Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bankructwa w Polsce. Które branże są najbardziej narażone na upadłość?

0
Podziel się:

Z danych zebranych przez Coface wynika, że w 2015 r. polskie sądy ogłosiły upadłość 741 podmiotów, czyli o 10 proc. mniej niż w roku 2014.

Bankructwa w Polsce. Które branże są najbardziej narażone na upadłość?
(Fotolia)

Z danych zebranych przez Coface wynika, że w 2015 r. polskie sądy ogłosiły upadłość 741 podmiotów, czyli o 10 proc. mniej niż w roku 2014.

Dla przypomnienia - w 2014 r. polskie sądy ogłosiły upadłość 823 podmiotów, co było liczbą o 7 proc. niższą niż w roku 2013. To już drugi rok z rzędu, kiedy liczba upadających firm spada. Poprawa nastąpiła w budownictwie i handlu, za to transport ma się kolejny rok z rzędu gorzej.

W 2015 r. sądy ogłosiły upadłość 228 firm produkcyjnych. To niewiele mnie niż rok wcześniej (spadek o 4 proc.). Sytuacja jest jednak bardzo różna w poszczególnych branżach.

W produkcji odzieży i wyrobów tekstylnych liczba upadłości wzrosła o 67 proc., ogłoszono bankructwa 20 przedsiębiorstw. Natomiast w produkcji papieru i wyrobów papierowych liczba bankructw zmalała o 73 proc., co było konsekwencją ogłoszenia upadłości tylko 3 firm.

Z dużej liczby bankructw znana była branża budowlana. w 2015 r. upadło 160 takich firm. To o 5 proc. mniej niż w 2014 r.

-W sektorze budowlanym liczba upadłości zmniejsza się od kilku kwartałów, ale nadal występują w niej duże opóźnienia płatności - mówi główny ekonomista Coface na Europę Centralną, Grzegorz Sielewicz.

Charakterystyczne jest też to, że rośnie liczba upadłości w branży transportowej. W 2015 r. ogłoszono 41 upadłości, co oznacza wzrost o 11 proc.

-Branża transportowa korzysta na niższych cenach ropy naftowej, ale występują też silnie oddziałujące niekorzystne zjawiska, jak recesja w rosyjskiej gospodarce i nałożone embargo czy wprowadzenie w tym roku minimalnego wynagrodzenia, które obowiązuje też naszych kierowców, przez Francję - wyjaśnia Grzegorz Sielewicz.

wiadomości
druki
baza wiedzy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
MarketNews24
KOMENTARZE
(0)