Po wzroście poziomu produkcji w styczniu, firmy prywatne i publiczne oczekują również dalszego zwiększania się produkcji w ciągu 3-4 miesięcy - wynika ze styczniowego badania koniunktury przeprowadzonego przez Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH).
"Poziom produkcji w styczniu zwiększył się zarówno w porównaniu do grudnia jak i stycznia ubiegłego roku. (...) Podobny wzrost odnotowano w firmach prywatnych i publicznych. Przewidywania na najbliższe 3-4 miesiące są także optymistyczne. Tak firmy prywatne jak i publiczne oczekują dalszego, znacznego zwiększenia poziomu produkcji.
Mimo to wskaźnik koniunktury w przemyśle przetwórczym, według IRG SGH, obniżył się w styczniu o 1 pkt wobec grudnia, do plus 2, a w porównaniu ze styczniem 2002 roku jest niższy również o 1 pkt.
W sektorze prywatnym ten wskaźnik wynosi 1 pkt, a w sektorze publicznym 7 pkt.
W styczniu pogorszyły się nieznacznie nastroje przedsiębiorstw, a niższe oceny ogólnej sytuacji gospodarczej odnotowano w firmach publicznych. W najbliższej przyszłości tylko firmy prywatne oczekują poprawy ogólnej kondycji gospodarki polskiej.
Przedstawiciele firm wskazali też, że w stosunku do października zwiększyła się uciążliwość wielu barier w działalności gospodarczej. Jako najsilniej odczuwaną barierę wymieniano "ciągle niedostateczny popyt krajowy", a także obciążenia podatkowe. Jednak największy wzrost uciążliwości odnotowano w związku z niestabilnością przepisów prawnych.
Wyniki badania pokazują, że ogólny portfel zamówień zmniejszył się w styczniu zarówno w firmach publicznych jak i prywatnych.
"Jednak w porównaniu ze styczniem 2003 roku poziom zamówień jest dużo wyższy, zbliżony do wartości sprzed 1998 roku. W najbliższej przyszłości przedsiębiorstwa zgodnie oczekują znacznego wzrostu ogólnego portfela zamówień" - napisano w komentarzu do wyników badania.
Firmy wskazały też na zmniejszenie się portfela zamówień eksportowych, ale spadek odnotowały tylko przedsiębiorstwa prywatne. Jednak wszystkie firmy oczekują wzrostu zamówień eksportowych, większego w sektorze publicznym niż prywatnym. Badania pokazują też, że w ostatnich trzech miesiącach nieznacznie spadło wykorzystanie mocy produkcyjnych, które obecnie wynosi 70 proc.
Poziom zapasów wyrobów gotowych w firmach zmalał w ciągu minionego miesiąca i jest także niższy niż przed rokiem, jednak w najbliższej przyszłości przedsiębiorstwa oczekują wzrostu zapasów, przy tym większego w firmach publicznych.
Z badania IRG SGH wynika, że zatrudnienie w styczniu zmniejszyło się i ma podobny poziom jak przed rokiem.
"Spadek zatrudnienia odnotowano tylko w firmach prywatnych. Firmy publiczne nie odnotowały w tym miesiącu zmian w poziomie zatrudnienia. Oczekiwania na najbliższą przyszłość są podobne. Tak firmy publiczne jak i prywatne spodziewają się wzrostu zatrudnienia w najbliższych 3-4 miesiącach" - napisano w komentarzu.
W styczniu w przemyśle odnotowano znaczny wzrost cen, ale tylko w sektorze publicznym. Natomiast według przedsiębiorstw prywatnych poziom cen nie uległ istotnym zmianom. Jednak zarówno firmy prywatne jak i publiczne oczekują wzrostu cen.
Natomiast tylko firmy prywatne deklarowały w styczniu pogorszenie się swojej sytuacji finansowej w porównaniu z grudniem.
"Przedsiębiorstwa publiczne informują o poprawie ich sytuacji finansowej. W najbliższych miesiącach zarówno przedsiębiorstwa publiczne jak i prywatne oczekują poprawy swojej sytuacji finansowej. Zdecydowanie większa poprawa oczekiwana jest w sektorze publicznym" - napisano w komentarzu do wyników badań.
Badanie koniunktury w przemyśle zostało przeprowadzone przez IRG SGH po raz 184, a w badaniu uczestniczyło 568 przedsiębiorstw.