Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
bach
|
aktualizacja

Wysokość emerytury powiązana z liczbą dzieci? Ministra: "Powinna się liczyć"

861
Podziel się:

Ministra równości Katarzyna Kotula przyznała w Gościu Radia ZET, że należy rozpocząć w Polsce debatę o różnicowaniu wysokości emerytur od innych czynników. - Liczba dzieci powinna się liczyć do systemu emerytalnego - podkreśliła Kotula.

Wysokość emerytury powiązana z liczbą dzieci? Ministra: "Powinna się liczyć"
Wysokość emerytury powiązana z liczbą dzieci? Ministra popiera pomysł (Adobe Stock, PAWEL_KACPEREK)

GUS poinformował w październiku, że tak zwany współczynnik dzietności w Polsce w 2023 r. wyniósł zaledwie 1,16. Oznacza to, że na 100 kobiet w wieku rozrodczym (15-49) rodziło się przed rokiem 116 dzieci. Coraz bardziej odstaje on od wskaźnika zastępowalności pokoleń, który wynosi 2,1. Na sytuację nie przekładają się świadczenia dla rodzin z dziećmi, na czele ze zwaloryzowanym w tym roku 800 plus.

Emerytura zależna od liczby dzieci? Ministra jest "za"

Sprawa będzie miała swoje przełożenie w kontekście przyszłych emerytów. Coraz częściej w przestrzeni publicznej pojawia się pomysł powiązania świadczenia z liczbą dzieci. Głos w sprawie zabrała w poniedziałek w Radiu ZET ministra równości.

Prowadzący przekazał jej pytanie od słuchacza: "dlaczego w kraju z tak fatalną dzietnością ojciec, który wychował chociaż jedno dziecko, nieważne czy własne, czy adoptowane, idzie na emeryturę 5 lat po bezdzietnej kobiecie? Dlaczego matka pięciorga dzieci idzie w tym samym wieku co matka bezdzietna?". Kotula odpowiedziała, że taki stan rzeczy jest rzeczywiście niesprawiedliwością.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zbudował medyczne imperium. Z usług jego firmy korzysta 20 mln Polaków. Jakub Swadźba w Biznes Klasa

Ministra zaznaczyła, że obecnie "nie ma do tego woli politycznej" [do zrównania wieku emerytalnego]. Oceniła przy tym, że w kontekście zapaści demograficznej powinniśmy rozpocząć debatę na temat powiązania przyszłych emerytur z liczbą dzieci.

– Najbliższy mi jest system norweski – wysokość emerytury zależy od stanu cywilnego, liczby posiadanych dzieci, rodzaju wykonywanej pracy w życiu – powiedziała Katarzyna Kotula. – Uważam, że liczba dzieci powinna się liczyć do systemu emerytalnego, zwłaszcza w obliczu kryzysu demograficznego – podkreśliła.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(861)
TOP WYRÓŻNIONE (tylko zalogowani)
emerytka
miesiąc temu
A co tam, jak szaleć to szaleć...!!! Zabrać emerytury tym wszystkim, którzy nie mieli dzieci... Zabrać emerytury tym wszystkim, którzy nie zawarli kościelnego ślubu... Zabrać emerytury wszystkim rozwodnikom... Natomiast od trójki i powyżej za każde następne dziecko dodawać do emerytury po 1 tysiąc zł. - tak dla matki, jak i ojca dzieci... Ot i cała paranoja... Ale kto wie...? Dla pozyskania głosów rządzący mogą wymyślić i takie warianty paranoi!!!
Lol
miesiąc temu
A co ta pani powie o dzieciach ktore zbyt wczesnie odeszly z tego swiata? Po co to dreczyc rodzicow I I jeszcze I'm utrudniac na starosc zycie?
123
miesiąc temu
PO co jak Ziemia nie jest w stanie wykarmić naturalną żywnością takiej liczby ludności ?
POZOSTAŁE WYRÓŻNIONE
rodzice
miesiąc temu
głupota nie ma granic niektórych polityków . Nie sztuka mieć dużo dzieci ale sztuka zapewnić im godne życie a nie dawać patologii , nierobom płodzącym dzieci za 800+
Anna
miesiąc temu
Urodziłam i wychowałam za własne pieniądze troje dzieci / trzech podatników / a państwo polskie nie dołożyło mi za to nawet 100 zł do mojej najniższej emerytury !
fhjl
miesiąc temu
Przecież liczba dzieci już się liczy , każda kobieta posiadająca dzieci ma doliczne 6 lat do emerytury, a mając 4 dzieci, to ma emeryturę matczyną. A co z kobietami,co z powodu stanu zdrowia nie mogły mieć dzieci. Wszyscy myślą, że jak młoda kobieta, to zdrowa, a czasem jest schorowana, wiem po sobie i co ma chore dzieci rodzić?
NAJNOWSZE KOMENTARZE (861)
Masculinum
4 tyg. temu
Zanim cokolwiek w tym temacie zostanie powiedziane, to odpowiedzmy na podstawowe pytanie czy przywilej związany z samą przynależnością do płci zwanej czasami piękną powinien być zachowany. Mowa tu oczywiście o niższym od mężczyzn wieku emerytalnym, który niczym nie jest uwarunkowany, z przywileju tego korzystają kobiety, które nigdy nie doświadczyły macierzyństwa, nigdy nie rodziły i nigdy nie wychowywały, po prostu są kobietami i dlatego im się należy ?... Na to pytanie jako pierwsza powinna publicznie odpowiedzieć pani ministra... (niech "pierwsza rzuci kamieniem")
chory kraj
4 tyg. temu
takze u mezczyzn wielkosc sprzetu a u kobiet biustu powinna miec wplyw.
Dziwak
miesiąc temu
Bezdzietnym proponuje - pracujcie teraz mniej :) niech dzietni pracują 🤷🏻‍♂️
Biskup
miesiąc temu
Długość członka też powinna być brana pod uwagę !
SQRT
miesiąc temu
Skończy się tym, że specjaliści wyjadą i tyle z tego będzie
...
Następna strona

© 2025 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.