Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Karolina Wysota
Karolina Wysota
|
aktualizacja

Zabiorą się za zmiany w PPK? "Pomysły mogą skończyć się katastrofą"

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
787
Podziel się:

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) znalazły się na celowniku ekipy Donalda Tuska. Jakiekolwiek zmiany w sztandarowej reformie PiS-u mogą być katastrofalne w skutkach — ostrzegają eksperci pytani przez money.pl. Likwidacja automatycznego zapisu do programu emerytalnego byłaby początkiem jego końca.

Zabiorą się za zmiany w PPK? "Pomysły mogą skończyć się katastrofą"
Do objęcia rządu szykuje się koalicja na czele z Donaldem Tuskiem. Według nieoficjalnych doniesień medialnych, politycy chcą zmian w PPK (Getty Images, 2023 Getty Images)

Według nieoficjalnych ustaleń "Gazety Wyborczej" szykująca się do przejęcia władzy koalicja pod wodzą Donalda Tuska zastanawia się nad zmianami w Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) — flagowej reformie emerytalnej PiS. Polityk Koalicji Obywatelskiej powiedział dziennikowi, że "pod rozwagę należy wziąć zmiany w obowiązkowym zapisywaniu pracowników do dobrowolnego programu emerytalnego". Szczegółów nie ujawnił.

Automatyczny zapis to klucz do sukcesu PPK. Wystarczy spojrzeć na 4-letnie osiągnięcia: w programie oszczędza ponad 45 proc. uprawnionych, czyli 3,37 mln osób, które odłożyły w sumie 20,22 mld zł. Nie dałoby się tego osiągnąć w tak krótkim czasie bez automatycznego zapisu. Świadczy o tym również fakt, że wśród osób od 55. roku życia, które zapisują się dobrowolnie, partycypacja jest 7-procentowa — przekonuje w rozmowie z money.pl Robert Zapotoczny, prezes PFR Portal PPK oraz współtwórca ustawy o PPK.

Zobacz także: Psycholog Igi Świątek o zarobkach, podatkach i hejcie w sporcie - Daria Abramowicz - Biznes Klasa #6

PPK funkcjonują od 2019 r. i wprowadzono je jako alternatywę dla Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE), których likwidację, poprzez przeniesienie pieniędzy do ZUS-u, rozpoczął rząd PO-PSL, a kontynuował ten proces rząd PiS. Dlatego dziś PPK borykają się brakiem zaufania wśród Polaków. Gdyby nie automatyczny zapis, liczba uczestników byłaby marginalna. 

Automatyczny zapis obowiązuje w przypadku bliźniaczego programu działającego od 2008 r. w Wielkiej Brytanii — Workplace Pension. Dzięki temu partycypacja wynosi tam 88 proc. Natomiast po 48 latach obowiązywania w USA programu 401(k), do którego zapis jest dobrowolny, partycypacja jest mniejsza niż 50 proc. 

Jeden krok za daleko może zabić PPK

— Budowanie zaufania społeczeństwa do PPK wymaga czasu i cierpliwości. W każdej chwili można się wypisać z PPK. Jeśli jednak nastąpi zmiana w przepisach skutkująca dobrowolnym zapisem, będzie to początek końca tej reformy — ostrzega przedstawiciel PFR.  

W podobnym tonie wypowiadają się dwaj kolejni rozmówcy money.pl. 

Absolutnie jestem za tym, aby automatyczny zapis został w PPK — zarówno ten obowiązujący w momencie zatrudnienia pracownika, jak i ten cykliczny, co cztery lata. Według mnie powinien być nawet co dwa lata, bo to dobre rozwiązanie zwiększające partycypację — mówi dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego. 

— Z doświadczenia nie tylko polskiego wiemy, że automatyczny zapis jest najlepszym z możliwych rozwiązań, które pozwala zwiększać uczestnictwo w PPK. Dopiero w kolejnym kroku, gdy uczestnik przekona się do programu, z którego w dowolnym momencie może zrezygnować, warto próbować zachęcić go do zwiększenia składek — dodaje doradca inwestycyjny Andrzej Sołdek. 

Przeciwnego zdania jest Piotr Kuczyński, analityk Domu Inwestycyjnego Xelion. — Nie jestem wrogiem tego programu, jednak inaczej bym go ułożył. Od strony inwestycyjnej oceniam PPK dobrze, bo przynosi zyski. Na pewno nie inwestowałbym pieniędzy w małe i średnie spółki, bo to może się źle skończyć. Nie nazywałbym też go emerytalnym, jeśli oszczędzamy przez 10 lat. Gdyby to był dobrowolny program emerytalny — należałoby wydłużyć czas oszczędzania i nie zmuszać ludzi do uczestnictwa — to myślę, że gwałtownie wzrosłaby partycypacja do 75-80 proc. — mówi w rozmowie z money.pl. 

