Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłata świadczenie honorowe po ukończeniu 100 lat życia. Osoby uprawnione otrzymują je dożywotnio. Również emeryci spoza powszechnego systemu, pobierający świadczenia z KRUS, MSWiA czy MON mogą liczyć na taki dodatek.
Emerytura honorowa nie jest waloryzowana
Od 1 marca 2023 r. emerytura honorowa wynosi 5540,25 zł brutto miesięcznie. To wzrost o około 600 zł w porównaniu z ubiegłym rokiem. Ale uwaga, świadczenie nie jest waloryzowane.
Emerytura honorowa jest świadczeniem, które nie ulegnie zmianie i będzie wypłacane do końca życie w kwocie, która jest bazowa i obowiązuje w dniu setnych urodzin - czytamy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Emerytura honorowa. Jak ją otrzymać?
Aby otrzymać emeryturę honorową, nie trzeba składać wniosku do ZUS. Zakład sam załatwia formalności. Jest jeden wyjątek: seniorzy, którzy nie są uprawnieni do otrzymywania emerytury lub renty z żadnej instytucji. Oni muszą złożyć wniosek, by otrzymać świadczenie.
Kryterium, które jest najważniejsze w przyznaniu emerytury honorowej, to wiek. Dlatego przysługuje ona także osobom, które nie przepracowały ani jednego dnia - tłumaczy dziennik.pl.
ZUS wylicza, że emeryturę honorową pobiera 2850 osób, czyli o 250 więcej niż rok temu. Według prognoz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za 20 lat liczba ta przekroczy 20 tys. uprawnionych. W 2060 r. ma to być ponad 65 tys., a po kolejnych 20 lat dwa razy więcej.