Zanim początkująca innowacyjna firma stanie się prężnie działającym biznesem, potrzebuje zastrzyku gotówki od inwestorów. Finansowanie przeważnie odbywa się w kilku rundach.
Firma analityczna CB Insights policzyła, że od roku 2012 do teraz do europejskich przedsiębiorstw technologicznych popłynął strumień 55 mld dolarów. Wszystkie wymienione w raporcie startupy zebrały łącznie w swoich największych rundach 8,5 mld dolarów. Łącznie inwestorzy i startupowcy podpisali 7,2 tys. umów inwestycyjnych.
Raport think tanku przedstawia firmy, które pozyskały najwięcej środków w pojedynczych rundach finansowania. Badacze uwzględnili firmy, które zebrały co najmniej 1 mln dolarów w rundzie.
Liderem w Europie jest brytyjska firma komunikacyjna OneWeb, która chce zapewnić łatwy dostęp do niedrogiego internetu. W tym celu spółka zbudowała własną konstelację satelitów komunikacyjnych. Startup przy jednym podejściu dostał od inwestorów aż 3 mld dolarów.
Na drugim miejscu jest niemiecka aplikacja, która umożliwia handel używanymi autami: Auto1Group. Przedsiębiorstwo pozyskało w swojej największe rundzie 661 mln dolarów.
Trzeci w rankingu jest pochodzący ze Szwajcarii startup Veeam Software, który oferuje narzędzia do administrowania danymi w chmurze. Ta firma podczas jednej rudny finansowania dostała 500 mln dolarów.
Siedem spośród wszystkich 36 firm, które uwzględnia raport, osiągnęły już status "jednorożców", czyli firm, których wycena przekracza 1 mld dolarów.
Są to wspomniana wcześniej firma Auto1 Group (wyceniania na 3,5 mld dolarów), szwedzki fintech Klarna (wycena 2,5 mld dolarów), francuska firma oferująca współdzielone przewozy - BlaBlaCar (wycena 1,6 mld dolarów), hiszpański startup Cabify (1.4 mld dol.) czy estoński Bolt (dawniej Taxify), którego wartość szacuje się na okrągły 1 mld dolarów.
Wniosek jest taki, że im bardziej na zachód i północ Europy, tym większe sumy płyną od prywatnych funduszy. W połowie tabeli plasuje się polskie pracuj.pl, które w 2017 roku uzyskało od inwestorów 95 mln dolarów, czyli kilkadziesiąt razy mniej niż brytyjski OneWeb.
- Wśród dobrych praktyk większości funduszy jest inwestowanie w "zasięgu 3 godzin od biura". To daje szansę na bieżącą kontrolę nad spółką. Inwestorzy starają się przyciągać startupy do siebie, zamiast podróżować do nich. Tak się dzieje na zamożnym zachodzie i na północy Europy – mówi money.pl współzałożyciel Startup Hub Poland Maciej Sadowski.
Jak dodaje: - Z dwóch podobnych zespołów w Polsce i Holandii szybciej rozwinie się ten, który jest w silniejszym ekosystemie i posiada wsparcie silniejszego inwestora. Co z tego, że w obszarze kompetencji i technologii przewagę może mieć projekt z Polski, skoro zanim ów dotrze do stolika z umową inwestycyjną znaczącego inwestora, zespół holenderski będzie już od roku rozwijał się z podpisaną umową z tym inwestorem.
Jeśli w porównaniu z innymi firmami z regionu polski startup jest liderem, to jak wypada jego regionalna konkurencja? Dla porównania węgierski Almotive zgarnął w największej rundzie 51 mln dolarów, czeski Social Bakers 34 mln dolarów, a startup Clickky z Ukrainy – jedynie 2 mln dolarów.
Zawrotnych sum nie zebrały też firmy z południa kontynentu: grecki startup Pollfish mógł liczyć na niecałe 10 mln dolarów, Mediarex Sports & Entertainment z Malty na niecałe 5 mln dolarów, a Gideon Brothers z Chorwacji na 2,7 mln dolarów.
- Zachodnie rynki są o wiele bardziej rozwinięte niż te wschodnie, zarówno pod względem dostępnego kapitału, ilości i jakości funduszy operujących na rynku, jak i doświadczenia przedsiębiorców. W Wielkiej Brytanii już od kilku dekad rynek funduszy rozwija się dynamicznie – komentuje dla money.pl Wojciech Walniczek, dyrektor ds. inwestycji w grupie MCI.
- W Polsce możemy poszczycić się świetnie wyedukowanym społeczeństwem czy dużą ilością doskonałych specjalistów z różnych dziedzin. Jest jeszcze co prawda wiele barier regulacyjnych, kapitałowych, a nawet mentalnych, jednak za kilka lat Polska może wskoczyć do wyższej ligi innowacji naszego kontynentu - przekonuje Walniczek.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl