Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dotacje szkoleniowe

0
Podziel się:

Począwszy od 28 września 2004 r., przyjmowane są wnioski o dofinansowanie szkoleń dla personelu i kadry zarządzającej przedsiębiorstw. Szkolenia współfinansowane są z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). Kwota na kształcenie przedsiębiorców i ich pracowników w latach 2004-2006 wynosi ponad 200 mln euro.

Rozwój kadr nowoczesnej gospodarki
Począwszy od 28 września 2004 r., przyjmowane są wnioski o dofinansowanie szkoleń dla personelu i kadry zarządzającej przedsiębiorstw. Szkolenia współfinansowane są z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). Kwota na kształcenie przedsiębiorców i ich pracowników w latach 2004-2006 wynosi ponad 200 mln euro.

PARP odpowiada za wdrażanie części Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój zasobów ludzkich, współfinansowanego przez EFS. Część ta – działanie 2.3 Rozwój kadr nowoczesnej gospodarki – dotyczy doskonalenia kadr przedsiębiorstw, inwestowania w wiedzę i umiejętności pracowników i menedżerów. Ogólnym celem działania 2.3 jest zwiększenie konkurencyjności polskich przedsiębiorstw i gospodarki poprzez wsparcie rozwoju zasobów ludzkich.

Wszystkie firmy działające w Polsce mgą sie starać o dofinansowanie na kształcenie swoich pracowników. Praktycznie nie ma ograniczeń, co do zakresu szkoleń. Nie jest też ograniczeniem wielkość firmy. Wszystkie umowy na dofinansowanie projektów szkoleniowych powinny być podpisane do 31 grudnia 2006 r., a zakończenie szkoleń musi nastąpić do 31 grudnia 2007 r. Minimalna wartość całego projektu to 15 000 euro, maksymalna - 1 mln euro.

Kto może skorzystać z programu
Ze szkoleń może korzystać kadra zarządzająca oraz wszyscy pracownicy małych, średnich i dużych przedsiębiorstw oraz sami właściciele. Nie ma znaczenia stanowisko pracownika, jego wykształcenie i kwalifikacje.

Realizacja działania wymagać będzie współpracy instytucji szkoleniowych z przedsiębiorstwami oraz przygotowania przez te instytucje oferty szkoleniowej, która spotka się z zainteresowaniem ze strony przedsiębiorstw i ich pracowników.

Na co można otrzymać dotacje
Szkolenia współfinansowane przez PARP będą realizowane przez wybrane w trybie konkursu otwartego instytucje szkoleniowe. Mogą mieć formę:

· Szkoleń zawodowych – zarówno w zakresie ogólnego podwyższenia kwalifikacji i umiejętności, jak i zdobycia nowych, związanych ze zmianami technologicznymi (kursy zawodowe, zastosowanie IT, szkolenia z zakresu nowoczesnych technologii i innowacji)
· Szkoleń menedżerskich – służące usprawnieniu zarządzania (zwłaszcza zasobami ludzkimi), identyfikacji potrzeb związanych z kwalifikacjami pracowników, poprawie organizacji pracy
· Studiów podyplomowych w celu podwyższenia lub zdobycia nowych kwalifikacji
· Staży odbywających się w instytucjach naukowo-badawczych
· Podwyższenia umiejętności i kwalifikacji pracowników.

Kto może zgłosić projekt
Projektodawcą w tym działaniu mogą być:

· organa prowadzące szkoły lub inne placówki działające w systemie oświaty
· szkoły wyższe
· jednostki naukowe
· przedsiębiorcy wykonujący działalność gospodarczą w zakresie szkoleń
· inne osoby prawne, które zgodnie ze statutem prowadzą działalność gospodarczą w zakresie szkoleń.

Projektodawcy mogą składać zarówno projekty na szkolenia otwarte, jak i szkolenia dla konkretnego przedsiębiorcy lub grupy przedsiębiorstw.

Ile kosztuje udział w szkoleniu
Dofinansowanie w formie dotacji przekazywane jest organizatorowi szkoleń. W przypadku szkoleń ogólnych dla małych i średnich przedsiębiorstw wynosi 80%, w przypadku dużych przedsiębiorstw 60%. Natomiast przy szkoleniach specjalistycznych (czyli takich, które są przydatne wyłącznie w pracy na danym stanowisku pracy w danej firmie) poziom dofinansowania wynosi odpowiednio 45% i 35%. Pozostałą część kosztów ponosi przedsiębiorca. Współfinansowaniu przez przedsiębiorstwo podlegać będą także koszty związane z wynagrodzeniami pracowników uczestniczących w szkoleniach, a tym samym nieobecnych w miejscu pracy (koszty nieobecności w pracy).

Kto i jak wybiera wykonawcę projektu
Projekty szkoleniowe będą wybierane przez PARP w drodze konkursu otwartego. Ubiegający się o pomoc finansową projektodawcy powinni złożyć wniosek do regionalnej instytucji finansującej. Będzie można go poprawić w przypadku, gdy będzie zawierał błędy. Następnie RIF przekazuje je do PARP-u, do Komisji Oceny Projektów (KOP), zajmującej się oceną merytoryczną wniosków o finansowanie projektu. KOP zbiera się cyklicznie, aby dokonać łącznej oceny wszystkich prawidłowych wniosków złożonych w okresie dwóch miesięcy kalendarzowych.

Warunkiem wyboru projektu zgłoszonego przez instytucję szkoleniową jest organizacja szkoleń, które odpowiadają na potrzeby pracodawców i przyczynią się do rozwoju przedsiębiorstw. Przy wyborze projektu szczególną uwagę zwraca się na promocję zmian technologicznych i społeczeństwa informacyjnego, wpływ na wzrost konkurencyjności i innowacyjności firm, zastosowanie nowoczesnych technik i metod dydaktycznych, zaangażowanie pracodawców w przygotowanie i realizację projektów.

Kiedy można składać wnioski
Wnioski są przyjmowane i oceniane w sposób ciągły do 31 grudnia 2006 r. Wnioski złożone do 2 listopada 2004 r. do godz. 15.00 zostaną ocenione merytorycznie przez KOP, której obrady rozpoczną się 24 listopada 2004 r. Umowy zostaną podpisane w styczniu 2005 r.

Wnioski złożone do 31 grudnia 2004 r. do godz. 15.00 zostaną ocenione merytorycznie przez KOP, której obrady rozpoczną się 24 stycznia 2005 r. Umowy zostaną podpisane w marcu 2005 r.

Kolejne terminy dotyczące harmonogramu przyjmowania i oceny wniosków w następnym roku zostaną ogłoszone w styczniu 2005 r.

PARP jako projektodawca
Część szkoleń dla pracowników będzie realizowana przez instytucje szkoleniowe wybrane przez PARP w trybie ustawy o zamówieniach publicznych. Będą to szkolenia otwarte, o charakterze ogólnopolskim, dostępne dla wszystkich pracodawców. Jest to odrębny schemat B w ramach działania 2.3 SPO RZL. Fundusz na to wynosi ok. 50 mln euro. Projekty będą uruchamiane w najbliższych tygodniach i będą dotyczyły nowych, pilotażowych podejść i rozwiązań (np. zarządzanie ochroną środowiska, nowe przepisy BHP po akcesji z UE, projekty dotyczące promocji produktów regionalnych, rozwój kadr w branży turystycznej).

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)