Jednocześnie analityk ostrzega, że jeśli nowe pomysły polityków będą rodziły najmniejsze wątpliwości co do trwałości tego programu, "skończy się to katastrofą", czyli wypisaniem się większości ludzi z PPK. Jeśli do tego dojdzie — uważa Kuczyński — program przestanie przynosić zyski.

PPK do poprawy, ale ostrożnie

Przypomnijmy, że uczestnicy są zapisywani do poszczególnych funduszy w momencie przystąpienia do PPK. Następnie odprowadzane wpłaty są inwestowane według ściśle określonej strategii inwestycyjnej. Pracownicy są zapisywani automatycznie w chwili zatrudnienia, a później co cztery lata. Co ważne, z programu można się wycofać, wypłacając zgromadzone oszczędności.

Zdaniem prezesa IE teraz jest właściwy moment na udoskonalenie PPK. W rozmowie z nami popiera zmianę polityki inwestycyjnej, ale nie radykalnie. Wskazuje, że wystarczyłoby więcej kapitału inwestować w akcje spółek z GPW, mniej zaś w obligacje. Dodaje, że warto uwzględnić potrzeby tych, którzy nie chcą inwestować w spółki szkodliwe dla środowiska.

Według Kolka należałoby zintensyfikować kampanie edukacyjno-informacyjne. Obecnie w PPK oszczędzają lepiej wynagradzani pracownicy. Osoby z niskimi pensjami rzadko kiedy uczestniczą w programie emerytalnym, dlatego — uważa nasz rozmowa — warto zastanowić się nad tym, co zrobić, aby je zachęcić. 

Jak to zrobić? — Np. zwalniając (uczestników programu z najniższymi zarobkami — przyp. red.) z obowiązkowej wpłaty (minimum 0,5 proc. wynagrodzenia). W przypadku tych osób wpłatę wnosiliby wyłącznie pracodawcy (minimum 1,5 proc.). Niewątpliwie wpłynęłoby to pozytywnie na liczbę uczestników programu — radzi Kolek.

Karolina Wysota, dziennikarka money.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(787)
WYRÓŻNIONE
Grześ
12 miesięcy temu
Będziesz miał mądry narodzie to czego chciałeś.
znacjonalizuj...
12 miesięcy temu
Pieniądze PPK nie są własnością Polaków. Zrobi subkonto ZUS i powie, że na tym jeszcze zyskaliśmy.
Darek
12 miesięcy temu
Złodzieje z PO już interesują pieniądzmi w PPK jak kiedyś z OFE,gdzie zginęło 19mld zł. a Kidawa na pytanie dziennikarza powiedziała,że trafiły w dobre ręce.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (787)
Jan Serce
11 miesięcy temu
Trzymam w Kciuki za Nich bo Emerytury będą kiedyś głodowe a I Tak w ostateczności Państwo dopłaci w postaci Zapomgl z Mopsu w dodatku w mikrofilmach płaci się pod stołem rozumiem część Przedsiębiorców część nie rozumiem zwłaszcza tych co Stać na Płacenie Normalnie.I Tutaj jest Pole do Współpracy.Wielu Pracodawców to Dobrzy ludzie jak wielu Pracowników to ludzie bez Szacunku,Wdzięczności za Zatrudnienie.To widzę w tej Firmie zwlasza że jestem Człowiekiem pełen Asertywności i Empatii.Pozdrawiam Państwa.
Jan Serce
11 miesięcy temu
Myślę że PPK to dobry Program Emerytalny Liczę że Opozycja go dopracuje jestem w drugim Wariancie dopiero 9 miesiąc wcześniej wypłaciłem z PZU ponad 4000,na Laptopa którego na razie nie korzystam.Akurat tutaj Opozycja ma pole do Popisu bo to Ludzie którzy potrafią liczyć i maja Kadrę Ekonomiczną,Specjalistyczną kumatą w tej dziedzinie.Zresztą Kolejne Dobre rozwiązanie to żeby ZUS przejął Pracowników na L4 od Początku zwlaszaszcza że Symulantów odnośnie też nie brakuje zresztą pisałem o tym 3lata,temu w Trosce o Swojego Pracodawcę.Pozdrawiam Państwa.
Serim
11 miesięcy temu
Ja mam nadzieję ze się nie zabiorą, bo PPK ma zabezpieczenia. To tak samo jakby zabraliście za nasze oszczędności. Ludzie chcą w taki sposób oszczędzać. Sam widzę ile mam pieniędzy na ppk. To jest prawie 8 tyś dzięki oszczędzaniu przez 3 lata. Więc to bardzo dobry wynik.
klaun
12 miesięcy temu
Teatry .aja byc w każdej gminie wiosce i miasteczku.. Ale.ludzie pytaja o te.100 konkretów.. Nam teatrów z komisją.i nie urządzajcie..Chleb nas interesuje nie
rotacyjny
12 miesięcy temu
Rozwala caly CPK I spłaca.wszystkie swoje obietnice. Tylko co dalej
...
Następna strona