Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Wiek emerytalny w Polsce. Prezes ZUS mówi o popełnionym błędzie

35
Podziel się:

Wiek emerytalny w Polsce to dziś 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. To efekt decyzji rządu Beaty Szydło z 2017 roku, który odkręcił reformę rządu PO-PSL, podnoszącą wiek emerytalny do 67 lat niezależnie od płci. Decyzję sprzed siedmiu lat ocenia negatywnie obecny prezes ZUS Zbigniew Derdziuk.

Wiek emerytalny w Polsce. Prezes ZUS mówi o popełnionym błędzie
Wiek emerytalny obniżył rząd Beaty Szydło. Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk ma jasne stanowisko w tej sprawie (East News, BLAWICKI PIOTR, Pawel Wodzynski)

- Wiek emerytalny został niesłusznie obniżony – mówił we wrześniu w rozmowie z "Faktem" prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Zbigniew Derdziuk. Derdziuk pytany był o pomysł minister funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, według której potrzebna jest dyskusja na temat podniesienia wieku emerytalnego. Prezes ZUS wyraził jednak obawę, że "po zmianach, które nastąpiły, odwrócenie tej racjonalnej decyzji byłoby politycznie trudne".

- Dyskusja (o wydłużeniu wieku emerytalnego – przyp. red.) jest potrzebna, żeby uświadomić, że żyjemy dłużej. Kobieta dzisiaj odchodzi w 60. roku życia na emeryturę, żyje na niej jeszcze średnio 22 lata - stwierdził Derdziuk. - Jeśli pracowała od 23. roku życia, skończyła studia, to ma bardzo małą sumę składek zebranych na koncie. Trzeba jednak uświadamiać ludziom, że powinni pracować dłużej, nawet jeśli nie ma przymusu administracyjnego - podkreślił.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Miliarder z Nowego Sącza zbudował globalnego kolosa - Ryszard Florek w Biznes Klasie

- Temat podniesienia wieku emerytalnego został w Polsce bardzo źle poprowadzony i w efekcie decyzji politycznych został zablokowany. Ale warto przynajmniej prowadzić debatę, żeby ludzie mieli świadomość, jak to naprawdę wygląda - mówił też Derdziuk w rozmowie z "Super Expressem" z początku września.

Przypomnijmy, że w 2012 roku rząd PO-PSL podjął decyzję o podniesieniu wieku emerytalnego z 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn do 67 lat, bez względu na płeć. Miał on wzrastać stopniowo, o trzy miesiące każdego roku. Mężczyźni mieli przechodzić na emeryturę w wieku 67 lat w 2020 r., a kobiety - dopiero w 2040 r. Ostatecznie tak się nie stało, bo w wyborach parlamentarnych w 2015 roku PO przegrało i ustąpiło miejsca PiS.

W 2017 roku rząd Beaty Szydło odkręcił reformę PO-PSL i przywrócił wiek emerytalny do poziomu 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn.

Podwyższania wieku emerytalnego nie będzie

Obecny rząd Donalda Tuska po raz kolejny uciął ostatnio spekulacje dotyczące zmiany wieku emerytalnego. "Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie ma żadnych planów, aby podejmować w przyszłości prace nad podniesieniem wieku emerytalnego albo nad zmianą zasad przejścia na emeryturę" - wynika z odpowiedzi resortu na interpelację poselską.

"Wiek emerytalny w Polsce jest elementem umowy społecznej. Wszelkie badania wskazują, że obywatele Rzeczypospolitej Polskiej w znakomitej większości oczekują utrzymania wieku emerytalnego na obowiązującym poziomie. Istnieje powszechna zgoda co do tego, że powinien on wynosić 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn" - wskazał wiceminister pracy Sebastian Gajewski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(35)
WYRÓŻNIONE
www
3 godz. temu
No patrz jaki mądry. Ludzi wyrzucają na bruk ciekawe skąd wezmą emeryturę, kto ich zatrudni w wieku 58 lat lub więcej?
Marek
2 godz. temu
Pracować może dłużej ten na zdjęciu po lewej nie harował jak ja 43 lata fizycznej pracy, na szczęście zostało mi cztery miesiące do emerytury.
Jarek
3 godz. temu
Przygotowują grunt. Czekają tylko do wyborów prezydenckich. chcecie pracować do śmierci, głosujcie na uśmiechniętych.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (35)
nikt
2 min. temu
Trzeba w ogóle znieść wiek emerytalny. Jak widać zbierana kwota, podzielona przez dalsze przewidywane trwanie życia Ci odpowiada to przechodzisz na emeryturę, jak nie to pracujesz dalej. Zwiększasz kwotę i jednocześnie zmniejszasz dalsze trwanie życia, aż osiągniesz satysfakcjonującą kwotę. Możesz też coś dorzucić extra.
Zak
2 min. temu
Mundurowi biurokraci księża i cały rząd powinni pracować do 90lat bo nic nie robią a pensje i emerytury mają z kosmosu a najwięcej mają do powiedzenia o pracy
Jerzy
4 min. temu
Na nowy rok 2026 prezent praca do 69 lat.Jusz widzę 69 latka jak siedzi na dachu i fotowoltaikę zakłada. A w markecie babcia z balkonikiem na kasie grzeje Większość tych ludzi nie dożyje do emerytury, Niech podniosą urzędnikom .ale zanim umrą w pracy niech oddają głos w wyborach na prezydenta.
Za chwilę osi...
15 min. temu
Ja nie chcę waszej emerytury ale oddajcie mi moje wszystkie składki, które braliście przez 45 lat mojej pracy wraz z odsetkami a będę wiedział co z tą kasą zrobić i dam wam spokój wszechwładny rządzie
Szok
17 min. temu
Ubekom wyrównali teraz nam szykują wyższy wiek emerytalny
...
Następna strona