Przeciętna emerytura w Polsce wynosi prawie 3,8 tys. zł, jednak nie każdy emeryt dostaje takie świadczenie. W przypadku niższych kwot można zastanowić się nad ponownym przeliczeniem emerytury, co może skutkować wyższymi wypłatami od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).
Kiedy warto przeliczyć emeryturę? Trzy sytuacje
Ponowne przeliczenie emerytury jest szczególnie korzystne w kilku przypadkach. Przede wszystkim jest to korzystne, jeśli w momencie przyznania świadczenia brakowało odpowiedniej dokumentacji. Uzupełnienie brakujących dokumentów potwierdzających okresy ubezpieczenia może skutkować podwyższeniem świadczenia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Można również rozważyć ponowne przeliczenie emerytury, jeśli nastąpiły zmiany w dokumentacji dochodów. Udokumentowanie wcześniejszych lub dodatkowych dochodów może prowadzić do korzystnego ponownego przeliczenia emerytury.
Emeryci, którzy kontynuowali pracę po przyznaniu emerytury, także powinni rozważyć ponowne przeliczanie. Podobnie jest z osobami, które nadal opłacały składki na ubezpieczenie społeczne.
Emerytury górników. ZUS wypłaca im ogromne pieniądze
Jak zgłosić się ws. przeliczenia emerytury?
Aby zainicjować proces przeliczenia emerytury, należy wypełnić formularz ERP0, dostępny na stronie ZUS. Do wniosku trzeba dołączyć dokumenty potwierdzające okresy zatrudnienia i dochody. Można to zrobić osobiście, przez pełnomocnika lub wysyłając dokumenty pocztą.
ZUS ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku i analizę wszystkich okoliczności mogących wpłynąć na przeliczenie świadczenia.
1780 zł do zwrotu. ZUS będzie ścigał za to emerytów
Co ważna w przypadku roczników, które przeszły na emeryturę przed 2009 rokiem, od 1 stycznia 2022 r. nastąpiły zmiany prawne dotyczące sposobu doliczania niektórych okresów ubezpieczenia. Obecnie, według nowych przepisów, możliwe jest uwzględnienie jedynie tych okresów składkowych, które wcześniej nie były wzięte pod uwagę przy określaniu wymiaru świadczenia. Oznacza to, że okresy nieskładkowe, niezależnie czy miały miejsce przed, czy po przyznaniu emerytury lub renty, nie będą zaliczane — portal Radia Eska.
ZUS informuje, że osoby, które otrzymały emeryturę przed 2009 r., mimo braku możliwości udokumentowania zarobków, powinny rozważyć złożenie wniosku o ponowne przeliczenie świadczenia. Jest to istotne, ponieważ w takich sytuacjach ZUS może zaliczyć minimalne wynagrodzenie za brakujący okres, co wpłynie na zwiększenie wysokości emerytury — czytamy na portalu Radia Eska
W przypadku emerytów, którzy przeszli na emeryturę po 31 grudnia 2008 r., nie muszą oni składać dodatkowego wniosku. Wynika to z faktu, że w ich przypadku minimalne wynagrodzenie jest uwzględniane automatycznie. Przy obliczaniu wysokości świadczenia dla tych osób, ZUS uwzględnia kwotę minimalnego wynagrodzenia pracowników, zastępując wynagrodzenie zerowe. Dotyczy to każdej osoby, która mimo braku dokumentacji dotyczącej zarobków, ma dowody zatrudnienia — podsumowuje portal Radia Eska
Będą zmiany w prawie
Projekt ustawy, nad którym pracuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przewiduje możliwość ponownego przeliczenia przez ZUS emerytur i rent przyznanych w czerwcu w latach 2009-2019. Zgodnie z projektem wniosek o przeliczenie świadczenia będzie można składać od 1 czerwca 2025 r. Z danych ZUS wynika, że skorzysta z niego prawie 100 tys. osób.
Osoby, które składały w tych latach wniosek o emeryturę w czerwcu, otrzymywały świadczenie niższe, niż gdyby wystąpiły z takim wnioskiem, np. w maju. W przypadku ustalania wysokości emerytury w czerwcu ówczesne przepisy nie przewidywały uwzględniania dodatkowych waloryzacji kwartalnych, a wyłącznie roczną. W rezultacie emeryci, którzy przechodzili na emeryturę w czerwcu, mogli mieć świadczenie nawet o kilkaset złotych niższe. Na ten problem zwracał uwagę m.in. Trybunał Konstytucyjny.