Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Tomasz Żółciak,Grzegorz Osiecki,Robert Kędzierski
|
aktualizacja

Nawet 200 tys. emerytów dostanie podwyżkę. Prezes ZUS zapowiada

51
Podziel się:

Nawet 200 tysięcy emerytów czeka na wyrównanie świadczeń po czerwcowym wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o osoby, które przeszły na wcześniejszą emeryturę przed 2012 rokiem. Problem w tym, że wyrok nie został opublikowany, a ZUS nie może bez tego podnieść świadczeń. Prezes Zakładu Zbigniew Derdziuk zabiera głos.

Nawet 200 tys. emerytów dostanie podwyżkę. Prezes ZUS zapowiada
Nawet 200 tys. emerytów dostanie podwyżkę. Prezes ZUS zapowiada (East News, Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

- W czerwcu tego roku TK wydał wyrok dotyczący osób, które przeszły na wcześniejszą emeryturę przed 2012 rokiem. Bez wchodzenia w szczegóły, ten wyrok oznacza, że emerytury 100-200 tys. ludzi obniżono w sposób niezgodny z konstytucją - średnio o ok. 1200 zł. I ten wyrok nie został opublikowany - mówił pod koniec października w rozmowie z money.pl prof. Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich.

- Został on wydany z udziałem tzw. sędziego-dublera, ale jest to wyrok słuszny i merytorycznie poprawny. I teraz ci ludzie dowiedzieli się z mediów, że TK orzekł na ich korzyść, udają się do ZUS z prośbą o korektę emerytur, a ZUS im mówi, że on tego nie zrobi, ponieważ nie jest opublikowane orzeczenie TK. Ludzie ci piszą do mnie prośby o interwencję - tłumaczy Wiącek.

Prezes ZUS zapowiada rozwiązanie

O to, co powinni zrobić ci ludzie, zapytaliśmy prezesa ZUS Zbigniewa Derdziuka. - Jest planowane rozwiązanie tego problemu. Większość rządząca, konkretnie Senat, pracuje nad nim - zapowiada w rozmowie z money.pl Derdziuk.

- Tu trzeba wskazać, co oznaczał wyrok TK dotyczący emerytur osób z rocznika 1953. Bardzo trudno jest stworzyć system, który dla wszystkich będzie równy i ekwiwalentny. Ta grupa z 1953 roku nie mogła ustalić wysokości emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego bez jej pomniejszania o pobrane emerytury wcześniejsze, więc zostało im to naprawione. Pytanie, jak długo możemy tego rodzaju rozwiązania ciągnąć - podkreśla.

- Komponent prawny nie uwzględnia wszystkich czynników dziejących się w cyklu życiowo-gospodarczym. A jest po prostu tak, że jak ktoś przechodzi na emeryturę w danym roku, to taka jest po prostu wartość jego konta - dodaje.

- Dodatkowo można wskazać na sytuację osób, które przechodziły na emeryturę przed pandemią COVID-19 i po tej pandemii. Emerytury obu tych grup są różne, bo po covidzie dalsze przeciętne trwanie życia statystycznie się zmieniło - zwraca uwagę szef ZUS.

- Czy to daje prawo do roszczeń? Albo ktoś przechodził na emeryturę w roku z niską inflacją, a ktoś inny przeszedł w roku, w którym była wysoka inflacja i w związku z tym była wysoka waloryzacja konta. Pytanie jest więc takie, czy jesteśmy w stanie zbudować model, który wszystko uwzględni? - dodaje Derdziuk.

Szerszy problem z wyrokami TK

Warto przypomnieć, że problem związany z Trybunałem Konstytucyjnym ma szerszy wymiar. RPO Marcin Wiącek wystąpił niedawno do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów o wyjaśnienie koncepcji prawnej uzasadniającej niepublikowanie wszystkich orzeczeń TK, niezależnie od składu orzekającego. Zdaniem Rzecznika, ocena znaczenia wyroku TK powinna należeć do sądów, a nie do organów administracji.

W opinii RPO, rząd nie ma kompetencji do weryfikowania legalności rozstrzygnięć wydawanych przez TK. Choć wyrok zapadł z udziałem tak zwanego sędziego-dublera, to według Wiącka tylko sąd może ocenić jego skutki prawne.

Problem braku publikacji orzeczeń TK dotyka nie tylko emerytów. Jak wskazuje RPO, niepublikowany pozostaje również wyrok dotyczący niekonstytucyjności ustawy znanej jako "apteka dla aptekarza". W tej sprawie również sądy będą musiały rozstrzygnąć skutki prawne niepublikowanego wyroku Trybunału.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(51)
TOP WYRÓŻNIONE (tylko zalogowani)
Observer
miesiąc temu
Śmieszne,poszli na wcześniejszą nic nie dopłacali składek a ZUS ma im doliczyć, za co ,za nieróbstwo, lenistwo ?
POZOSTAŁE WYRÓŻNIONE
Lola
miesiąc temu
DOKAD TA BIEDOTA BEDZIE CIERPIEC CALY CZAS JES OSZUKIWANA SOBIE TO RZAD KASE DRZE A EMERYCI TYLE LAT PRACOWALI I ZOSTALI OSZUKANI OKROPNE
Fafik66
miesiąc temu
Przeszedłem na emeryturę w 2011 roku i wtedy zmniejszyli przelicznik i normalnie mnie oszukali. Powinn to nadpłacić
Babcia
miesiąc temu
Kiedy druga waloryzacja emerytur? Jest 5% inflacji!!!!!!!!!!!!!!!!!
NAJNOWSZE KOMENTARZE (51)
M-B
miesiąc temu
Domagam się wyrównania emerytury z podwyższonego wieku przechodzenia, zostałam okradziona z dwóch miesięcy. Nabyłam prawa ustawowe, a nie z marszu uchwalona ustawa przez Tuska. Złodziejstwo rządowe do zwrotu dla emerytów!!!
Wnuczka Kasia
miesiąc temu
Podwyżka sięgnie rekordu Galaktyki i wyniesie 1 euro.
J =23
miesiąc temu
Niech ten człowiek przestanie jątrzyć. Gada głupoty i denerwuje emerytów . Przy wyborach prezydenckich emeryci wskażą Wam miejsce w szeregu . Już na na emerytach nie zbudujecie fortecy . My mamy czas do marca.
Pegula
miesiąc temu
Jest mi po prostu smutno że tak nas traktują tyle lat pracy i żyje bardzo skromnie
waloryzacja ...
miesiąc temu
kiedy ? Kwota bazowa ma znaczenie przy ustalaniu wysokości rent i emerytur oraz wpływa na wysokość tzw. podstawy wymiaru świadczenia. Kwota bazowa stanowi 100% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia pomniejszonego o potrącone od ubezpieczonego składki na ubezpieczenie społeczne w poprzednim roku kalendarzowym. Jest ona ustalana corocznie i obowiązuje od dnia 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku i podlega ogłoszeniu w Monitorze Polskim przez Prezesa GUS.
...
Następna strona