Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Zapadł ważny wyrok ws. emerytur. Co zrobi rząd? Minister zabrała głos

135
Podziel się:

- Wtorkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. emerytur jest analizowany - poinformowała szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. - Po zakończeniu będziemy informować o ewentualnych zmianach w przepisach - dodała.

Zapadł ważny wyrok ws. emerytur. Co zrobi rząd? Minister zabrała głos
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. emerytur jest analizowany - poinformowała szefowa MRPiPS (PAP, Leszek Szyma�ski)

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wynajmowanie drogich aut jest bardziej opłacalne niż mieszkania. Bartek Walaszczyk w Biznes Klasie

Minister Dziemianowicz-Bąk zapytana w środę w Lublinie, czy w związku z tym planowane są zmiany w przepisach odparła, że "wszystkie decyzje i informacje, niezależnie od oceny samego Trybunału, są i zawsze będą przedmiotem analiz ministerstwa".

- Jak te analizy się zakończą, jeżeli będą jakieś plany, będziemy oczywiście o tym informować - przekazała.

TK badał art. 25 ust. 1b ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w zakresie, w jakim dotyczy osób, które złożyły wniosek o przyznanie świadczeń przed 6 czerwca 2012 r. Przepis ten, który obowiązuje od 2013 r., zakłada zmniejszenie podstawy obliczenia emerytury o kwotę wcześniej pobranych emerytur. TK orzekł we wtorek, że art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej jest niezgodny z art. 67 ust. 1 konstytucji, który głosi, że obywatel ma prawo do zabezpieczenia społecznego po osiągnięciu wieku emerytalnego.

"Ubezpieczeni nie mieli świadomości skutków"

Trybunał uznał, że w rozpoznawanej sprawie - jak czytamy w komunikacie TK po wydaniu wyroku - doszło do naruszenia zasady zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa.

Ubezpieczeni, którzy zdecydowali się na korzystanie z wcześniejszej emerytury, nie mieli świadomości co do skutków prawnych, jakie może ona wywoływać w sferze ich przyszłych uprawnień z tytułu emerytury. W szczególności nie mogli przewidzieć, że przejście na emeryturę jeszcze przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego będzie wiązało się z pomniejszeniem zgromadzonego kapitału o pobrane świadczenia - uznał TK.

Orzeczenie, które zapadło większością głosów, zostało wydane przez pięciu sędziów TK: Krystynę Pawłowicz (przewodniczącą składu), Justyna Piskorskiego (sprawozdawcę), Wojciecha Sycha, Michała Warcińskiego i Andrzeja Zielonackiego.

TK: emeryci mogą występować o wznowienie postępowania

Trybunał wskazał też, że w celu zagwarantowania jednolitych zasad zwrotu świadczeń należnych uprawnionym ustawodawca - jak podano - powinien wprowadzić odpowiednie regulacje w tym zakresie.

"Do czasu wprowadzenia ujednoliconych przepisów pozwalających dochodzenie praw, na zasadzie analogicznej do osób objętych wyrokiem o sygn. P 20/16 (wyrok ten dotyczył emerytur kobiet z rocznika 1953), osoby zyskujące uprawnienia w następstwie niniejszego wyroku mogą, w ocenie Trybunału, występować z wnioskami o wznowienie postępowania na zasadach ogólnych" - podsumował TK.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(135)
krzys
3 tyg. temu
to tak co mrozi emerytury stażowe klasie pracującej w Polsce dzięki którym wygrali wybory i robi to co robi wstyd powinna być możliwosc odwołania ludzi którzy nie dotrzymują słowa i utrudniają wprowadzenie stażówek hańba to mało powiedziane
Władek
4 tyg. temu
Projekt ustawy o wdowich emeryturach w trakcie prac legislacyjnych. A czy zostanie uchwalona ustawa? Za tych rządów nic nie wiadomo, słowa rzucane na wiatr bez pokrycia.
1953
4 tyg. temu
Kiedy Wdowie Emerytury ??????????????? Ja byłam na Wcześniejszej emeryturze pisałam do ZUS i Sądu i nie dostałam ani złotówki a inni dostali różne kwoty ! Od czego to zależy ?
Emeryt
miesiąc temu
Na podstawie niekonstytucyjnego art. 25 ust. 1 b ustawy emerytalnej zabrano przy obliczeniu emerytury powszechnej duże pieniądze z konta emerytalnego WSZYSTKIM wcześniejszym emerytom, którzy posiadali dużo stażu pracy i stażu w szkodliwych warunkach (na dzień 1 stycznia 1999 roku co najmniej 25 lat stażu pracy i co najmniej 15 lat stażu w szkodliwych warunkach). Dlatego wyrok TK powinien dotyczyć WSZYSTKICH POKRZYWDZONYCH a nie dzielić na dwie kategorie. Taki przepis powinien jak najszybciej być zlikwidowany z ustawy emerytalnej, bo wprowadzenie haniebnego przepisu przez rządy Tuska złamało art. 67 ust. 1 i art. 2 konstytucji RP. A Tusk przed wyborami grzmiał o łamaniu konstytucji, i twierdził że co dane to nie będzie zabierane. Gdzie te słowa tego szkodnika niszczącego nasz kraj? Teraz zamiast wyrównać tych emerytów to wyrówna byłych SB-eków, oczywiście z pieniędzy podatników.
frutii tutti
miesiąc temu
Rząd zawsze majstruje przy tym co dla niego wygodne. Tak było z emerytami. Przecież zgodnie ze starymi zasadami prawo nie działa wstecz, a tu zadziałało. Dwa: dostały po wyroku emerytury osoby z rocznika 1953, które przeszły na wcześniejszą emeryturę. Dlaczego te? a pozostałe już nie? Ponadto przypominam,że są zawody w których można przejść wcześniej na emeryturę - taki mały przywilej, to zawody, poza wyjątkami na ogół nisko o płatne. jeszcze jedna rzecz: TK orzekając ,że osobom z rocznika 1953 należy się emerytura nie pomniejszona o wcześniej pobrane emerytury z poprzedniego świadczenia naprawił jedną krzywdę powodując krzywdy następne i pełna dyskryminację pozostałych wcześniejszych emerytów. A teraz przyjrzyjcie się osławionej rencie wdowiej. To dopiero jest majstrowanie. Nie dość, że obiecali co innego,to robią co innego. Pełna dyskryminacja. Ograniczenie do 7600 brutto,czyli na rękę pięć z groszami. A co z resztą kapitału po mężu ,czy żonie ?????
...
Następna strona