Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

ZUS czy OFE? Zbliża się kluczowy termin na podjęcie decyzji

1
Podziel się:

Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, czy chcą, by część ich składki na ubezpieczenie emerytalne była w całości zapisywana na subkontach w ZUS, czy przekazywana do OFE. Okno transferowe otworzyło się w kwietniu, a decyzję należy podjąć do końca lipca tego roku.

ZUS czy OFE? Zbliża się kluczowy termin na podjęcie decyzji
Do końca lipca trzeba się zdecydować ws. składek na ubezpieczenie emerytalne (Adobe Stock, lisssbetha)

ZUS w komunikacie przypomniał, że osoba ubezpieczona w ZUS, której składka emerytalna w wysokości 19,52 proc. jest dzielona na I i II filar, może zdecydować, czy jej część – w wysokości 2,92 proc. podstawy wymiaru wynagrodzenia – ma być zapisana na subkonto w ZUS, czy przekazana na rachunek w otwartym funduszu emerytalnym.

Do końca lipca można wybrać, czy dołączyć do OFE i ZUS

- Aby poinformować ZUS o swojej decyzji, ubezpieczony powinien przekazać wypełnione oświadczenie o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, które ma symbol ZUS-US-OFE-03. Może to zrobić do końca lipca 2024 r. - informuje rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zalety euro. Ekonomiści o korzyściach dla Polski

- Formularz jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, na stronie internetowej Zakładu i w każdej placówce ZUS. Oświadczenie można dostarczyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych elektronicznie przez PUE, osobiście do placówki ZUS lub wysłać pocztą - dodaje rzecznik ZUS.

Zaznaczył, że oświadczenia nie muszą składać ubezpieczeni, którzy nie chcą zmieniać decyzji podjętej w poprzednim oknie transferowym i ci, którzy osiągną powszechny wiek emerytalny za 10 lat lub wcześniej.

Dla nich będzie suwak bezpieczeństwa

Rzecznik wskazał, że dla osób, które są w wieku o 10 lat niższym od wieku emerytalnego, będzie uruchomiony tzw. suwak bezpieczeństwa. Oznacza to, że ZUS nie będzie przekazywał składek do OFE, a OFE stopniowo przekaże środki do ZUS, który zapisze je na subkoncie.

Do tej pory były dwa okienka transferowe: w 2014 i w 2016 r. Żadne z nich nie powodowało ustania członkostwa w OFE. Oświadczenie z roku 2014 decydowało o przekazywaniu składki do OFE od lipca 2014 r. Oświadczenie z roku 2016 aktualizowało sposób przekazywania składki.

ZUS wyjaśnił, że ubezpieczony, który do tej pory nie był członkiem OFE, a chce, aby część jego składki była przekazywana na rachunek funduszu, powinien zawrzeć pierwszą umowę z wybranym z otwartym funduszem emerytalnym. Ma na to cztery miesiące od złożenia oświadczenia o przekazywaniu składki do OFE albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie prowadzonym przez ZUS.

Członkiem OFE można się również stać wtedy, gdy OFE będzie realizował dla ubezpieczonego w ZUS podział środków objętych małżeńską wspólnością majątkową, a on sam nie wskaże rachunku w jakimkolwiek OFE. Wówczas OFE, do którego należy współmałżonek, założy klientowi ZUS rachunek

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
Robert
wczoraj
PO PIERWSZE: Potrzebna jest społeczna debata nad zmianą całego systemu emerytalno-rentowego. Potrzebny jest taki, który byłby sprawiedliwy dla wszystkich i nie dyskryminował nikogo, abyśmy już nie musieli słuchać o pracy do 70-go, a może nawet do 80-go roku życia. Aby człowiek na tej zasłużonej emeryturze mógł faktycznie wypocząć, a nie rozglądać się za dodatkowym zajęciem, aby móc godnie przeżyć te swoje ostatnie dni. Może na początek jeden system dla wszystkich (bez tych wszystkich ZUS-ów, KRUS-ów i Emerytur Budżetowych). Do tego jedna składka na Ubezpieczenie Społeczne bez podziału na wiele składowych i tak wszystko trafia do jednego worka zwanego Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (proszę sobie sprawdzić, że nasza składka i emerytalna i rentowa, a nawet dodatkowo chorobowa oraz wypadkowa potrącane są od CAŁEJ KWOTY BRUTTO naszego wynagrodzenia, co świadczy tylko o tym, że jest to jedna składka. Gdyby było inaczej to odtrącenie pierwszej składki np. emerytalnej, powinno spowodować pomniejszenie kwoty brutto dla drugiej składki, tak jak to się dzieje przy potrącaniu później składki zdrowotnej, a tak nie jest. Natomiast przez rozbicie na tyle składowych (emerytalna, rentowa, chorobowa i wypadkowa) tworzy się nam iluzję, że są to osobne składki. Jest to sprytne zagranie, aby zagrabić nam m.in. naszą NIEEWIDENCJONOWANĄ SKŁADKĘ RENTOWĄ). Następnie ustalenie minimalnej kwoty emerytalnej, którą powinno się otrzymać po wyliczeniu, a która była by jedynym kryterium uprawniającym do emerytury. Wypłata, to uzbierany kapitał dzielony przez ilość miesięcy w tablicach dożycia osobno dla kobiet i mężczyzn. I to jest pierwszy mały krok, który pozwolił by uzdrowić ten chory system. A PO DRUGIE: To należy Wprowadzić EMERYTURĘ OBYWATELSKĄ, która byłaby finansowana z budżetu państwa i gwarantowana Konstytucyjnie. Dlatego z budżetu państwa, gdyż wszyscy, ale to wszyscy obywatele wpłacają do tego budżetu pieniądze, poprzez wiele różnych podatków jakie zafundowało nam państwo. I nie ma tutaj znaczenia czy ktoś pracował czy nie lub ile pracował. Jedynie można by było faktycznie zróżnicować tą emeryturę wprowadzając tzw. dodatek stażowy, który byłby wypłacany za przepracowane lata. OCZYWIŚCIE SYSTEMEM TYM NALEŻY OBJĄĆ TYLKO TYCH, KTÓRZY DOPIERO ZACZYNAJĄ PRACOWAĆ. Ci którzy już pracują zachowują prawa nabyte (chyba, że sami zdecydują się przejść do nowego systemu). Dzięki temu można będzie powoli wygaszać te systemy, które mamy teraz ( ZUS, KRUS oraz SYSTEM EMERYTUR BUDŻETOWYCH), a które są niesprawiedliwe, niekonstytucyjne i złodziejskie (oczywiście przeprowadzając wcześniej reformę tych systemów, zgodnie z Art.32 i Art.33 Konstytucji o czym pisałem parę linijek wyżej. Pozdrawiam