Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Monika Branicka
|

Jak wypromować firmę? Poznaj 5 uniwersalnych działań

0
Podziel się:

Efektywna promocja to siła napędowa wielu marek, instytucji, a nawet celebrytów i sportowców. Przedsiębiorcy muszą wykazać się kreatywnością i determinacją w promowaniu własnej działalności. Poznaj kilka propozycji działań.

Jak wypromować firmę? Poznaj 5 uniwersalnych działań
(Flickr.com/CC BY 2.0/FACEBOOK(LET) Front)
Efektywna promocja to siła napędowa wielu marek, instytucji, a nawet celebrytów i sportowców. W jej osiągnięciu pomagają wielkie budżety marketingowe, o których nieduże firmy mogą zwykle tylko pomarzyć. Przedsiębiorcy bez wielkich pieniędzy muszą postawić na kreatywność i determinację w promowaniu własnej działalności. Oto propozycje działań przynoszących rezultaty bez generowania większych kosztów.

1. Stwórz charakterystyczny symbol marki

Powszechna rozpoznawalność produktów czy usług to cel każdego przedsiębiorstwa. Zapewnia wiarygodność gospodarczą i zachęca konsumentów do rozpowszechniania wieści o aktywności firmy. Klienci mogą chcieć chwalić się marką, jeśli ich doświadczenia, a nawet skojarzenia będą wystarczająco dobre.

Ważne, aby jak najbardziej wyróżnić się na tle konkurencji. W tym celu warto wykorzystać logo i chwytliwą nazwę. Raz zapamiętany obraz czy brzmienie może na długo pozostać w pamięci docelowych odbiorców. Znaki graficzne powinny pojawić się na stronie internetowej, na plakatach i ulotkach, na wizytówkach wszystkich pracowników, w stopkach maili, a nawet na firmowej papeterii.

2. Zbuduj sieć kontaktów

Spotkania ze specjalistami z branży mogą być skuteczną formą promocji. Dają możliwość poznania konkurentów i nawiązania korzystnych partnerstw. W efekcie, takie działania zwiększają świadomość potencjalnych klientów na temat firmy, a także poszerzają kontekst jej działania o funkcjonowanie w większej grupie profesjonalistów.

Możesz to zrobić na kilka różnych sposobów:

  • Uczestnicz w konferencjach i spotkaniach sieci biznesowych, o których można dowiedzieć się z internetu, prasy czy publikacji branżowych.
  • Nie występuj anonimowo. Pamiętaj, aby przedstawić się spotkanym osobom i opowiedzieć o prowadzonej działalności. Zaprezentuj w kilku słowach ofertę i twoje oczekiwania wobec ewentualnych partnerów biznesowych.
  • Podczas dyskusji grupowych zadawaj pytania i udzielaj odpowiedzi, pochwal się wiedzą i znajomością konkretnego tematu. Zachęcaj też innych do wzięcia udziału w debacie.
  • Nie bagatelizuj potencjału prywatnych spotkań. Czasem możesz poznać ludzi, którzy wykażą zainteresowanie twoją działalnością. Nie zapomnij wręczyć wizytówki.

3. Postaw na działania w internecie

Jeśli nie ma cię w sieci, prawdopodobnie nie istniejesz. W dzisiejszych czasach strona www to podstawowa wizytówka, która prezentuje najważniejsze informacje o prowadzonej działalności. Często umożliwia też zakup produktów czy bezpośrednie skorzystanie z oferowanych usług. Koszt wykonania witryny internetowej nie jest już specjalnie wysoki, więc większość przedsiębiorców może sobie na nią pozwolić.

Dobrze przygotowana strona powinna wyróżniać się atrakcyjną formą wizualną, ale - przede wszystkim - musi prezentować najbardziej praktyczne treści z punktu widzenia konsumenta. Klienci mają swoje oczekiwania, więc należy im sprostać, aby pozyskać zaufanie. Planujesz założyć witrynę internetową? Poznaj podstawowe elementy jej konstrukcji.

Przy wirtualnej działalności dobrze sprawdza się także e-mail. Jeśli strona umożliwia subskrypcję treści, dotarcie do konsumentów staje się jeszcze łatwiejsze. Promocja marki i dostępnych produktów odbywa się poprzez bezpośredni kontakt z osobami, które wyrażą zainteresowanie ofertą. Działania wykorzystujące spersonalizowane wiadomości prowadzą do umocnienia relacji między firmą a klientem.

4. Wykorzystaj potencjał portali społecznościowych

Sieci społecznościowe stały się niezwykle ważnym kanałem współczesnej promocji. Firmy, bez ponoszenia większego wysiłku, mogą liczyć na to, że wieść o ich działalności rozniesie się wśród fanów, czasem nawet samoistnie. Facebook, Instagram, Twitter czy Snapchat z dnia na dzień zdobywają coraz większą popularność wśród użytkowników internetu.

Korzystanie z portali społecznościowych nic nie kosztuje. Nawet przy prowadzeniu firmowego konta można z powodzeniem używać tylko darmowych opcji. To wystarczy, aby dotrzeć do docelowych klientów, obserwować ich zachowania i śledzić trendy. Dodatkową zaletą jest integracja konta ze stroną internetową, co pozwala na szybkie przesyłanie informacji o produktach i usługach.

Viralowe kampanie w społecznościówkach pomagają tworzyć i dbać o więzi z odbiorcami. Dzięki możliwości komentowania i przycisków "call-to-action" każdy ma możliwość kontaktu z obserwowaną marką, przez co odnosi wrażenie uczestniczenia w procesie jej ewoluowania.

5. Rozwijaj relacje z klientami

Konsumenci to ludzie, nie należy o tym zapominać. Wbrew pozorom, relacje z klientami są ważne nie tylko w branży handlowej, gdzie ten kontakt jest zazwyczaj bezpośredni. To fundament funkcjonowania każdej firmy. Odbiorca usług powinien czuć, że jest ważny i traktowany z szacunkiem.

Aby zacząć budować pozytywne relacje z klientami, w pierwszej kolejności należy ich poznać. Warto w swoich działaniach postawić na marketing relacyjny, który pozwala zwrócić uwagę na konieczność prowadzenia dialogu między firmą a odbiorcą. Celem takiego działania jest budowanie trwałych więzi w biznesie, ale także dostarczenie klientom pozytywnych wartości.

Współcześnie najlepszym narzędziem wspomagającym marketing relacji jest system informatyczny, który do zarządzania relacją udostępnia CRM, czyli "customer relationship management". Automatyzuje i wspomaga procesy między konsumentem i organizacją w zakresie nie tylko pozyskania klienta, ale przede wszystkim jego utrzymania i satysfakcjonującej obsługi.

wiadomości
gospodarka
baza wiedzy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)