Firma subskrybująca wydzierżawia swoich pracowników jako pracowników firmy leasingowej i zwykle płaci więcej za swoje usługi niż ich pensje w momencie przeniesienia. W ten sposób wynagrodzenie oraz związane z nim wydatki i podatki wydzierżawionych pracowników stają się zobowiązaniami firmy leasingowej.
Na czym polega leasing pracowników?
Właściciel firmy zachowuje podstawową kontrolę zarządzania pracą wykonywaną przez pracowników. Firma leasingowa tymczasem bierze na siebie odpowiedzialność za prace takie jak raportowanie wynagrodzeń i kwestie związane z rachunkowością. Głównym obowiązkiem właściciela firmy jest wystawienie rachunku firmie leasingowej w celu pokrycia kosztów związanych z płacami, podatkami i opłatami administracyjnymi.
Leasing pracowników pozwala zwiększać liczbę pracowników bez zwiększania złożoności administracyjnej ich zatrudniania. Łącząc pracowników kilku firm w jedną dużą pulę, PEO mogą również zaoferować właścicielom firm lepsze stawki na opiekę zdrowotną i pokrycie kosztów pracowniczych. Efektem netto mogą być znaczne oszczędności czasu i pieniędzy.
Jak wybrać dobry leasing pracowników?
Warto poszukać usług, które spełniają konkretne potrzeby w zakresie zasobów ludzkich. Czy firma jest wystarczająco elastyczna, aby podjąć z nią wpsółpracę?
- Sprawdź dowody, że podatki od wynagrodzeń i składki ubezpieczeniowe są aktualne. Poproś o certyfikat ubezpieczenia firmy.
- Zapytaj o klientów i referencje zawodowe, zadzwoń do nich.
- Zbadaj kompetencje administracyjne firmy. Jakie ma doświadczenie?
- Dowiedz się, jak finansowane są świadczenia pracownicze. Czy pasują one do potrzeb pracowników?
- Uważnie zapoznaj się z umową.
Leasing pracowniczy to działania, które zostały zapisane w przepisach prawa. Mówi o nim art. 174 1 par. 1 Kodeksu pracy. Pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego, za pisemną zgodą pracownika, na określony w porozumieniu czas. Porozumienie powinno zawierać rodzaj pracy, którą pracownik ma wykonywać na rzecz innego pracodawcy oraz jego wynagrodzenie.
Kiedy warto skorzystać z leasingu?
Leasing pracowniczy to rozwiązanie, które warto rozważyć, jeżeli obecnie jest mniejsze zapotrzebowanie na daną pracę. Dzięki temu niweluje się ryzyko związane ze zwolnieniem pracowników pracujących na stałe i dobrze wykonujących swoje obowiązki. Zazwyczaj jest on wybierany, jeżeli konieczne jest wykonanie pojedynczych czynności oraz innych zadań, do których stali pracownicy nie mają odpowiednich uprawnień. To także dobre rozwiązanie na zastępstwo, jeżeli kogoś ma nie być dłuższy czas w pracy.
Leasing pracowniczy przynosi obopólne korzyści. Dla przedsiębiorstwa macierzystego oznacza zniesienie kosztów zatrudnienia, a dla firmy leasingującej pozwala na szybkie pozyskanie doświadczonego pracownika. Warto jednak pamiętać, że pracownik taki jest zatrudniany na bardzo krótki czas, przez co może mieć to negatywny wpływ na jakość wykonywanej pracy, związanej również ze słabą identyfikacją pracowników oraz pracodawcy.