Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Brak prawa do zasiłku opiekuńczego. Jak skorygować dokumenty?

0
Podziel się:

Nienależne zwolnienie pracownika na opiekę nad dzieckiem prowadzi do komplikacji przy rozliczaniu jego czasu pracy.

Brak prawa do zasiłku opiekuńczego. Jak skorygować dokumenty?
(MarcusPhoto1/iStockphoto)

Nierzetelność pracownika, który wykorzystał nienależne mu zwolnienie na opiekę nad chorym dzieckiem prowadzi do komplikacji przy rozliczaniu jego czasu pracy. Poniżej podajemy przykład, jak można sobie poradzić z takim problemem.

Przykład: _ Gdy pracownik przyniósł zwolnienie na opiekę na chore dziecko, wyliczyłam mu wynagrodzenie za ten miesiąc, uwzględniając zasiłek opiekuńczy. Kiedy miałam oddać wniosek do ZUS, okazało się, że (dopiero doniósł mi Z-15) żona pracownika w tym czasie nie pracowała, więc zasiłek mu się nie należy. Jak to potraktować? Co zrobić z dniami nieobecności? Zostawić wyliczenie jakby w tym czasie pracownik był na opiece? _

W takiej sytuacji należałoby skorygować dokumentację i nie wypłacać pracownikowi zasiłku opiekuńczego. Jego nieobecność należy potraktować jako nieobecność usprawiedliwioną niepłatną i wpisać w druku ZUS RSA z kodem 151.

Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeżeli poza ubezpieczonym są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogący zapewnić opiekę dziecku. Nie dotyczy to opieki sprawowanej nad dzieckiem w wieku do lat 2. Jeżeli więc dziecko pracownika ma powyżej 2 lat i jego matka mogła mu zapewnić opiekę w czasie choroby, pracownik nie powinien otrzymać zasiłku opiekuńczego za okres opieki nad dzieckiem.

Podstawa prawna:

  • art. 34 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • załącznik nr 18 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (Dz.U. nr 186, poz. 1444).
Czytaj więcej w Money.pl
Długo chorujesz? Zwolnią cię Pozostając na zwolnieniu lekarskim dłużej niż trzy miesiące, ryzykujesz natychmiastowym zwolnieniem.
Cwani Polacy znaleźli sposób na kryzys Wiele firm przygotowuje się na niepewne czasy i przeprowadza restrukturyzacje.
ZUS karze dwa razy. W końcu to zmienią? Wszystkie kluby sejmowe pozytywnie oceniły projekt zmian w przepisach przewidujący zniesienie możliwości podwójnego karania.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)