Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Wielki problem z wiekiem emerytalnym. "Ktoś będzie musiał się odważyć"

226
Podziel się:

Wraca temat podwyższenia wieku emerytalnego. - Zmiana jest nieunikniona i wreszcie ktoś będzie musiał się odważyć i podjąć taką decyzję - przekonuje w rozmowie z "Faktem" ekonomista dr Tomasz Kopyściański.

Wielki problem z wiekiem emerytalnym. "Ktoś będzie musiał się odważyć"
Wraca dyskusja na temat podniesienia wieku emerytalnego (Adobe Stock, Piotr Latacha)

Na koniec 2022 r. liczba ludności Polski wyniosła 37,8 mln, w tym blisko 9,8 mln stanowiły osoby w wieku 60 lat i więcej (25,9 proc.). W stosunku do 2021 r. liczba seniorów wzrosła o 67,6 tys. osób, czyli o 0,7 proc.

Wiek emerytalny w górę? Ekonomista: to nieuniknione

Z danych GUS wynika, że w 2060 roku liczba ludności w Polsce spadnie do 30,9 milionów. Populacja zmniejszy się w większości regionów, szczególnie w śląskim. Wyjątkiem będzie region warszawski stołeczny, gdzie prognozuje się wzrost liczby mieszkańców.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Greenpact - rozmowa z Piotrem Soroczyńskim

Założono, że do 2060 roku znacznie wzrośnie współczynnik starości demograficznej, czyli stosunek liczby osób w starszym wieku (65 lat i więcej) do ogólnej liczby ludności – z 20,9 proc. w 2025 roku do 32,6 proc. w 2060 roku. Odsetek osób w wieku powyżej 65 lat w miastach dużych będzie wynosił od ok. 29 do 40 proc..

Rząd PO-PSL w 2012 r podniósł wiek emerytalny do 67. roku życia. Wcześniej panie mogły przejść na odpoczynek w wieku 60. lat, a panowie - 65. W 2017 r. Zjednoczona Prawica, która zastąpiła PO i PSL u władzy, cofnęła podniesienie wieku. Wrócono do stanu sprzed 2012 r. Wiek emerytalny wynosi: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

"Podniesienie wieku emerytalnego w naszych warunkach jest nieuniknione. Wiem, że to bardzo niewygodny, ale nie mamy innego wyjścia. To powinno nastąpić i to, czym prędzej, tym lepiej" - mówi "Faktowi" dr Tomasz Kopyściański, ekonomista, wykładowca Uniwersytetu WSB Merito.

"Jeżeli chcemy jednocześnie żyć coraz dłużej i dostawać emerytury na godnym poziomie, to przy wydłużającej się średniej życia i jednocześnie starzeniu się społeczeństwa, z takim wyzwaniem będziemy musieli się zmierzy" - dodał ekonomista.

Wiek emerytalny. Zdecydowana deklaracja prezesa ZUS

- Dzisiaj nie ma przestrzeni na podniesienie wieku emerytalnego - mówił niedawno w rozmowie z "Dziennikiem Gazeta Prawna" prezes ZUS Zbigniew Derdziuk.

Zwrócił uwagę, że liczba aktywnych płatników składek i osób ubezpieczonych w ZUS pozostaje stabilna, ale wzrosła "znacząco" liczba osób pobierających świadczenia. Poinformował, że obecnie emerytury i renty otrzymuje ok. 8 mln osób. Na koniec marca br. było 2,9 mln płatników, to oznacza wzrost w porównaniu do końca 2023 r. o ok. 1,1 tys. Do tego coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce i odprowadza składki; jest ich ok. 1,2 mln, zaś pod koniec 2015 r. było 185 tys.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(226)
WYRÓŻNIONE
Marek
3 miesiące temu
Moze czas sie wziąć za przywileje wczesniejszych emerytur górników, policjantow, wojskowych itp a nie innym kazac pracowac do smierci
Młody 63
3 miesiące temu
Wszelkiej maści mundurowi podnieść wiek do 65 i będzie dobrze Ktoś powie że nie będą chcieli iść to niech nie idą niech idą na budowę i zobaczymy po 2 latach Ha ha ha
Twój nick
3 miesiące temu
To podnieśćcie wiek emerytalny tym mądrym ekonomistom ,którzy nic nie robią tylko się mądrują. Niech każdy z nich popracuje fizycznie i zobaczy czy będzie chciał pracować dłużej. Siedzieć z dużą na stołku ,stukać w klawiaturę komputera i nic nie robić i się mądrzyć każdy potrafi.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (226)
Ada
2 miesiące temu
Jezus i Maria !!!! Pomocy !!! Jak mi podniosą wiek emerytalny to się wcześniej powieszę.
Tomasz
3 miesiące temu
W Polsce łączna średnia długość życia jest jedną z najniższych w UE! Wynosi 78,58 lat wobec 80,20 w UE. W poszczególnych krajach tak to wygląda? FRA: 81,75 (wiek emeryt.:62/62) ITA: 82,12 (wiek emeryt.:66/66) DEU: 80,57 (wiek emeryt.:67/67) GB: 80,54 (wiek emeryt.:68/68) No i co? Takie larum o niski wiek w PL???
góral
3 miesiące temu
kasy brakuje, bo podatek od CO2 zmusza nas do inwestycji w OZE, bo wojna więc się zbroimy. W konsekwencji 67 lat dla mężczyzn oznacza, że pracują de facto do końca - wielu nie doczeka odpoczynku na emeryturze. Ale co zrobisz, jak nie ma kasy - wyjdziesz z UE, z NATO? W tych "klubach karta członkowska" dużo kosztuje
jaroslaw
3 miesiące temu
no i narobil sie nierub i dlatego trzeba im podnies wiek emerytalny potem psuja stawki bo on sobie idzie dorobic bo sie nudzi kpina
jaroslaw
3 miesiące temu
jack zarobki powindowaly za pis szybko do gory i poto wprowadzili na chwile 13 14 juz sza wygaszane one znikna
...
Następna strona