Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Oskar Sobolewski
Oskar Sobolewski
|

Dodatek emerytalny dla honorowych dawców krwi? Jest odpowiedź rządu

48
Podziel się:

Nie ma planów wprowadzenia specjalnych dodatków do emerytur dla zasłużonych honorowych dawców krwi - wynika z odpowiedzi na poselską interpelację - pisze Oskar Sobolewski dla Money.pl.

Dodatek emerytalny dla honorowych dawców krwi? Jest odpowiedź rządu
Honorowi dawcy krwi bez dodatku emerytalnego (East News, Bartosz Krupa)

Jak wskazuje MRPiPS w odpowiedzi na interpelację, krwiodawstwo nie mieści się̨ w przewidzianych przez system ubezpieczeń́ społecznych kategoriach ryzyka ubezpieczeniowych, które obejmują̨ przede wszystkim utratę̨ możliwości osiągania dochodów z pracy wskutek starości lub niezdolności do pracy spowodowanej stanem zdrowia. W systemie emerytalnym brak jest więc miejsca dla preferencji w wysokości świadczeń́ dla wybranych grup ubezpieczonych.

Nie będzie dodatku do emerytury dla krwiodawców

Do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej została skierowana interpelacja w sprawie dodatku do emerytury dla zasłużonych honorowych dawców krwi. W jej treści posłanka Wioletta Maria Kulpa wnioskowała o ustanowienie specjalnego dodatku dla zasłużonych honorowych dawców krwi, który byłby nieodłącznie związany ze świadczeniem emerytalnym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: UE dopłaci za szkolenia zawodowe. Zapytaliśmy, co sądzą o tym Polacy

Jak wskazała, honorowi dawcy krwi to grupa społeczna, bez której nie można sobie wyobrazić funkcjonowania placówek medycznych, a przede wszystkim nie do przecenienia są ich postawa i zasługi na rzecz ratowania życia i zdrowia wielu ludzi. Według niej, tak ważna i potrzebna grupa Polaków powinna być objęta szczególną opieką ze strony państwa polskiego. Dodatek do emerytury może być oczywiście uzależniony od ilości oddanych litrów krwi dla ratowania życia i zdrowia drugiego człowieka.

W odpowiedzi na interpelacje MRPiPS wskazuje, że system ubezpieczeń́ społecznych, w tym przede wszystkim powszechny system emerytalny, opiera się̨ na zasadzie ekwiwalentności odprowadzonych składek i należnego świadczenia. Emerytury wypłacane z systemu powszechnego mają charakter indywidualny, a ich wysokość́ jest ustalana na podstawie wkładu wniesionego w postaci składek. Im więcej wpłaconych przez całą aktywność zawodową składek, tym wyższe będzie świadczenie jakim jest emerytura.

Przyznanie dodatkowego świadczenia do emerytury, które nie wynika z wniesionego przez ubezpieczonego wkładu w postaci opłacenia składki ubezpieczeniowej, nie znajduje uzasadnienia w konstrukcji systemu ubezpieczeń́ społecznych - twierdzi resort.

Dodatki dla krwiodawców zniesiono w 1991 r.

Jak dodaje ministerstwo, funkcjonujące w przeszłości w powszechnym systemie emerytalnym, a finansowane z budżetu państwa dodatki z tytułu nadanych odznaczeń państwowych - w tym dodatki dla honorowych dawców krwi z tytułu odznaczenia "Zasłużony dla Zdrowia Narodu" - podobnie jak tzw. dodatki branżowe, przysługujące z tytułu wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, zostały zniesione w drodze ustawy uchwalonej w 1991 roku.

Zniesienie prawa do tych dodatków wiązało się ze stopniowym przywracaniem systemowi emerytalnemu jego ubezpieczeniowego charakteru, o czym ostatecznie przesądziła reforma z 1999 roku. Obecnie, na gruncie przepisów ustawy o emeryturach i rentach z FUS, wypłacane są jedynie 2 rodzaje dodatków – dodatek pielęgnacyjny oraz dodatek dla sierot zupełnych.

