"Inwestycje polskich firm zarządzających funduszami pe/vc utrzymały się na poziomie podobnym do roku poprzedniego i wyniosły 130 mln euro. Natomiast inwestycje pe/vc w polskie spółki były nieco niższe i wyniosły 122 mln euro" - powiedział Gieryński.
Dodał, że polskie firmy zarządzające funduszami zainwestowały w polskie spółki w ubiegłym roku około 80 mln euro, pozostałe 50 mln zł stanowiły inwestycje w regionie.
Natomiast pozostałych inwestycji w polskie spółki dokonały zagraniczne firmy zarządzając funduszami typu pe/vc.
Gieryński poinformował, że w 2004 roku odnotowano duży napływ środków do funduszy inwestujących w Polsce.
"Napływ nowych kapitałów do funduszy private equity i venture capital działających w Polsce zbliżył się do poziomu rekordowego osiągniętego w 2000 roku. Polskie firmy pe/vc pozyskały 303 mln euro nowych kapitałów do funduszy wobec 26 mln euro w 2003 roku" - powiedział prezes.
"Blisko 100 proc. kapitału pochodziło od inwestorów zagranicznych, gdyż inwestorzy krajowi stanowili tylko 0,1 proc. kapitału" - dodał.
Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych zrzesza inwestorów private equity i venture capital działających w Polsce. Do PSIK należy 29 firm zarządzających funduszami venture capital oraz 22 firmy współpracujące z sektorem pe/vc - kancelarie prawnicze, firmy konsultingowe i banki.
Członkowie PSIK zarządzają kapitałem o łącznej wartości około 18 miliardów złotych. W ich portfelach inwestycyjnych jest 250 polskich przedsiębiorstw i ponad 60 spółek z innych krajów Europy Środkowej.
Private equity to wszelkie inwestycje na niepublicznym rynku kapitałowym, w celu osiągnięcia średnio- i długoterminowych zysków z przyrostu wartości kapitału. Venture capital to inwestycje dokonywane we wczesnych stadiach rozwoju przedsiębiorstw, służące uruchomieniu danej spółki lub jej ekspansji.
Fundusze pe mogą inwestować także w spółki dojrzałe, planujące wejście na giełdę w przyszłości, wymagające restrukturyzacji lub zmieniające właścicieli.