Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

KPMG: W najbliższych latach ożywienie na rynku fuzji i przejęć

0
Podziel się:

Wartość transakcji na rynku fuzji i przejęć po pierwszych 11 miesiącach 2004 roku wyniosła 1.536 mld dolarów, co oznacza wzrost o 47 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2003 roku. Wzrost może się utrzymywać w najbliższych latach - podała w raporcie KPMG Corporate Finance i Dealogic.

Wzrosła także liczba przeprowadzanych transakcji, o 10 proc. do 18.481 transakcji.

"Znajdujemy się w przełomowym momencie dla światowego rynku fuzji i przejęć. Rynek osiągnął najlepsze wyniki od czterech lat, co zwiastuje nadchodzące ożywienie" - powiedział Krzysztof Rozen, partner zarządzający KPMG Corporate Finance.

Zdaniem KPMG na koniec 2004 wartość rynku fuzji przy 20.160 transakcjach osiągnie wartość 1.675 mld dolarów.

W strukturze transakcji wartość transakcji powyżej 1 mld dolarów przekroczyła 54 proc. wartości całego rynku. W 2003 roku udział największych transakcji wyniósł 46 proc.

"Wzrost rynku nastąpił również w segmencie transakcji średniej wielkości" - powiedział Rozen.

Analitycy KPMG zwracają uwagę na nierównomierne tempo wzrostu rynku fuzji i przejęć na świecie. Najdynamiczniejszy rozwój nastąił w Azji i na rynku amerykańskim, co wiąże się z wzrostami na rynkach akcji oraz spadkami dolara i powiązanych z nim walut azjatyckich.

"To powoduje, że aktywa stają bardzo atrakcyjne cenowo. Wychodzące z kryzysu zadłużenia firmy japońskie przeznaczają środki na inwestycje, a jedną z form są właśnie zakupy innych przedsiębiorstw" - powiedział Rozen.

Na tle Azji i Ameryk znacznie słabiej prezentuje się Europa.

"Europa pozostaje w ogonie. Związane jest to między innymi z niższymi niż oczekiwano wynikami gospodarczymi" - powiedział Rozen.

Systematycznie wzrasta znaczenie funduszy private equity w transakcjach fuzji i przejęć. W 2004 roku ich wartościowy udział w całym rynku wyniósł 11 proc., podczas gdy w 2000 roku było to zaledwie 2,5 proc.

"Fundusze private equity stanowią ważny katalizator zmian na rynku. Na dojrzałych rynkach udział inwestorów finansowych wynosi około 25 proc. Wydaje się, że istnieją jeszcze możliwości zwiększenia ich aktywności. Duży wzrost oczekiwany jest na stosunkowo nowych rynkach Azji, Dalekiego Wschodu oraz Europy Środkowej" - powiedział Rozen.

RYNEK FUZJI I PRZEJĘĆ W POLSCE

Według raportu KPMG w ciągu jedenastu miesięcy 2004 w Polsce przeprowadzono 167 transakcji o łącznej wartości 2.751,25 mln dolarów, co oznacza wzrost o 54 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

"Wartość średniej transakcji fuzji i przejęć w Polsce w 2004 roku wzrosła do 16,5 mln dolarów w porównaniu do 9,4 mln dolarów w ubiegłym roku" - napisano w raporcie.

Na polskim rynku fuzji i przejęć transakcje pomiędzy polskimi przedsiębiorstwami pod względem wartości przeważyły transakcje typu cross-border (60 proc. do 40 proc.).

"Taką zmianę można tłumaczyć nasileniem procesów konsolidacyjnych na polskim rynku. Nawet najlepiej rozwijające się polskie firmy uświadomiły sobie, że są niewielkie w skali europejskiej, a najlepszą obroną przed ewentualnym przejęciem jest atak" - powiedział Rozen.

Zdaniem analityków z KPMG w najbliższym czasie procesy konsolidacyjne na polskim rynku będą szczególnie widoczne w informatyce i telekomunikacji, budownictwie oraz branży spożywczej.

msp
zarzadzanie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.