Krwiodawstwo nie mieści się̨ w przewidzianych przez system ubezpieczeń́ społecznych kategoriach ryzyk ubezpieczeniowych, które obejmują̨ przede wszystkim utratę̨ możliwości osiągania dochodów z pracy wskutek starości lub niezdolności do pracy spowodowanej stanem zdrowia. Przyznanie nowych dodatków do emerytury doprowadziłoby przede wszystkim do naruszenia reguły nietworzenia nowych uprawnień́ nieznajdujących pokrycia w składce na ubezpieczenie emerytalne.

Konkludując, MRPiPS wskazuje, że uprawnienie honorowych dawców krwi określają przepisy ustawy o publicznej służbie krwi, ewentualne rozszerzenie katalogu uprawnień i przywilejów, których część przysługuje za długotrwałe i systematyczne oddawanie krwi leży w gestii ministra zdrowia.

Należy zgodzić się ze stanowiskiem MRPiPS przedstawionym w odpowiedzi na interpelacje. System emerytalny nie potrzebuje zmian w postaci przyznawania dodatków, a wysokość emerytury powinna być powiązana z odprowadzonymi przez całą aktywność zawodową składkami emerytalnymi. To właśnie składki emerytalne składające się na zebrany oraz corocznie waloryzowany kapitał powinny określać to jaka będzie emerytura osoby odprowadzającej składki do systemu ubezpieczeń społecznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Oskar Sobolewski
KOMENTARZE
(48)
TOP WYRÓŻNIONE (tylko zalogowani)
undefined und...
2 miesiące temu
Nie było by pokrycia w składce emerytalnej tak? Ale za darmo rozdane emerytury matko 4 plus za nic mają pokrycie? Dodatki dla OHP za siedzenie w domu mają? A ratowanie ludzkiego życia nie. Ja nie jestem krwiodawcą i mi to loottto ale bez tego ludzie by umierali, nie ma krwi do przetoczeń to papa. Tu akurat jest w stanie powiedzieć że im się należy. Mogą być niewielkie ale...zdrowe dzieciaki dostają plusy za nic.
Beata K.
2 miesiące temu
Sołtysi otrzymali dodatek, strażak ochotniczej straży też otrzymał dodatek, a dlaczego honorowy dawca krwi który oddał dużą ilość krwi nie miał by otrzymać takiego dodatku.Krew jest darem życia bez niej ilu ludzi by już nie istniało szok jak można tak interpretować 😲
Stanisław D.
2 miesiące temu
Dodatek powinien być wypłacany z budżetu,a nie z ze składek
POZOSTAŁE WYRÓŻNIONE
oko
2 miesiące temu
Komuś się marzy. Oddałem 30 litrów krwi. Pierwszeństwo skorzystania w służbie zdrowia jest fikcyjne. Natomiast ulgi przy zakupach leków są symboliczne. KILKA MIESIĘCY TEMU ZAPŁACIŁEM 100% ZA ANTYBIOTYK - 300zł.
nick
2 miesiące temu
A sołtysowi się należy.
Maniek
2 miesiące temu
A dodatek należy się sołtysom. Komu bardziej się należy? Można, można.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (48)
HDK
miesiąc temu
Emerytura w normalnym kraju powinna zależeć od tego ile lat się pracowało i ile składek sie odprowadzało. I tyle. Tylko u nas w Polsce dodatki / bonusy / przywileje po uważaniu. To jest chore. Politycy jak "dobrzy wujkowe" dają nie swoje pieniądze żeby korumpować elektorat. Jestem HDK z długim stażem i nie zgadzam się na to żeby politycy wybierali według siebie komu dać coś ekstra komu nie. Każdy ma zapracować na swoją emeryturę i tyle.
HDK
miesiąc temu
Jestem honorowym krwiodawcą. Oddałem 19l krwi pełnej. Nigdy nie wykorzystywałem żadnego dnia wolnego związanego z faktem donacji. Faktycznie za donację dostaje się 10 tabliczek czekolady (ze średniej półki) i 0,5 litra wody mineralnej. Reszta "przywilejów" to fikcja. Na dodatek do emerytury nie liczę ponieważ nie dlatego oddawałem i oddaję jeszcze krew żeby mieć jakieś dodatki. Faktycznie mam darmowe bilety na komunikację miejską w Wawie. Ale już w innych miastach jak incydentalnie chcę skorzystać z komunikacji miejskiej to normalnie płacę za bilet, bo trzeba mieć wyrobione specjalne karty - inne na każde miasto...
