Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

KE: większe wsparcie firm w kryzysie

0
Podziel się:

Komisja Europejska zaproponowała nowe rozwiązania antykryzysowe dla przedsiębiorstw. Państwa będą mogły bardziej wspierać firmy z budżetów.

KE: większe wsparcie firm w kryzysie
(Qwasyx /Dreamstime.com)

Komisja Europejska zwiększa możliwości pomocy przedsiębiorcom. Państwa będą mogły wypłacić firmie nawet 500 tys. euro. Ale żeby z tego skorzystać, państwa członkowskie muszą do 31 lipca zgłosić KE wykaz odpowiednich programów pomocowych.

W związku z trudną sytuacja przedsiębiorstw spowodowaną kryzysem, KE opracowała tzw. Tymczasowe wspólnotowe ramy prawne w zakresie pomocy państwa ułatwiające dostęp do finansowania w dobie kryzysu finansowego i gospodarczego. Umożliwiają one państwom członkowskim wspieranie przedsiębiorstw i ochronę miejsc pracy w szerszym niż dotąd zakresie.

Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, pomoc państwa może być przyznana przedsiębiorstwom, które nie były zagrożone przed 1 lipca 2008 roku, ale które później znalazły się w trudnej sytuacji w wyniku kryzysu.

Dodatkowe tymczasowe możliwości i udogodnienia w udzielaniu pomocy to m.in.:

  • pomoc do 500 tys. euro - poda warunkiem, że całkowita wartość przekazanej przedsiębiorstwu pomocy w latach 2008 - 2010 nie przekroczy 500 tys. euro
    • obniżenia opłaty rocznej za udzielenie gwarancji (dla małych i średnich przedsiębiorstw o maksymalnie 25 proc., a dla dużych przedsiębiorstw - 15 proc.),
    • obniżenie oprocentowania kredytów i pożyczek,
    • pomoc na wytwarzanie produktów ekologicznych - w formie dopłaty do oprocentowania kredytów inwestycyjnych na finansowanie projektów związanych z produkcją nowych produktów, znacznie zwiększających poziom ochrony środowiska;

Nowe narzędzia będą stosowane do 31 grudnia 2010 roku. Do końca lipca 2009 roku każde państwo członkowskie musi przedłożyć Komisji wykaz programów, które przewiduje wprowadzić na podstawie zmienionych przepisów.

wiadomości
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)