Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Czy faktoring może poprawic bilans?

0
Podziel się:

Salda należności otwartych oraz należności wymagalnych i trudno ściągalnych, które pogarszają wyniki finansowe firmy można zniwelować poprzez czyszczenie bilansu.

Czy faktoring może poprawic bilans?
(Nyul/Dreamstime.com)

Salda należności otwartych oraz należności wymagalnych i trudno ściągalnych, które pogarszają wyniki finansowe firmy można zniwelować poprzez czyszczenie bilansu. Taka operacja jest wykonywana m.in. w ramach usługi faktoringu typu _ off balance _ oraz poprzez wykup należności wymagalnych w umowie windykacyjnej.

Czyszczenie bilansu określane mianem _ window dressing _, polega na jednorazowym wykupie należności przez firmę faktoringową bez prawa regresu do środków klienta. W ten sposób przedsiębiorstwo korzystające z tej usługi poprawia swoją płynność finansową, może zamknąć konta analityczne oraz zmniejszyć zobowiązania podatkowe i uwolnić utrzymywanie kosztownych rezerw na tzw. złe długi. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby taka umowa miała charakter powtarzalny i w dowolnym momencie może zostać na taką zamieniona.

Firma korzystająca z czyszczenia bilansu otrzymuje środki do dowolnego wykorzystania, a ponadto poprawia swoje wskaźniki dotyczące m.in. rotacji należności, zadłużenia kapitałów własnych czy rentowności aktywów. Analiza wymienionych parametrów często wykonywana jest przez banki, tak więc czyszczenie bilansu może mieć duże znaczenie podczas ubiegania się o kredyt.

Spółki, w tym nie tylko giełdowe, mogą z tego tytułu odnieść korzyści wizerunkowe. Pozytywny obraz firmy odzwierciedlony w bilansie sprawia, że staje się ona bardziej atrakcyjna w odbiorze przez akcjonariuszy oraz potencjalnych inwestorów, co może bezpośrednio przełożyć się na kurs akcji. Ponadto, ubezpieczyciele kredytu kupieckiego widząc dobre wskaźniki, wyżej ustalają maksymalny limit jego ochrony. Przyczynia się to do uzyskania przez przedsiębiorstwo wyższego kredytu u dostawców.

Dla kogo korzystne?

Spółki giełdowe to nie jedyni beneficjenci. Czyszczenie bilansu jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla firmy obawiającej się, że ich problemy z płynnością finansową przerodzą się w trwałe zatory płatnicze. Usługa ta jest też przydatna podmiotom, które są ograniczone przez warunki funkcjonującej umowy kredytowej i muszą utrzymywać wskaźniki na określonym poziomie.

Korzyści wynikające z czyszczenia bilansu to przede wszystkim brak konieczności utrzymywania kosztownych rezerw na trudnościągalne należności oraz możliwość zamiany salda należności na gotówkę. Nie bez znaczenia jest też poprawa wizerunku w oczach udziałowców oraz potencjalnych inwestorów, a także instytucji finansowych. Poprawa wskaźników przekłada się na zwiększenie zdolności kredytowej oraz uzyskanie korzystniejszych rekomendacji wydawanych przez wywiadownie gospodarcze.

Czytaj więcej na temat faktoringu
[ ( http://static1.money.pl/i/h/88/t115544.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/jak;wybrac;dobrego;faktora,152,0,863640.html) Jak wybrać dobrego faktora? Wielu przedsiębiorców odstrasza nadmiar dokumentacji, rozbudowane tabele dodatkowych opłat i prowizji, brak jasnej informacji o całkowitym koszcie usługi oraz konieczność deklaracji obrotów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/94/t115550.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/co;daje;faktoring;eksportowy,103,0,822119.html) Co daje faktoring eksportowy? Nawiązanie handlowej współpracy międzynarodowej i eksport towarów dają firmom wieksze szanse rozwojowe.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/170/t77994.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/faktoring;z;regresem;czy;bez,233,0,815849.html) Faktoring z regresem czy bez? Przedsiębiorcy są przekonani, że nie muszą w przypadku wykupienia takiej usługi weryfikować odbiorców. Nie w każdym przypadku jest to słuszne przekonanie.
wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)