Jasmos
miesiąc temu
Mam 53 lata życia i oddałem krwi razem z osoczem 146 litrów
Były krwiodaw...
miesiąc temu
Jako młody (35l.) jednak i zasłużony krwiodawca (18litrów krwi) polecam i zachęcam do zaprzestania regularnego oddawania krwi. Pół roku? Rok? Ciekaw jestem jak wtedy państwo zareaguje, kiedy w bankach krwi krwi nie będzie. Jeśli ktoś uważa, że oddanie krwi to same benefity, to może to uświadomię: 1) 2 dni zwolnienia - pracuję na umowę zlecenie i czegoś takiego u mnie nie ma - nie pójdę do pracy, nie zarobię; wcześniej jak pracowałem w firmie na UoP, nieoficjalnym powodem zwolnienia mnie były skargi innych pracowników, że co 2-3 miesiące mam ekstra dwa dni wolnego i to nie jest fair w stosunku do nich; 2) posiłek regeneracyjny - nie wiem, co tam teraz dają ale wcześniej te 8 wyrobów czekoladopodobnych było niejadalne; 3) wizyty bez kolejek - zapraszam w takim razie do lekarza rodzinnego i zobaczenia jak to wygląda w praktyce - jeśli kogoś podnieca to, żeby być zrównanym z ziemią tylko dlatego, że robi coś dobrego na rzecz społeczności i ma jakiś tam "przywilej" no to nie mam więcej pytań; 4) darmowe leki - haha, tutaj kolejny hit. Na całe szczęście jeszcze nie choruję, ale zdarzało mi się, że miałem mniejsza ilość żelaza i odmawiano mi donacji. Lekarz w rckik nie mógł mi wystawić recepty na to, lekarz rodzinny był za to odpowiedzialny. I machina od nowa - umów się, idź do lekarza, potem do apteki, poświęć dzień pracy żeby finalnie zaoszczędzić 7złotych; 5) o tym już się nie mówi, ale spuszczenie 10% krwi z organizmu wpływa na jakość funkcjonowania organizmu: jesteś osłabiony, bardziej narażony na złapanie infekcji. Argumentacja ministerstwa to jak zwykle plecenie andronów. Już poprzednicy wskazywali, że sołtysi, OSP czy matki 4+ jakoś dodatki do emerytur mają. Wracając do krwiodawstwa: ministerstwo zdrowia cały czas powtarza, że jest to coś honorowego. Szczególnie, kiedy jest mowa o zniżkach na PKP, które w czasie pandemii zostały przyznane, a później zabrane. To jednak bezinteresowne czy jednak nie? W mojej ocenie jednym z problemów jest fakt piętnowania krwiodawców przez społeczeństwo, głównie przez pryzmat dni wolnych. To zachęca państwo do takich a nie innych zachowań. Brak krwi w bankach krwi może otworzy oczy tym pierwszym, a w konsekwencji i drugim.
Mieczyslaw D.
miesiąc temu
Ja jestem zasłużonym krwiodawcą od ponad 30 lat i w tej chwili jestem na emeryturze, oddałem ponad 40 litrów krwi honorowo ratując czyjeś życie a dzisiaj mam 588 zł emerytury i całe życie od młodych lat pracowałem żeby przeżyć a tu w komentarzach czytam że co nie którzy się wypowiadają na ten temat którzy nie oddawali i ratowali życia ludzkiego a tym bardziej nie mają o tym pojęcia. My zasłużeni krwiodawcy wiemy co to jest ratować życie a te przywileje ,czekolada ,wolny dzień pracy czy te niby darmowe leki to jest nic na przeciw utracie naszego zdrowia zdrowia. Ja w tej chwili mam problemy z chodzeniem ale zus mnie uzdrowił i jakoś muszę sobie radzić. A to że kiedyś było mówione nam że będzie nam się to liczyć do emerytury to tylko czcze słowa bo punktom zależy jedynie na naszej krwi bo oni mają z tego ogromny biznes a co tam krwiodawcy trza z nich pompować życie do puki się da. Ja jestem z tego dumny że dzięki mojej krwi udało się uratować bardzo dużo ludzkiego życia. Tym co tak plota trzy po trzy to nie życzę oby oni nie potrzebowali kiedyś transfuzji krwi i wtedy może pomyślą o tych dzięki którym ich życie było uratowane. Miłego dnia.
...
Następna strona