Założenie firmy jednoosobowej, formalnie zwanej jednoosobową działalnością gospodarczą, to najprostsza i najpopularniejsza forma prowadzenia biznesu. Wszystko dlatego, że jest tania, elastyczna i nie wymaga skomplikowanych zabiegów księgowych. Zobacz, jakie zalety ma firma jednoosobowa.
Firma jednoosobowa, działalność gospodarcza
Działalność gospodarcza jest wszystkim tym, co wiąże się z wytwarzaniem, budowaniem, czy handlem, ale także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany. Ważne, by taka działalność była nie tylko zorganizowana, ale i regularna i co istotne, prowadzona na własny rachunek. Najistotniejsze jest to, że działalność taka musi mieć związek z chęcią osiągania przychodów.
Nierejestrowana działalność gospodarcza
Prawo od niedawna daje możliwość działania w biznesie bez konieczności rejestracji w spisach przedsiębiorców. W takiej sytuacji nie jest wymagane rozliczanie składek ZUS, zaliczek podatkowych. Nie jest wymagana rozbudowana księgowość. Wystarczy, że w prosty sposób prowadzić będziemy ewidencję sprzedaży. Nierejestrowana działalność dotyczy:
- agroturystyki;
- produkcji wina, jeśli jest ona prowadzona przez rolników;
- handlu detalicznego prowadzonego przez rolników.
W każdym innym przypadku firma musi być zgłoszona w określonym rejestrze. W przypadku prowadzenia firmy bez rejestracji, przedsiębiorcy grozi kara grzywny albo ograniczenia wolności.
Jak zarejestrować jednoosobową firmę?
Firma jednoosobowa rejestrowana jest w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. Za wpis do tego rejestru nie płacimy. Rejestracja taka może być dokonana przez internet albo bezpośrednio w urządzenie gminy lub miasta. W przypadku rejestracji elektronicznej potwierdzić ją można poprzez konto ePUAP. Jeśli takiego profilu nie mamy, możemy odwiedzić urząd miasta i tam potwierdzić rejestrację dokonaną uprzednio w internecie. Można też wysłać wniosek CEiDG listem poleconym. W takim jednak wypadku trzeba to potwierdzić notarialnie.
Nazwa firmy jednoosobowej
Każda firma musi mieć swoją nazwę. W przypadku firmy jednoosobowej oprócz nazwy marketingowej zawsze trzeba podać też w niej imię i nazwisko. Innymi słowy, w przypadku firmy jednoosobowej mamy do czynienia z "firma to ja", czyli konkretny przedsiębiorca to firma.
Kody PKD działalności
Formularz CEiDG musi też zawierać odpowiednie kody PKD. PKD jest skrótem od Polskiej Klasyfikacja Działalności. Kody PKD wykorzystywane są do potrzeb systemu REGON. Każdy przedsiębiorca wybiera kody PKD, dokładnie określające czym dana firma będzie się zajmować. Jeżeli składamy wniosek CEiDG, jednocześnie dokonujemy zgłoszenia jako płatnika składek w ZUS. Wtedy do ZUS-u przygotowuje odpowiednie zgłoszenie. Przedsiębiorca samodzielnie dokonuje zgłoszenia do ubezpieczenia społecznego. Musi to zrobić w ciągu tygodnia, od momentu rozpoczęcia działalności przez firmę. Takie zgłoszenie musi być zrealizowane na druku ZUS ZUA (w przypadku wyboru ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego) lub ZUS ZZA
(jeżeli przedsiębiorca wybiera tylko składkę zdrowotną).