radia RMF FM była pytania o to, czy należy podnieść wiek emerytalny w Polsce. Przypomnijmy, że obecnie wiek emerytalny wynosi: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
System emerytalny. Problemy dopiero nadciągną
Ekonomistka unikała jednoznacznej odpowiedzi. Przekonywała, że wiek to jeden z parametrów całego systemu emerytalnego i konieczna jest debata nad całym system.
Jeżeli wszyscy będziemy żyli coraz dłużej, musimy zwiększyć składkę emerytalną albo obniżyć emerytury, jeśli chcemy zostawić wiek emerytalny na obecnym poziomie - mówiła w RMF FM członki RPP.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ekonomistka nie ma wątpliwości, że jeżeli nic się nie zmieni w systemie, to wszystkie kobiety i połowa mężczyzn będą otrzymywać emeryturę minimalną.
- Przy bieżącym wieku emerytalnym, 78 proc. społeczeństwa urodzonego po 1980 r. będzie otrzymywać emeryturę minimalną i będzie nas to kosztować 4,5 proc. PKB - dodała na antenie RMF FM prof. Tyrowicz.
Dodała także, że według niej problem emerytury minimalnej nie polega na tym, czy ona jest wysoka, czy niska, tylko na tym, że nie ma debaty, na co ta emerytura wystarcza.
W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci
Według najnowszych danych GUS, w zeszłym roku w Polsce urodziło się 305 tysięcy dzieci. To najgorszy wynik od czasów II wojny światowej.
W 2022 r. liczba ludności zmniejszyła się o 141 tys. w stosunku do poprzedniego roku i wynosiła na koniec 2022 r. 37 mln 767 tys. osób.
- Spadek utrzymuje się nieprzerwanie od 2012 r., a zwiększenie umieralności, spowodowane pandemią, wyraźnie spotęgowało negatywne tendencje demograficzne - powiedział prezes GUS Dominik Rozkrut.